در گفت و گو با ایرنا؛

دیپلمات چینی: پکن بخاطر ریاض با ایران رویارویی نمی کند

پکن - ایرنا - دیپلمات برجسته چینی و سفیر پیشین این کشور در تهران با اشاره به سفر ولیعهد سعودی به چین یک روز بعد از سفر هیات عالیرتبه ایران به ریاست 'علی لاریجانی' به پکن تاکید کرد: پکن هرگز به خاطر عربستان با ایران رویارویی نمی کند و با دو کشور روابط و مناسبات رو به رشدی دارد.

'خوالی مینگ' روز شنبه در گفت و گو با ایرنا خاطر نشان کرد: روابط چین با هر دو کشور بزرگ خاورمیانه که از بزرگترین تولید کنندگان منابع انرژی هستند دوستانه است و پکن نمی خواهد بر خلاف آمریکا میان آنها اختلاف ایجاد کند.
او از ایران به عنوان بزرگترین قدرت منطقه خاورمیانه یاد کرد که روابطی تاریخی و دیرینه با چین و دارد و افزود: سفر رییس مجلس ایران با همراهی سه وزیر و رییس کل بانک مرکزی، بیانگر اهمیت روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور برای تهران و پکن است.
سفر سه روزه علی لاریجانی، به دعوت 'لی جانگ شو' رییس کنگره خلق چین (مجلس چین) و به منظور تقویت همکاری های سیاسی و پارلمانی صورت گرفت.
'محمد جواد ظریف' وزیر امور خارجه، 'بیژن زنگنه' وزیر نفت، 'فرهاد دژپسند' وزیر امور اقتصاد و دارایی و 'عبدالناصر همتی' رییس بانک مرکزی لاریجانی را در این سفر همراهی می کردند.
'خوالی مینگ' چین را شریک نخست اقتصادی ایران معرفی کرد و گفت: چین و ایران در همه دوران ها حتی قبل از تحریم های آمریکا علیه تهران، روابط و مناسبات خود را حفظ کرده اند و این روابط تاکنون نیز ادامه داشته است.
به گفته وی اکنون نیز به رغم فشارهای آمریکا برای کاهش رابطه کشورهای دیگر با ایران و تحریم نفتی تهران، همکاری های عادی دو کشور در چارچوب قوانین بین المللی و منطقی در جریان است و پکن بدون توجه به تهدیدات آمریکا همچنان با ایران دارای روابط و مناسبات سطح بالا است و موضع چین در این زمینه واضح است و تغییری نکرده است.
دیپلمات برجسته چینی تصریح کرد: ایران و عربستان اگرچه در حال حاضر دچار تیرگی روابط هستند اما مناسبات چین با آنها دوستانه و با ثبات است و این موضع واحد چین در میان قدرت های بزرگ دنیا است.
'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی نیز روز پنجشنبه در راس هیاتی بلند پایه به منظور دیداری دو روزه وارد پکن شد.
سفیر پیشین چین در ایران تاکید کرد: شاید کشورهای اروپایی و غربی در قبال اسراییل، ایران و عربستان دیدگاه هایی طرفدارانه داشته باشند و در امور خاورمیانه مداخله کنند اما چین بر عکس رفتار می کند و چنین طرفداری را رد می کند و برای همین کشورهای منطقه خاورمیانه همیشه خواستار میانجیگری چین هستند.
'خوالی مینگ' گفت: نفوذ منطقه ای و بین المللی چین بتدریج رو به افزایش است و همین نگاه واحد موجب شده است تا چین چهره قویتر و فعالتری در منطقه نسبت به گذشته داشته باشد و اگر بتواند از نفوذ خود برای حل مناسب مسایل منطقه استفاده می کند.
او تصریح کرد: سفر هیات های دو قدرت بزرگ منطقه خاورمیانه به چین نشان می دهد که کشورهای این منطقه می خواهند روابط عمیق تری با چین داشته باشند و خواستار مشارکت سازنده و فعال چین در حل مسایل خاورمیانه هستند.
آساق**231**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال