گالری گردی در آخرین ماهِ سال

تهران- ایرنا- گالری‌های تهران در آخرین ماه زمستان عصر جمعه سوم اسفندماه میزبان نمایش آثار هنرهای تجسمی از هنرمندان جوان و پیشکسوت کشور هستند.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، گالری‌ها و مراکز هنری تهران در روزهای آغازین اسفند میزبان نمایشگاه‌های جدید برای بازدید اهالی فرهنگ و هنر پایتخت هستند. نمایشگاه هایی که در عصر جمعه افتتاح می‌شوند.

** «فتوریسم» در صبا
آیین گشایش نمایشگاه «عکس‌های فتوریسم» هادی ابری شامگاه دوشنبه 6 اسفندماه از ساعت 16 تا 19 با حضور علاقه‌مندان در نگارخانه استاد فرشچیان موسسه صبا برگزار خواهد شد.
هادی ابری در این نمایشگاه 60 اثر خود در حوزه فتوریسم را ارائه خواهد کرد.
علاقه‌مندان جهت بازدید از نمایشگاه می‌توانند همه روزه تا 13 اسفندماه به جز روزهای تعطیل از ساعت 10 تا 18 به موسسه صبا نگارخانه استاد فرشچیان واقع در خیابان طالقانی، خیابان برادران شهید مظفر، پلاک 125 مراجعه کنند.

** «درخت هزاربرگ» در فضای هنری «هم‌رس»
آثار طراحی، نقاشی و حجم رضا هدایت با عنوان «درخت هزاربرگ» جمعه 3 اسفند در فضای هنری «هم‌رس» افتتاح می شود و تا 15 اسفند برگزار خواهد بود.
نشانی این نمایشگاه در خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش، روبروی پمپ بنزین باغ فردوس، جنب بانک مهر ایران، شماره 2996، طبقه2 است.

*آرمان یعقوب پور در گالری گلستان
نمایشگاه نقاشی‌های آرمان یعقوب پور جمعه 3 اسفند در گالری گلستان افتتاح می شود و تا 15 اسفند برگزار خواهد شد.
گالری گلستان واقع در خیابان دروس، خیابان کماسایی، پلاک 34 است.

** غلامرضا اصفهانی در گالری «دال»
اثر دیده نشده‌ای از میرزا غلامرضا اصفهانی برای اولین بار در «یک اثر یک نمایشگاه» به نمایش در می‌آید.
گالری «دال» از جمعه سوم اسفندماه سال جاری میزبان علاقه‌مندان به هنر خوشنویسی خواهد بود تا در یک نمایشگاه یک هفته‌ای اثری منحصربه‌فرد و دیده نشده از خوشنویس نامدار دوره قجر میرزا غلامرضا اصفهانی را تماشا کنند.
از ویژگی‌های این اثر استفاده از دامنه رنگی دانگ غبار تا دانگ جادو است. با وجود آنکه میرزا غلامرضا به درشت نویسی شهره است، کوچکی اثر مد‌نظر آن را به یکی از آثار خاص خوشنویسی این هنرمند مبدل کرده است.
آیین گشایش این نمایشگاه ساعت 16 با حضور استادان، هنرمندان و علاقه‌مندان به عرصه خوشنویسی برگزار می‌شود و تا 10اسفند در محل گالری دال برقرار است.
این گالری واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از چهارراه پارک وی، روبه‌روی رستوران لوکس طلایی، کوچه میرشریفی، پلاک 9 طبقه همکف مراجعه کنند. بازدید از این نمایشگاه برای عموم آزاد است.

** احمد نصرالهی در نگارخانه «هور»
نمایشگاه نقاشی‌های احمد نصرالهی جمعه 3 اسفند در نگارخانه «هور» افتتاح می شود و تا 20 اسفند برگزار خواهد بود.
این نمایشگاه واقع در خیابان مطهری، خیابان میرزای شیرازی شمالی، کوچه نعیمی، شماره 12 است.

** محمدهادی فدوی در گالری آرتیبیشن
نمایشگاه آثار نقاشی محمدهادی فدوی عصر جمعه 3 اسفند ماه در گالری «آرتیبیشن» افتتاح می شود و تا 12 اسفند ادامه خواهد داشت.
در بخشی از توضیح این نمایشگاه نوشته شده است: «محمد هادی فدوی با شناخت کاملی که نسبت به هنر ایران دارد، موتیف‌ها و المان‌های ایرانی را به‌درستی شناسایی کرده و با این درک عمیق از هنر ایرانی با حفظ اصالت فرهنگی موطنش و حسن سلیقۀ خاص خود در آنها دخل و تصرف کرده و آنها را به بهترین شکل تعالی داده است.
زنده یاد احمد‌رضا دالوند دربارۀ هنر فدوی گفته است: «در آثار فدوی عناصر تصویری به طرزی ساده، مواج، پیوسته و بدون تصنع در ساختاری متنوع، بدون سکون اما سرشار از تکرار چون دیگر تمهیدات هنر ایرانی، چیزی از جهان پرنقش و نگار هنرایرانی را در سازه‌هایی نوین برپا می‌دارند.
این نمایشگاه واقع در خیابان شریعتی، پایین‌تر از حسینیه ارشاد، نرسیده به همت، گل نبی(غرب)، میدان احمدی‌روشن(کتابی)، خیابان ساسانی‌پور، خیابان قندی(دریا)، پلاک 6 برگزار خواهد شد.

*«قیرگون» در نگارخانه «پل»
نمایشگاه نقاشی‌های محمدعلی روح‌الهی جمعه ۳ اسفند در نگارخانه پل افتتاح می شود و تا 10اسفند برگزار خواهد شد.
این نمایشگاه در پل سیدخندان، خیابان کابلی(دبستان)، کوچه فردوسی، پلاک ۳۴، طبقه همکف است.

*«زوال» در گالری شکوه
نمایشگاه آثار نقاشی و حجم بنفشه احمدزاده با عنوان «زوال» جمعه ۳ اسفند در گالری شکوه افتتاح می شود و تا چهارشنبه ۸ اسفند ادامه خواهد داشت.
این نمایشگاه واقع در فرمانیه، بلوار شهید اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، کوچه امیر نوری، پلاک 19 است.

** «دوباره ببین» در نگارخانه «نقش‌جهان»
نمایشگاه نقاشی‌های انفرادی عسل برومند با عنوان «دوباره ببین» جمعه ۳ اسفند در نگارخانه نقش‌جهان افتتاح می‌شود و تا سه شنبه ۷ اسفند ادامه خواهد داشت.
این نمایشگاه واقع در نیاوران، از میدان یاسر یه سمت تجریش، کوچه همایون‌فر، کوچه سعدی، کوچه حافظ، خیابان آیت‌الله محمودی، پلاک ۹ است.

** «کنوت و اینگرید راینهارد» در گالری «آرت سنتر»
نمایشگاه آثار «اینگرید راینهارد» و«کنوت راینهارد» جمعه ۳ اسفند در گالری آرت سنتر افتتاح می‌شود و تا سه شنبه ۱۴ اسفند ادامه خواهد داشت.
این نمایشگاه واقع در بلوار اندرزگو، سلیمی شمالی، پلاک ۱۴۵، باغ انجمن خوشنویسان است.
در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «از نقطه شروع شد. ما در ایران روابطی را میان کاراکترهای خوشنویسی با هنر خودمان یافته‌ایم.
همچنین درک ما از تجلی هنر خود به‌عنوان نوشتاری متشکل از خط‌ها و نقطه‌هاست که گاهی به‌صورت پلاستیـکی اجرا و به چکیده‌سنگ‌ها تبدیل می‌شوند.
در زبــان مصنـوعی ما، علوم طبیعی معــاصر محـور اندیشــه‌های ما بود. نتــایج تحقیقات نانــو برای ما الهــام‌بخش ساخت ســازه‌های مشابه با ابــزارهای مدرنی همچون رایانه‌ها و روبات‌ها بود.»

** «پاسپورت» در گالری «ژاله»
پاسپورت عنوان نمایشگاه گروهی سلف پرتره هنرمندان نقاش است که با کیوریتوری سعید نودهی از 26 بهمن ماه تا هفتم اسفندماه در گالری «ژاله» میزبان علاقه مندان خواهد بود.
درباره این نمایشگاه آمده است: «سلف پرتره هویتی است که هنرمند از خود مهارشده در وجودش تصویر می‌کند، رو درروترین حالت ممکن از مواجهه با خود. اما این بار هنرمندان در کنار تحلیل هویت شخصی خود در اثر با هویتی ثانویه به نام پاسپورت مواجه هستند و حاصل این تلاقی نتیجه اثر هنری آنها را می سازد.
هنرمندان حاضر در این نمایشگاه علیرضا آدمبکان، فرشاد آل خمیس، پونه اوشیدری، سعید احمد زاده، ابوسعید اسدی، رامین اعتمادی بزرگ، محمود باجلان، هما بذرافشان، محمد جعفر پاکروان، علیرضا پویا، علی پیروز، حسین تمجید، مهرداد جعفری، محسن جمالی نیک، شبنم جهانشاهی، علیرضا چلیپا، وحید چمانی، مصطفی چوبتراش، داریوش حسینی، مرتضی خسروی، نسیم داوری، آناهیتا درگاهی، هومن درخشنده، مهدی راحمی، دنیا رستمی، مجتبی رمزی، مسیب زارع، میلاد زینلی،امید شایان، علی شفیع آبادی، فرشید شیوا، اوژن شیراوژن، کامبیز صبری، نجوا عرفانی، کیانا غیایی، حمید فام، مهسا کریمی زاده، نجمه کزازی، مسعود کشمیری، محمد مساوات، فرهاد مفوز، سپیده نوری، شادی نویانی و مرتضی یزدانی هستند.
نمایشگاه «پاسپورت» از 26 بهمن ماه تا هفتم اسفند ماه در گالری «ژاله» واقع در خیابان کریم خان، خیابان ایرانشهر، کوچه نوشهر، پلاک سه میزبان علاقه مندان خواهد بود.

** «ساجده» در گالری «نگاه»
نخستین نمایشگاه عکس پویا شاه جهانی با عنوان «ساجده» از 26 بهمن ماه در گالری نگاه برگزار خواهد شد و تا چهارشنبه 7 اسفند ماه ادامه خواهد داشت.
در این نمایشگاه 22 فریم عکس سیاه و سفید با محوریت «زن» به نمایش در خواهند آمد.
شاه جهانی در بخشی از بیانیه نمایشگاه می‌نویسد: «نام خود را یک بار می‌نویسم، یک بار به آن نگاه می‌کنم، یک بار دیگر به آن محیط و جغرافیا می‌دهم… و جز این، دیگر همه چیز فُرم است و صورت‌های نهایی آن.
فرم‌ها و هاله‌ صورت‌ها که همچون تَرکه‌ یک درخت خیس، می‌تواند درون یک قاب‌ ثبت و ضبط شود. ضربه و شلاق بزند، مکث کند و نام‌های عام را، خاصیت ببخشد، خاص کند!»
گالری نگاه واقع در خیابان مطهری، خیابان جم (فجر)، خیابان غفاری، نبش لاجوردی، پلاک 64 واقع شده است.

** «غائله» در گالری «ساربان»
نمایشگاه نقاشی‌های جمال سوزنده‌ مقدم با عنوان «غائله» جمعه 26 بهمن در گالری ساربان برپا می‌شود و تا دوشنبه 6 اسفند ادامه خواهد داشت.
جمال سوزنده‌مقدم در اغلب آثارش با زیست انسان و اغتشاشات ذهنی‌اش سر و کار دارد. نقاشی‌های او از آسیب‌ها و تاثیرات هیجانات ذهنی و جسمی انسان‌ می‌گوید.
وی در بخشی از استیتمنت نمایشگاه خود آورده است: «زندگی غائله‌ای بیش نیست، با تمام رخدادهایی که جهان پیرامون و بازیگران روزگار، به نام سرنوشت بر ما حاکم می‌کنند. بشر مست دانش حقیرانه‌اش، هزاران هراس را بر جانش مسلط کرده، گویی عقل بشر که او را بر دیگر موجودات برتری بخشیده، بلای جانش شده و به حکم عقلانیت جبری، نابودی‌اش ناگزیر شده است.
در این تاریکی روزگار، در نقطه‌ای که ایستاده‌ایم، عدالت همچون خورشید در حال غروب است. بشرِ بلاتکلیف در تیرگی، طالب نور است اما از هراس گرمای آتشی که خود افروخته به جستجوی سایه برمی‌خیزد.»
علاقمندان برای تماشای این آثار می‌توانند همه‌روزه به‌جز سه‌شنبه‌ها از ساعت 16 الی 20 به گالری ساربان به نشانی سهروردی شمالی، هویزه غربی، نبش یوسفی پلاک 130 مراجعه کنند.

** «این کیست این» در گالری «شیرین»
نمایشگاه انفرادی نقاشی های علیرضا اسانلو با عنوان «این کیست این» که از اشعار مولانا اقتباس شده است 26 بهمن‌ماه در گالری شیرین افتتاح می‌شود و تا 8 اسفندماه برپا خواهد بود.
در بخشی از توضیح این نمایشگاه نوشته شده است: «این نمایشگاه، ارتباط وجود انسان و جریان هستی را از زاویه‌ای عارفانه و شرقی بازنمایی می‌کند. هنرمند با محوریت قراردادن پیکره انسانی، به عنوان عالی‌ترین موضوع وجود یافته در عالم، ذهن مخاطب را به پرسش از ماهیت زندگی فرا می‌خواند، چه چیز در وجود آدمی او را موجود می‌کند و چگونه زندگی در او جاری می‌شود؟»
گالری شیرین واقع در خیابان کریم‌خان زند، خیابان سنایی، کوچه 13 شماره 5 میزبان هنردوستان است.

** «شهر گناه» در گالری «ویستا»
نمایشگاه آثار نقاشی ابراهیم حسن زاده دیزج با عنوان «شهر گناه» عصر جمعه 26 بهمن ماه در گالری ویستا افتتاح می شود و تا 6 اسفند ادامه خواهد داشت.
این نمایشگاه واقع در خیابان مطهری، خیابان میرعماد، کوچه دوازدهم، پلاک 11 است.

** «هنرمندان معاصر» در نگارخانه «لاله»
هشتمین نمایشگاه سالانه آثار چند نسل هنرمندان معاصر ایران با همکاری 90 هنرمند و بیش از 250 اثر جمعه 26 بهمن ماه در نگارخانه لاله برگزار می‌شود و تا 25 اسفند ماه دایر خواهد بود.
در هشتمین نمایشگاه آثار چند نسل هنرمندان معاصر ایران که با همکاری 90 هنرمند شکل گرفته است، بیش از 250 اثر با رویکرد مدرن و معاصر ارائه گردیده که در یک نگاه می‌توان آثار منتخبی از هنرمندان هشت دهه را در آن مرور کرد.
رضا بانگیز، کامبیز درم بخش، مهدی حسینی، مینو اسعدی، احمد فتوت، حسینعلی ذابحی، همایون سلیمی، کیومرث کیاست، محمدرضا دادگر، ثمیلا امیرابراهیمی، فرشته غازی راد، مینا نوری، بهزاد شیشه گران، محمدرضا فیروزه ای، آرمان استپانیان، ایرج اسکندری، ترانه صادقیان، اکبر نیکان پور، ژیلا کامیاب، مرتضی اسدی، نیلوفر قادری نژاد،علی ندایی، پرویز روزبه، مصطفی ندرلو، رضا خدادادی ،فرح سید ابوالقاسم، فاطمه رادپور، احمد خلیلی فرد، جمشید حقیقت شناس، جواد نوبهار، رضا هدایت، مجید کورنگ بهشتی، کیوان عسگری، بهنام کامرانی، رضا افسری، آرمان یعقوب پور، پژمان رحیمی زاده، محمد خلیلی، مانلی منوچهری، مهرداد ختایی بخشی از هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه هستند.
نگارخانه لاله، واقع در خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمالی بوستان لاله، روبه‌روی پارکینگ طبقاتی لاله است.

** «جهانِ اشیا» در گالری «فرشته»
نمایشگاه انفرادی علی رضوی با عنوان «جهانِ اشیا» روز جمعه 26 بهمن در گالری فرشته برگزار می‌شود و تا 6 اسفند برپا خواهد بود.
در بخشی از توضیح این نمایشگاه نوشته شده است:«جهانِ اشیا، تصاویر گرافیتی فی‌البداهه‌ای از جهان را پیش روی تماشاگر به نمایش می‌گذارد که پر ازدحام و شلوغ است. طبیعت بی جان عظیمی که اشیا در آن جان می‌گیرند.
اشکال مکعبی‌ای که درهم ادغام شده‌اند و یا از هم عبور می‌کنند. تجسمی از فضای پرسپکتیو و درهم از خطوطی که از هم می‌گذرند و دنیایی را تصویر می‌کنند که خوب یا بد، تمام ابعاد وجودی زندگی شهری، مرگ و هرآنچه در زیست ماست را به نمایش می‌گذارد.»
گالری فرشته در میدان تجریش، خیابان شهید ‌دربندی (مقصودبیک)، نرسیده به چهار‌راه حسابی، پلاک 32 واقع شده است.

*«دوباره» در تالار «این/جا»
نمایشگاه آثار فرناز ربیعی‌جاه با عنوان «دوباره» عصر جمعه 26 بهمن ماه در تالار «این/جا» افتتاح می شود و تا 17 اسفند ادامه خواهد داشت.
در بخشی از این نمایشگاه نوشته شده است: «مجموعه دوباره بازگشتی‌ست دوباره بر مجموعه پیشین‌ام، با عنوان «صفحه گردان» که در آن عنصر وجود و هستیِ انسان و نیز حضورش در چرخه‌ حیات در نظرم بوده. در این مجموعه، تاکیدم بر مفهوم تکرار در این رابطه است».
این نمایشگاه در نوفل لوشاتوی شرقی، کوچه پدرام، جنب شماره ٤، نمای آجری واقع شده است.

** «رز سفید» در گالری «محسن»
نمایشگاه آثار سارا عباسیان با عنوان «رز سفید» عصر جمعه 26 بهمن ماه در گالری محسن افتتاح می شود و تا 17 اسفند ادامه خواهد داشت.
در بخشی از توضیح این نمایشگاه آمده است: «از کودکان در بسیاری از جنگ‌ها، چه آن‌هایی که پیشروی قبیله‌ای بوده‌اند و چه آن‌ها که مقاصد سیاسی و اجتماعی داشته‌اند، به طور گسترده‌ای سوءاستفاده‌های نظامی و تبلیغاتی شده است».
سارا عباسیان با مجموعه‌ «رز سفید» همان رویکرد و طریق را نسبت به رفتار انسان در جنگ برگزیده که پیش‌تر در مجموعه‌های نمادین، تیره و سنگین‌اش به نام‌های «شب‌کورها به هم رحم نمی‌کنند»، «گرانش تباهی‌ناپذیر» و «اپیدمی» داشته است؛ هجوم، تجاوز، زیاده‌خواهی، کینه‌جویی و قتل عام.
گالری محسن واقع در تهران، ظفر، خیابان ناجی، خیابان فرزان، کوچه نوربخش، بلوار مینای شرقی، پلاک 42 است.

** « گلادیاتورها هرگز نمی میرند!» در گالری «ابد»
نمایشگاه آثار نقاشی آرمان صداقت با عنوان « گلادیاتورها هرگز نمی میرند!» عصر جمعه 26 بهمن ماه در گالری ابد افتتاح می شود و تا 10 اسفند ادامه خواهد داشت.
در بخشی از بیانیه این نمایشگاه نوشته شده است: «جورج اورول: در سالهای جنگ، فوتبال بیش از هر چیز دیگری زندگی را برای بیکاران قابل تحمل کرده بود.
تاریخ، تکرار می شود و انسان با همه تحولات و تکامل در ساختار اجتماعی و فیزیولوژیک اش هنوز...انگشتهای شست وارونه همراه با جیغ و هورا در «کولوسئوم» نشان از امپراطوری بزرگ و تمدنی عظیم دارد که نژاد خویش را برتر و باقی نژادهای انسانی را وحشی می داند. اسیران جنگی را برای نمایش خون به کار می گیرد تا در مقابل چشمان شهروندانش یکدیگر را نابود کنند. تماشاچیان هم فارغ از همه تصمیم گیری های کلان، اتفاقات اجتماعی و اقتصادی شهر، بدون توجه به دسته بندی طبقاتی که توسط اشراف صورت گرفته و حتی خود آنها را برای دیدن این مسابقه خونین در طبقه ای خاص قرار داده، سرگرم تماشای پیروزی و شکست بین دو قطب، با برنده همزاد پنداری کرده و از نابودی بازنده متأثر نمی شوند.
تاریخ تکرار، یک تکل بلند بازیکن حریف را نقش بر زمین می کند. صدای هورای تماشاچیان بلند می شود وتشویق می کنند انهدام بازیکن تیم رقیب را و...»
این نمایشگاه واقع در گیشا (کوی نصر)، خیابان شهید علیالی (پیروزی غربی)، خیابان جوادی، پلاک 53 است.

** «بی وقفه آزاد بوده ام تا هرگز نتوانی از من قهرمانی بسازی» در گالری «آ»
نمایشگاه آثار امیر غفوری با عنوان «بی وقفه آزاد بوده ام تا هرگز نتوانی از من قهرمانی بسازی» عصر جمعه 26 بهمن ماه در گالری آ (سالن 2) افتتاح می شود و تا 6 اسفند ادامه خواهد داشت.
این نمایشگاه واقع در خیابان کریم خان زند، خیابان عضدی(آبان جنوبی)، کوچه ارشد، پلاک 7 است.

*«بازگشت» در گالری «اِمکان»
نمایشگاه آثار محسن شاهمردی با عنوان «بازگشت» عصر جمعه 26 بهمن ماه در گالری اِمکان افتتاح می شود و تا 6 اسفند ادامه خواهد داشت.
این نمایشگاه در خیابان میرزای شیرازی، کوچه دوم، پلاک 3 قرار دارد.
فراهنگ **9031 **3009

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال