12 استعفا وتب اعتراض نمایندگان پارلمان به احزاب سیاسی انگلیس

لندن – ایرنا – در ادامه موج استعفای نمایندگان احزاب اصلی سیاسی در انگلیس، «ایان اوستین» نماینده منطقه «دادلی نورث» هم روز جمعه از عضویت در حزب اصلی مخالف دولت انگلیس کناره‌گیری کرد و به این ترتیب دوازدهمین استعفا در یک هفته گذشته را ثبت کرد.

به گزارش ایرنا، وی در یادداشتی در نشریه اکسپرس اظهار داشت که استعفا سخت‌ترین تصمیمی بوده که در زندگی گرفته 'اما از عضویت در حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین' احساس شرمساری می کرده است.
او کوربین را به ترویج یهودستیزی در داخل حزب متهم کرد و از اینکه این مساله در کنار سایر سیاست‌های حزب کارگر نمایندگان باسابقه را به خروج از این حزب وادار کرده ابراز ناخرسندی کرد.
اوستین که فعالیت در کابینه «گوردون براون» را در کارنامه خود دارد، در انتخابات دوره گذشته تنها با اختلاف 22 رأی پیروز شد و توانست دوباره به پارلمان راه پیدا کند.
موج اعتراضات نمایندگان دو حزب سیاسی مجلس عوام انگلیس از دوشنبه گذشته با استعفای 7 تن از نمایندگان حزب کارگر آغاز شد. آن‌ها با تشکیل گروه تازه‌ای موسوم به «نمایندگان مستقل» در بیانه‌ای تصریح کردند که سیاست‌های کوربین به‌عنوان رهبر حزب اصلی مخالف دولت، امنیت ملی کشور را به خطر انداخته، موضع حزب در قبال کشورهای متخاصم را به انفعال کشانده و نتوانسته سکان‌داری برگزیت را از دست محافظه‌کاران خارج کند.
پس‌ازآن بود که یک نماینده دیگر حزب کارگر و سه نماینده حزب حاکم (محافظه‌کار) هم از عضویت در احزاب خود کناره‌گیری کرده و به گروه جدید پیوستند.
هرچند اوستین درباره پیوستن به این گروه موضع‌گیری نکرده اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که موج استعفای نمایندگان، آرای سیاسی در این کشور را کاملاً به‌هم‌ریخته و نمایندگان مستعفی از محبوبیت بالاتری نسبت به احزاب باسابقه‌تر برخوردار هستند.
بر اساس نظرسنجی اسکای نیوز، 10 درصد مردم انگلیس اعلام کرده‌اند که در انتخابات پارلمانی آینده، به حزب جدید نمایندگان مستعفی حزب کارگر رأی خواهند داد. به‌این‌ترتیب، این نهضت که هنوز به‌صورت رسمی اعلام موجودیت و مانیفست سیاسی خود را منتشر نکرده است، حتی از حزب باسابقه لیبرال دمکرات محبوبیت بیشتری پیداکرده است.
جرمی کوربین امروز در بیانیه‌ای نسبت به کناره‌گیری نهمین نماینده از حزب تحت امرش ابراز تأسف و تصریح کرد که نمایندگان مستعفی بایستی در حوزه‌های خود، انتخابات زودهنگام برگزار کنند.
«چوکا اومانا» یکی از چهره‌های اصلی نمایندگان معترض امیدوار است که تا پایان سال جاری میلادی حزب جدیدی را باهدف تحول نظام سیاسی انگلیس تشکیل دهد.
او در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «آی تی وی» عنوان کرد که سیر تحولات سیاسی در انگلیس آغازشده و به‌زودی سایر هم‌حزبی‌های سابقش، به جمع آن‌ها اضافه شوند. این سیاستمدار انگلیسی درعین‌حال می‌گوید هم‌حزبی‌های نخست‌وزیر هم از نفوذ تفکر دست راستی به داخل حزب سرخورده شده و درصدد پیوستن به گروه آن‌ها هستند.
با این حال «آی.تی.وی» امروز در گزارشی بابیان اینکه گروه جدید تا زمان راه‌اندازی یک حزب کامل«میلیون‌ها مایل فاصله دارد» عنوان کرد که برگزاری انتخابات زودهنگام اصلاً به نفع آن‌ها نخواهد بود. به همین خاطر است که به گزارش «آی.تی.وی» اعضاء این حزب برای حفظ موقعیت پارلمانی خود هم که شده، نیروی مؤثری خواهند بود تا با توافقنامه موردنظر و جنجالی دولت «ترزا می» برای خروج از اتحادیه اروپا موافقت کنند.
اروپام ** هـ ن **1908

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال