همراه با تئاترفجر 97؛

تندیس‌های تئاتر فجردردستان صاحبانش قرارگرفت

تهران - ایرنا - سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر برگزیدگان در بخش‌های مختلف را معرفی و جوایز را اهدا کرد.

به گزارش شنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا، آیین اختتامیه سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمدمجتبی حسینی معاون امور هنری، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، نادر برهانی مرند دبیر این دوره از جشنواره و هنرمندان و گروه های نمایشی در تالار وحدت برگزار شد.
در ابتدای این مراسم از خانواده سردار شهید امید فرخی زنگنه که در حادثه تروریستی اهواز به شهادت رسید در میان فریاد های جانسوز و تشویق بی دریغ حضار تقدیر شدند و هدایایی به فرزندان و خانواده ایشان اهدا شد.
در این آیین برگزیدگان بخش های مختلف در چهار شاخه صحنه‌ای، رادیویی، خیابانی و دیگر گونه های نمایشی معرفی شدند و جوایز خود را به شرح زیر دریافت کردند.

** طراحی صدا

* بخش دیگرگونه‌های اجرایی:
- مرتضی زارعی نمایش «اپرای شماره #۰۱ تهران»
- مسابقه ایران یک:
- حسین اکبرپور نمایش ما داریم از این خونه می‌ریم
* مسابقه ایران دو:
- برتر: حسام‌الدین انوشیروانی نمایش دریاچه قو
- برگزیده: علی سینا رضانیا نمایش بازگشت
* مسابقه بین‌الملل:
- برگزیده: فرشاد فزونی نمایش «دستورالعمل‌های پرواز برای خدمه و خلبان»

** طراحی نور
- مسابقه ایران یک:
- برتر: علیرضا میرانجم نمایش لانچر ۵
- برگزیده: علی کوزه‌گر نمایش فیل در تاریکی
- مسابقه ایران دو:
- برتر: محمود کریمی نمایش دریاچه قو
- برگزیده: رضا خضرایی شاد نمایش شفیره
- مسابقه تئاتر بین‌الملل:
- برگزیده: ازگیل گارسیا رومئو برای نمایش یک تئاتر کوچک از انتهای دنیا از فرانسه

** طراحی حرکت

- مسابقه ایران یک:
هیات داوران در این بخش برگزیده نداشتند.
- مسابقه ایران دو:
- برتر: مهدی شاه‌پیری نمایش شفیره
- برگزیده: تینا لطفی نمایش دریاچه قو
* مسابقه بین‌الملل:

- برگزیده: احسان همت نمایش جادویت می‌کنم از بلژیک

** طراحی لباس

- مسابقه ایران یک:
- برتر: زینب عبدی نمایش عروسی خون
- برگزیده: بیتا نصر نمایش هار
- مسابقه ایران دو:
- برتر: سارا حسین‌پور نمایش تاکسیدرمی
- برگزیده: مهرنوش بلمه نمایش شفیره
* مسابقه بین‌الملل:
- برگزیده: آن موسیتزه نمایش زندگی احمقانه از گرجستان

* طراحی صحنه

- بخش دیگرگونه‌های اجرایی:
- برگزیده: رضا سعیدی نمایش مواجهه با ورنوس

* بخش مسابقه خیابانی:
- برگزیده: مهدی حبیبی و حبیب‌الله سنایی نمایش نامیرا
* بخش مسابقه ایران یک:
- برتر: مسعود صفری نمایش رومئو و ژولیت
- برگزیده: سجاد امیرمجاهد نمایش قضیه
* بخش مسابقه ایران دو:
- برتر: رهام امامی نمایش بازگشت
- برگزیده: سعید حسن‌لو نمایش پروانه الجزایری
* بخش مسابقه بین‌الملل:
- برگزیده: فرهاد فزونی نمایش دستورالعمل‌های پرواز برای خدمه و خلبان

** چهره‌پردازی

- ایران یک:
- برتر: حمید مرادی برای نمایش قضیه
هیات داوران برگزیده در این بخش نداشتند.
- ایران دو:
- برتر: رویا حشمتی برای نمایش دریاچه قو
هیات داوران در این بخش برگزیده ای نداشتند.

* بین الملل:
- برگزیده: لعیا خرامان برای نمایش ابلوموف

** موسیقی
- تئاتر خیابانی:
- برتر: گروه موسیقی تیاترل
- برگزیده: سوده خدری برای نمایش لازمان لامکان
* ایران یک:
- برتر: میثم عبدی برای نمایش عروسی خون
- برگزیده: عرفان خاتونی مقدم برای نمایش آقا محمد خان
* ایران دو:
- برتر: بابک نصیر خواه برای نمایش شفیره
- برگزیده: میلاد قنبری برای نمایش دریاچه قو
* بین الملل
- برگزیده: نوید گوهری برای نمایش پرومته/ طاعون

** نمایشنامه نویسی
- دیگرگونه های اجرایی:
- برگزیده: حسین توازنی زاده برای نمایشنامه ارس

* تئاتر خیابانی:
- برتر: پژمان شاهوردی برای نمایشنامه این کجا و آن کجا
- برگزیده: رضا بهرامی برای نمایشنامه لازمان و لامکان

* رادیویی:
- برتر: سولماز ملکی برای نمایشنامه گونش
هیات داوران در این بخش برگزیده نداشتند.
* ایران یک:
- برتر: مونا احمدی برای نمایشنامه سرزمین های شمالی
- برگزیده: علی کرسی زر و علی ابراهیم زاده برای نمایشنامه فرایند
* ایران دو:
- برتر: مرتضی شاهکرم برای نمایشنامه عند از مطالبه
- برگزیده: پیام لاریان برای نمایشنامه پروانه الجزایری

**بین الملل:

- برگزیده: علی شمس برای نمایشنامه وقتی خروس غلط می‌خواند

** بازیگری مرد
*خیابانی:
- برتر: مصطفی کولیوندی برای بازی در نمایش کالبد شکافی یک اتفاق
- برگزیده: ابراهیم حاج حیدری برای بازی در نمایش خرس های پاندا
کولیوندی با بیان اینکه از دهلران آمدم که نفتش فروخته می شود و خرج چنین مراسم هایی می شود افزود: ما حتی سالن اجرا و محل تمرین نداریم.
وی تاکید کرد: از سوی تئاتر خیابانی ملکوت برای اعتراض به این وضعیت جایزه را دریافت نمی کنم و بدون دریافت جایزه خود صحنه را ترک کرد.

** رادیویی:
- برتر: حسن جویره برای بازی در نمایش شبانه
- برگزیده: میر طاهر مظلومی برای بازی در نمایش باد که می نویسد
* ایران یک:
- برتر: امیر نوروزی برای بازی در نمایش لاکچر 5
- برگزیده: ابراهیم عزیزی برای بازی در نمایش فیل در تاریکی
* ایران دو:
- برتر: علی قابشی برای بازی در نمایش بازگشت
- برگزیده: هومن حاج عبدالهی برای بازی در نمایش تناسخ سه تا سی و پنج تومن

**بین الملل :
- برگزیده: اصغر پیران برای بازی در نمایش نامبرده

** بخش مسابقه پوستر

- رتبه اول مرتضی فرحناک برای طراحی پوستر نمایش گامی در بهشت گامی در دوزخ
- دوم: مهدی رایگانی برای طراحی پوستر نمایش طعم سگ
- سوم: محمد افشار برای طراحی پوستر نمایش ال کلاسیکو

** بخش مسابقه عکس

- رتبه اول: لیلی صدیق از تهران برای عکاسی از نمایش «مالی سوئینی»
- رتبه دوم: کیارش مسیبی از تهران برای عکاسی از نمایش «تئاتر»
- رتبه سوم : شیوا خدابخش از تهران برای عکاسی نمایش «مارساد»

* بازیگری زن

- دیگرگونه های اجرایی:
- سما موسوی برای بازی در نمایش آدم هایی که نمی بینیم

* تئاتر خیابانی:

- برتر: نازیلا امینی برای بازی در نمایش تیک تاک
- برگزیده: دلارام ترکی برای بازی در نمایش اهم
- رادیویی:
- برتر: آزاده حیدرزاده برای بازی در نمایش مزار
هیات داوران برگزیده ای در این بخش نداشتند.
* ایران یک:
- برتر: مونا بارانی برای بازی در نمایش رومئو و ژولیت
- برگزیده: آرزو عبدالهی برای بازی در نمایش آنشرلی با موهای خیلی قرمز
* ایران دو:
- برتر: ستایش رجایی نیا برای بازی در نمایش دریاچه قو
- برگزیده: عاطفه پوربهرام برای بازی در نمایش دریاچه قو
ما جایزه موسیقی را بار دیگر دریافت کردیم

*بین الملل:

- برگزیده: فاطمه معتمد آریا برای بازی در نمایش خنکای ختم خاطره
معتمد آریا با بیان اینکه جوایز امشب را عده ای با رای امروز انتخاب کرده اند و هیچ قاطعیتی در آن نیست اظهار داشت: تمامی بازیگران بی نظیر هستند و شاید برای تجربه بیشتر این جایزه را به من دادند.
وی افزود: در تئاتر چیزی جز همدلی وجود ندارد وحدت و ایمانی که می تواند ما را به جایگاه مناسب برساند.
به گفته وی، دریافت جایزه تئاتر مانند مهر مادری است بی ادعا و بی توقع.
وی از آذرنگ خواست بر صحنه حاضر شود.
وی نیز پشت تریبون با اعتراض به وضعیت موجود تاکید کرد: ما در جهان سوم زندگی نمی کنیم بلکه در جهان مقام هشتم و نهم قرار داریم
وی افزود: امروز افتخار این جشنواره است که باید افتخار کند از اینکه سیمین تئاتر را بر صحنه می بیند

** کارگردانی

- دیگرگونه های اجرا
- برگزیده: احسان شایان فرد در نمایش گرم کردن
* خیابانی:
- برتر: امیرحسین شفیعی برای کارگردانی نمایش نامیرا
- برگزیده: پژمان شاهوردی برای کارگردانی نمایش این کجا و آن کجا
* رادیویی:
- برگزیده: پیمان غریب پناه برای کارگردانی نمایش ساعت گرگ
* ایران یک:
- برتر: سعدی محمدی برای کارگردانی نمایش مقدس
- برگزیده: مهرداد مصطفوی برای کارگردانی نمایش فیل در تاریکی
* ایران دو:
- برتر: محمد درند و سعید زندی برای نمایش پروانه الجزایری
- برگزیده: رضا صابری برای نمایش دریاچه قو

* بین الملل:

- برگزیده: علی اصغر دشتی برای نمایش نامبرده
- فرشاد آذر نیا برای نمایش باد که می نویسد جایزه تهیه کنندگی رادیو را دریافت کرد.

* نمایش های برگزیده:

- ایران یک: مهرداد مصطفوی برای نمایش فیل در تاریک
- ایران دو: علی کرسی زر برای نمایش فرایند

*بین الملل:

- جایزه ویژه داوران: نرگس هاشم پور برای نمایش بچه گرگ ها
- جایزه بزرگ: علی اصغر دشتی برای نمایش نامبرده

** بخش دفاع مقدس

انجمن حفظ و نشر آثار دفاع مقدس جوایز خود را بدون ترتیب به سه نمایش «خنکای ختم خاطره» به کارگردانی حمیدرضا آذرنگ، «عند از مطالبه» به کارگردانی سامان خلیلیان و «دایک» به کارگردانی حامد عالمی اهدا کرد.
همچنین شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه نیز برای آموزش های شهروندی به دو نمایش خنکای ختم خاطره به کارگردانی حمیدرضا آذرنگ و از خط زرد فاصله بگیرید به کارگردانی رضا رشادت جوایزی را تقدیم کرد.

** تجلیل از سه تماشاخانه

در ادامه این مراسم از سه تماشاخانه مکتب تهران، دا و عمارت نوفل لو شاتو برای برگزاری برنامه های فرهنگی از سوی جشنواره تقدیر بعمل آمد.

به گزارش ایرنا، آیین اختتامیه سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر شنبه شب با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری،شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی،نادر برهانی‌مرند دبیر جشنواره،محمدمهدی بهداروند مشاور مدیرکل هنرهای نمایشی،عطاالله کوپال،ایوب آقاخانی،محمود فرهنگ،اردشیر صالح پور،اصغر همت،احترام برومند،بهروز بقایی،محسن حسینی، گوهر خیراندیش و گروه های نمایشی در تالار وحدت تهران برگزار شد.
سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که در بخش‌های صحنه‌ای، به‌علاوه فجر، خیابانی، دیگرگونه‌های اجرایی، تئاتر ملل و مسابقه نمایش های بین الملل، بخش چهل سالگی انقلاب و نمایش های رادیویی، با سکان‌داری نادر برهانی مرند از بیست و دوم بهمن ماه کار خود را آغاز کرده بود امشب با معرفی نفرات برگزیده به کار خود پایان داد.
فراهنگ ** 7561 ** 1355 **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال