وزیر علوم:

علاج مشکلات کشور از طریق دانشگاه ها پیگیری شود

تهران - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: علاج مشکلات کشور اگر از طریق دانشگاه ها ها پیگیری نکنیم، شاید مسیر طولانی را به بیراهه برویم و هر چقدر در این زمینه تاخیر ایجاد شود، به برگشت می رویم.

به گزارش خبرنگار دانشگاه ایرنا، منصورغلامی امروز شنبه چهارم اسفندماه جاری در یکصدمین سالگرد تاسیس دانشگاه خوارزمی، گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، در حال تهیه برنامه ساماندهی آموزش عالی کشور است که طرح اولیه آماده شد.
غلامی افزود: با هم بودن دانشگاه ها توانمندی این مراکز را به دنبال دارد و تجزیه باعث ضعف شان می شود.
وی در مورد ادغام برخی واحدهای دانشگاهی با دانشگاه خوارزمی نیز، اظهار کرد: در حال حاضر دانشگاه علوم اقتصادی به دانشگاه خوارزمی پیوسته است و اگر این واحد دانشگاهی فعالیت مستقل داشت، تاثیرگذاری آن تا چه اندازه بود؟ باز هم می توان به این روند سرو سامان داد.
وزیر علوم در ادامه محور اصلی ساماندهی آموزش عالی را ایجاد شبکه های علمی با اتصال مراکز علمی متفرق در استان ها و کشور بدون انحلال، ادغام فیزیکی یا محو شدن واحدهای دانشگاهی، عنوان کرد و افزود: شبکه علمی بین دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را برای هم افزایی ایجاد و ماموریت های خاص علمی و توسعه ای را باید به این مراکز محول کنیم. آینده نیاز به تقویت و توسعه زیرساخت های علمی دانشگاهی دارد.
غلامی در مورد نیروی انسانی این نکته را هم یادآور شد که هیچ کمبودی از نظر نیروی انسانی نداریم و باید پشتیبانی های مادی، سازمانی و حمایت های دولت هم به کمک بیاید تا دانشگاه ها بیش از پیش بدرخشند.
وزیر علوم با اشاره به تاسیس واحدهای دانشگاهی با وجود تمام مشکلات تاریخی در کشور، خاطرنشان کرد: مهم این است که توانسته ایم در کشورمان با همه مشکلاتی که در دوران قاجار و در ادامه در زمان حکومت پهلوی تا انقلاب اسلامی وجود داشت نهادهای دانشگاهی را تاسیس کنیم و به پیش برویم.
غلامی در مورد اثرگذاری چهره های علمی در تربیت چهره های دانشگاهی و آکادمیک نیز گفت: بعد از انقلاب، تحول بزرگی در تربیت نیروی انسانی صورت گرفت و دانشگاه ها با توان و بنیه کم از نظر جوان بودن، شکل گرفتند و دستاوردهای خوبی داشتند. در حال حاضر کل کارشناسان، متخصصان، مدیران و برنامه ریزان کشور دانش آموخته دانشگاه های ایران هستند و اکثریت آنها برخی دوران تحصیلی را در دانشگاه های ایران و زیر دست همین استادان گذرانده اند.
غلامی تاکید کرد: با کمک مسئولان و استادان به سمت تاثیرگذاری دانشگاه ها در حوزه های کارآفرینی حرکت می کنیم که در این زمینه آمارهای قابل قبولی وجود دارد و حرکت دانشگاه های جامعه محور در کشور آغاز شده است.
وی با یادآوری این نکته که در دانشگاه ها، خوشه های علمی تشکیل شده است، اظهار کرد: توسعه فناوری ها در قالب قراردادهای تحقیقاتی و برای در خدمت گذاشتن دستاوردهای علمی در دانشگاه ها پا گرفته است. البته انتظار داریم دولت این حمایت را بیش از پیش با توجه به حضور نمایندگان انجام دهد و به این ماموریت و توانمندی دانشگاه ها توجه ویژه شود.
غلامی همچنین با اشاره به تصویب نخستین دانشگاه ایرانی در جهان، گفت: نخستین دانشگاه ایرانی در دزفول توسط یونسکو تصویب شد و دانشگاه جندی شاپور از 1738 سال پیش در کشور می درخشد.
در این مراسم ضمن رونمایی از تمبر یاد بود یکصدمین سال تاسیس دانشگاه خوارزمی از اساتید برجسته این دانشگاه نیز تقدیر به عمل آمد.
9492 ** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال