تلاش آمریکا برای پادرمیانی میان لهستان و رژیم صهیونیستی

تهران - ایرنا - سفیر آمریکا در ورشو به دنبال بالا گرفتن تنش سیاسی میان رژیم صهیونیستی و لهستان که لغو نشست گروه ویشگراد را به دنبال داشت،از تل آویو خواست از ورشو بطور رسمی عذرخواهی کند.

به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس 24، 'جورجت ماسباچر' سفیر آمریکا در لهستان روز چهارشنبه در واکنش به بحران روابط ورشو و تل آویو گفت که اسرائیل باید از لهستان عذرخواهی کند.
علاوه برسفیر آمریکا در ورشو،دولت لهستان نیز خواستار عذرخواهی رسمی از سوی تل آویو شد اما مقامات رژیم صهیونیستی هنوز زیر بار این درخواست ها نرفته اند.
سخنان اخیر 'ایسرائیل کاتز' وزیر خارجه رژیم صهیونیستی مبنی بر این که خصلت 'ضد یهودی بودن لهستانی‌ها با شیر مادر به آنان منتقل می‌شود'، اختلافات میان ورشو و تل آویو بالا گرفته است.
در همین ارتباط، معاون وزیر خارجه لهستان در واکنش به این موضوع تاکید کرد که مقامات تل آویو به خاطر این حرف‌ها باید پوزش بخواهند.
رییس دفتر نخست وزیر لهستان نیز هشدار داد اگر اسرائیلی ها عذرخواهی نکنند، روابط ورشو و تل آویو بطور بی سابقه ای سرد خواهد شد.
بر اساس این گزارش، 'پاول کوکیز' رهبر حزب مخالف دولت لهستان، علت مناقشه میان تل آویو و ورشو را ناتوانی لهستان در برگزاری نشست به اصطلاح امنیت خاورمیانه می داند.
وی معتقد است که علت اصلی اختلافات، ناتوانی وزیر خارجه لهستان در برگزاری صحیح و موفق کنفرانس ورشو بوده است.
این کنفرانس که قرار بود به ویژه علیه جمهوری اسلامی ایران موضع‌گیری کند، در نهایت با اقبال بین‌المللی مواجه نشد.
هنگام برگزاری همین کنفرانس بود که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی حرف‌هایی در بارۀ همکاری لهستانی‌ها با آلمان نازی زده بود که به مقامات ورشو سخت گران آمد.
لهستان که در آغاز جنگ دوم توسط آلمان نازی اشغال شد، نزدیک به 6 میلیون از جمعیت خود را در این جنگ از دست داد. مساله همکاری یا عدم همکاری لهستانی‌ها با نازی‌ها یکی از موضوعات حساس تاریخ اروپاست که پیوسته مورد بحث بوده است.
شبک**اروپام**9041**1708

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال