شورای امنیت سازمان ملل حمله تروریستی کشمیر را محکوم کرد

دهلی نو-ایرنا-شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله تروریستی 'بزدلانه و بی رحمانه' گروه پاکستانی جیش محمد در ایالت جامو و کشمیر را به شدت محکوم کرد و خواهان مجازات حامیان و طراحان این گونه اقدامات رقت انگیز شد.

به گزارش ایرنا به نقل از نشریه 'تایمز او ایندیا'، در بیانیه شورای امنیت سازمان ملل به نام گروه تروریستی جیش محمد با رهبری مسعود اظهر اشاره شده است.
شورای امنیت دارای 15 کشور عضو است. چین به عنوان یکی از اعضای دائم این شورا دارای حق وتو می باشد و تاکنون بارها با تلاش های هند جهت قرار دادن نام مسعود اظهر در لیست تروریستی سازمان ملل مخالفت کرده است.
شورای امنیت همچنین از جامعه بین الملل درخواست کرد تا به صورت فعال با دولت هند جهت مجازات عاملان این حادثه همکاری کنند.
انتشار بیانیه شورای امنیت تنها چند روز پس از دیدار 'ملیحه لودهی' نماینده دائم پاکستان در سازمان ملل با 'آنتونیو گوترش' دبیرکل و سایر مقامات این سازمان جهت توضیح در مورد افزایش تنش ها در منطقه پس از حمله کشمیر، اتفاق می افتد.
این درحالی است که فرانسه اعلام کرده است به زودی یک طرح پیشنهادی برای ممنوع کردن فعالیت رهبر گروه جیش محمد را به سازمان ملل ارائه خواهد کرد.
دبیرکل سازمان ملل متحد نیز حمله تروریستی هند را به شدت محکوم کرده است.
استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت: آنتونیو گوترش با نگرانی وضعیت جنوب آسیا را دنبال کرده است. وی به شدت حمله تروریستی علیه نیروهای امنیتی هند در منطقه پلوامای کشمیر را محکوم می کند.
در عملیات تروریستی 14 فوریه (25 بهمن) به اتوبوس حامل افسران نظامی هند در نزدیکی مرز کشمیر با یک خودرو حامل 350 کیلوگرم مواد منفجره بیش از 40 نفر کشته شدند.
گروه تروریستی جیش محمد مسئولیت این حمله را پذیرفته است و عامل این حمله انتحاری را 'عادل احمد دار' معرفی کرده است.
این بزرگ ترین حمله تروریستی در جامو و کشمیر محسوب می شود. در سال 2016 حمله شبه نظامیان به پایگاه نیروی هوایی هند در شهر اوری به کشته شدن 19 سرباز هندی منجر شد. این حمله دلیلی بود تا دولت هند یک حمله محدود علیه پایگاه شبه نظامیان در خاک پاکستان ترتیب دهد.
به گفته مقامات دفاعی هند در این حمله بیش از 35 شبه نظامی و 9 نیروی نظامی پاکستان کشته شده اند.
هند گروه تروریستی جیش محمد را طراح اصلی حمله تروریستی سال 2016 به پایگاه هوایی پتانکت که در آن هفت نظامی هندی کشته و 25 نفر دیگر زخمی شدند ، می داند.
شبک**آساق**267**1392

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال