هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

پشیمان نیستیم

تهران- ایرنا- در کنار بخشی از اصلاح‌طلبان برخی دیگر باور دارند که حمایت از روحانی یک ضرورت برای اصلاح‌طلبان است، زیرا اگر از او حمایت نشود، افرادی تقویت می‌شوند که چندان مناسبتی با اصول دموکراتیک ندارند.

تعدادی از اصلاح‌طلبان چندی است که انتقادهای تندی به حسن روحانی وارد می‌کنند؛ گرچه قسمتی از انتقادها به روحانی بحق به ‌نظر می‌رسد، اما افراط در این موضوع از سوی اصلاح‌طلبانی که در سال 92 و 96 از روحانی به‌شدت حمایت کردند، قدری شائبه این موضوع را به ذهن متبادر می‌کند که ایشان مترصد تقویت سبد رأی اصلاحات در انتخابات پیش‌رو هستند. در کنار این بخش از اصلاح‌طلبان برخی دیگر از آنها باور دارند که حمایت از روحانی یک ضرورت برای اصلاح‌طلبان است، زیرا اگر از او حمایت نشود، افرادی تقویت می‌شوند که چندان مناسبتی با اصول دموکراتیک ندارند. به‌هرروی گریز از دولت روحانی برای اصلاح‌طلبان قدری سخت به نظر می‌رسد، زیرا مردم دولت فعلی را نتیجه حمایت اصلاح‌طلبان می‌دانند؛ هرچند در قضاوت کلی نیز نمی‌توان گفت که دولت روحانی ناکارآمد بوده است، زیرا در خوانش اقدامات دو دولت او باید بدعهدی‌های آمریکا را نیز در نظر داشت و دانست که تمام تقصیر بر گردن دولت نبوده و بخش مهمی از مشکلات، خارج از اراده دولت بوده است.

** ‌منصفانه‌نبودن انتقادها به روحانی
حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی، باور دارد که انتقادهای تند به روحانی غیرمنصفانه است، زیرا چنین رویکردی ناشی از بی‌توجهی به فشارهایی است که بر دولت وجود دارد. او در گفت‌وگو با «شرق» گفت: «گلایه‌های برخی از اصلاح‌طلبان نسبت به دولت آقای روحانی قابل فهم است، اما نباید از این نکته غافل شد که اصلاح‌طلبان برای سربلندی کشور و مردم با دولت روحانی در اتحادی استراتژیک به‌سر می‌برند؛ از سوی دیگر انتقادهای تندی که اخیرا به دولت روحانی می‌شود قدری غیرمنصفانه است، زیرا دولت زیر فشار بین‌المللی بی‌سابقه‌ای قرار دارد؛ به‌نحوی‌که تحریم‌های آمریکا علاوه‌بر آنکه مستقلا باعث ایجاد شرایط سخت این روزهای ایران شده است، بر متحدان ایران مانند چین و کشورهای اروپایی نیز تأثیرگذار بوده است. در کنار چنین شرایط سختی مخالفان داخلی نیز به هر قیمتی می‌خواهند دولت را زمین‌گیر کنند. همه نیروهای سیاسی، به‌خصوص اصلاح‌طلبان باید بدانند که انتقاد به روحانی منفعتی برای مردم و جبهه اصلاحات ندارد. من باور دارم که حمایت از روحانی، حمایت از مردم است، زیرا اگر دولت میانه‌رو روحانی روی کار نبود، تندروهایی که اساسا برجام را صحیح نمی‌دانند، کشور را اداره می‌کردند و در آن صورت معلوم نبود که چه بر سر ایران می‌آمد. البته انتظار این است که روحانی نیز گارد خود را باز کند و متناسب با شرایط سخت فعلی با دید بازتر و تواضع بیشتری زمینه همکاری آحاد ملت، تمام اقشار، صنوف و فراکسیون‌های مجلس را فراهم کند. امروز هیچ اولویتی بالاتر از این نیست که دولت و جبهه‌های سیاسی حامی دولت در اتحادی کامل مشکلات فزاینده را کاهش دهند».

این فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان مخالفت‌های تعدادی از اصلاح‌طلبان با دولت را یک راهبرد استراتژیک برای حفظ سبد رأی انتخاباتی فرض کرد، گفت:‌‌ «ما چه بخواهیم، چه نخواهیم مسئول دولت روحانی‌ هستیم. تمام اصلاح‌طلبان، از جمله آقای خاتمی و مرحوم هاشمی از روی‌کارآمدن روحانی حمایت کردند و مسئولیت این دولت بر دوش اصلاح‌طلبان است. اگر برخی از دوستان ما تصور می‌کنند که با انتقادهای تندوتیز می‌توانند خود را جدای از دولت فرض کنند، باید بگویم که اشتباه می‌کنند، زیرا برای این کار خیلی دیر است و سرنوشت ما و روحانی با هم گره خورده».

** ‌حمایت از روحانی تا پایان دولت
اسماعیل گرامی‌مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی، معتقد است که اصلاح‌طلبان باید تا پایان مسئولیت روحانی از او حمایت کنند. او به «شرق» گفت: «اصلاح‌طلبان از ابتدای دولت آقای روحانی حامی او بودند و اگر سرمایه اجتماعی و ایثار اصلاح‌طلبان وجود نداشت، بی‌تردید حسن روحانی پیروز انتخابات نمی‌شد و در این گزاره تردیدی وجود ندارد. البته ما به‌هیچ‌وجه از حمایت خود پشیمان نیستیم و تا آخر از حسن روحانی حمایت می‌کنیم. اگر اصلاح‌طلبان در سال 92 با رأی بالای خود باعث پیروزی روحانی نمی‌شدند، اکنون نه‌تنها در جنگ اقتصادی که شاید در جنگ واقعی به‌سر می‌بردیم، زیرا تندروها احتمالا با خروج آمریکا از برجام، از این عهدنامه بین‌المللی خارج می‌شدند و وضعیت کشور را بحرانی می‌کردند.

دولت روحانی به‌هیچ‌وجه یک دولت ناکارآمد نبود و توانست در حوزه‌های سیاست خارجی و اقتصادی مفید عمل کند. به یاد بیاوریم که با تصویب برجام آرام‌آرام گشایش اقتصادی میسر شده بود تا آنکه دولت ترامپ از برجام خارج شد. روحانی چه می‌توانست بکند که نکرد؟ دست او بسیار بسته بود و با تحریم‌های فزاینده آمریکا نتوانست آن‌طور که باید عمل کند. یقین دارم که هیچ فرد دیگری نمی‌توانست بهتر از روحانی عمل کند؛ زیرا بخشی از مشکلات در اختیار دولت نبود. با دانستن تمام این شرایط ضرورت دارد که اصلاح‌طلبان تا پایان مسئولیت دولت از حمایت خود دست برندارند». گرامی‌مقدم با بیان اینکه اکنون دولت و اصلاح‌طلبان تحت فشارهای زیادی قرار گرفته‌اند، اظهار کرد: «اصلاح‌طلبان از دو سمت مورد هجمه قرار دارند، نخست تندروهای داخلی که مترصد انتقام‌گیری از اصلاح‌طلبان‌اند؛ زیرا باور دارند اگر حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی نبود، او فاتح انتخابات نمی‌شد. دومین مخالفان اصلاح‌طلبان براندازها محسوب می‌شوند؛ زیرا آنها جلب اعتماد مردم به نظام به نام اصلاح‌‌طلبان می‌نویسند که البته درست فکر می‌کنند.

به دلیل آنکه اصلاح‌طلبان همواره بر انتخابات تأکید کرده‌اند و همیشه اصل نظام را قبول داشته‌اند؛ بنابراین براندازها اصلاح‌طلبان را مانع راه خود می‌دانند؛ پس اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی بسیار تحت فشار قرار دارند».

** ‌ناکامی تحریم انتخابات
این فعال سیاسی ادامه داد: «متأسفانه برخی از شخصیت‌های سیاسی که ادعای اصلاح‌طلبی دارند اما با کارکرد احزاب آشنا نیستند، مدام مردم را ناامید می‌کنند و سیاست‌هایی را مطرح می‌کنند که ورشکسته است؛ افرادی که پیش‌تر در مجلس هفتم و شورای دوم نیز مدام بر سیاست‌های انفعالی تأکید می‌کردند. اصلاح‌طلبان همان‌طور که از حسن روحانی حمایت کردند، بعد‌از‌این هم باید اصلاحات گام‌به‌گام را در دستور کار خود قرار بدهند. مطمئن باشید که تحریم انتخابات هیچ دردی را دوا نمی‌کند و به منافع ملی منجر نمی‌شود.

فرض کنیم که اصلاح‌طلبان در سال92 ایثار نمی‌کردند و نامزد مورد تأییدشان یعنی آقای عارف به نفع روحانی کنار نمی‌رفت. در شرایطی که اصلاح‌طلبان نیازمند انسجام درونی‌اند، نباید با طرح‌های ناکامی مانند تحریم انتخابات مردم را ناامید کرد. البته اصلاح‌طلبان وظیفه دارند که در انتخابات آینده با برنامه‌های دقیق وارد میدان شوند، زیرا تحزب اقتضا می‌‌کند که مردم به برنامه‌ها رأی بدهند و این مهم میسر نمی‌شود مگر با حزبی‌شدن انتخابات؛ یعنی آنکه مردم باید به احزاب و نه افراد رأی بدهند تا در آن صورت تمام برنامه‌ها روشن باشد. از سوی دیگر ضرورت دارد که تعداد احزاب کاهش یابد و با ائتلاف احزاب در سال‌های آینده دو یا سه حزب فراگیر داشته باشیم که مردم به‌راحتی برنامه‌های انتخاباتی را از آنها مطالبه کنند و بدانند که از چه حزبی می‌توانند پرسش کنند».

آنچه از پس بحث‌های اخیر به‌دست می‌آید، این است که اصلاح‌طلبان درعین‌حال که باعث پیروزی روحانی شدند، نمی‌توانند از مسئولیت حمایت خود کناره‌گیری کنند و فرار از مسئولیت‌پذیری شاید حربه‌ای برای تحکیم سبد رأی اصلاحات باشد که بعید است مردم چنین موضوعی را بپذیرند.

منبع: روزنامه شرق؛ 1397،12،02
گروه اطلاع رسانی **1699**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال