چین و ایران، شرکای راهبردی در همه دوران ها

پکن- ایرنا- سفر سه روزه 'علی لاریجانی' رییس مجلس شورای اسلامی در راس هیاتی بلند پایه به چین در شرایطی شامگاه چهارشنبه پایان یافت که برنامه های وی در پکن نشان داد، چین و ایران دوستان همه فصول و یاران راهبردی و شرکای دوران سخت هستند.

به گزارش ایرنا رییس مجلس در راس یک هیات بلندپایه از روز دوشنبه تا پایان وقت چهارشنبه به وقت محلی از پکن بازدید و در این مدت با 'شی جین پینگ' رییس جمهوری، 'لی جانگ شو' رییس کنگره و مقام دوم ارشد کشور و 'لی شویه یونگ' رییس گروه دوستی پارلمانی دیدار و ضمن بازدید از موزه ملی پایتخت در جمع دانشجویان و استادان دانشگاه رنمین (مردم) پکن نیز سخنرانی کرد.

** دیدار با رهبران
رییس مجلس شورای اسلامی در ملاقاتی که با مقامات چین داشت با آنها درباره مسایل مورد علاقه دو طرف از جمله توافق هسته ای، مسایل امنیتی، مبارزه با تروریسم و راه ابریشم و عرصه های مختلف سیاسی و اقتصادی گفت و گو کرد.
او تاکید کرد که چین یکی از دوستان و شرکای بسیار مهم ایران است و همچنان از مواضع کشورمان در بسیاری مسایل بین المللی و منطقه ای حمایت می کند.
رییس مجلس شورای اسلامی در این ملاقات ها خواستار آن شد که چین و دیگر طرف ها همچنان به برجام پایبند بوده و تعهداتشان را اجرایی کنند تا خللی در این توافق بوجود نیاید و تلاش های آمریکا نیز برای به بن بست کشیدن توافق به نتیجه نرسد.
رییس مجلس در جریان این مذاکرات چندین بار تاکید کرد که ایران یک کشور مهم در برنامه راه ابریشم جدید چین است و می تواند منابع زیادی را در این راستا در اختیار چین قرار دهد و به پیشبرد این برنامه کمک کند.
در همین حال طرفین درباره پیشبرد برنامه راه ابریشم، نقش ایران در منطقه، مسایل خاورمیانه و امور امنیتی و مبارزه با تروریسم گفت و گو کردند.
در این دیدارها مقام های ارشد چین از جمله رییس جمهوری و رییس کنگره این کشور هم از ایران به عنوان یک کشور مهم و تاثیرگذار در خاورمیانه یاد کردند که چین خواستار گسترش روابط با آن است.
آنها افزودند که ایران می تواند نقش سازنده ای در حل و فصل مسایل خاورمیانه داشته باشد و همزمان از ایران به عنوان یک شریک راهبردی یاد کردند که می تواند در عرصه های مختلف با چین همکاری داشته باشد.

** دیدار در جریان 40 سال توسعه و اصلاحات
سفر هیات ایران به چین در یک بحبوحه حساس صورت گرفت دورانی که مصادف با چهلمین سالگرد اصلاحات و درهای باز چین و 40 سالگی انقلاب اسلامی ایران و سالگرد پیروزی آن است و از این رو از اهمیت بیشتری برخوردار شد.
رییس مجلس و هیات همراه در دیدار با مقام های ارشد و همزمان با بازدید از موزه ملی درباره توسعه دو کشور نیز با یکدیگر رایزنی کردند و هیات ایرانی در جریان روند رشد چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا قرار گرفت.
هر دو طرف در جریان همین ملاقات ها و با اشاره به این سالگردها گفتند که هیچ قدرتی نمی تواند در مناسبات دو دوست خللی وارد کند و چین و ایران شرکای دوران سخت بوده اند و خواهند بود.

**راه ابریشم و نقش ایران
یکی از بحث هایی که تقریبا در همه دیدارها مطرح شد نقش ایران در راه ابریشم بود که چین به آن اهمیت زیادی می دهد.
مقام های چین با توجه به اظهارات رییس مجلس کشورمان در جریان مواضع ایران در قبال این برنامه قرار گرفتند و افزودند که ایران می تواند یک اثرگذار مهم در این برنامه باشد به طوری که رییس جمهوری چین از ایران به عنوان یک گذرگاه مهم و راهبردی مرتبط با راه ابریشم یابد کرد که بخصوص راه ترانزیتی مهمی محسوب می شود.
طرفین در ملاقات های خود راه های توسعه روابط در چارچوب این مسیر را مورد رایزنی قرار دادند و گفتند که راه ابریشم فصل تازه ای را در مناسبات دو کشور گشوده است.

**خاورمیانه و همکاری ایران و چین
در مورد خاورمیانه هم رییس مجلس و هم مسئولان ارشد چین تاکید کردند که نیروهای بیگانه نباید باعث بی ثباتی در منطقه شوند.
آنها افزودند که نقش ایران در مبارزه با تروریسم و تثبیت امنیت منطقه خاورمیانه به عنوان یک بازیگر بزرگ با اهمیت است و ایران می تواند تلاش های بیشتری برای بیرون رفتن منطقه از بحران ایفا کند.
هر دو طرف خواستار تعاملات بیشتر در مبارزه با تروریسم، تقویت امنیت منطقه، توسعه همکاری های منطقه ای، پیشبرد صلح و بازسازی افغانستان و کمک به بهبود شرایط امنیتی سوریه و عراق شدند.

** لاریجانی و سخنرانی در دانشگاه مردم پکن
یکی از بخش های بسیار مهم سفر «علی لاریجانی» سخنرانی روز چهارشنبه در دانشگاه رنمین (مردم) پکن و در جمع اساتید و دانشجویان این دانشگاه بود که گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون 13 بار پایبندی کامل ایران به تعهدات خود را اعلام کرده است ولی آمریکا با بهانه هایی ماجراجویانه از عمل به تعهدات خود در این توافق فرار کرده و با خروج خود از برجام، گستاخانه سایر طرف ها را نیز به ارتکاب چنین عملی تشویق می کند.
به گفته وی جمهوری اسلامی ایران قویاً از اصل عدم دخالت در امور داخلی کشورها، حفظ حاکمیت ملی کشورها و حق تعیین سرنوشت ملت ها تبعیت کرده و از آن حمایت می کند اما متاسفانه آمریکا در اشکال مختلف نظیر حمایت از تروریست های بین المللی و افراط گرایی برای سرنگونی دولت های مستقل و تحمیل رژیم های نامشروع در مناطق مختلف جهان تلاش می کند و این مداخله آمریکا در امور داخلی کشورها، خطری جدی است.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه 40 سال پیش، انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) ریشه سلطنت فاسد و آمریکایی را کند و آمریکا را از ایران بیرون کرد، افزود: تئوری امام زندگی مسالمت‌آمیزملت‌ها و حمایت از صلح و دفاع از مظلومان بود.
به گفته وی مقابله ایران با تروریست‌های آدم کش که به درخواست دولت عراق و سوریه صورت پذیرفت و خوشبختانه امروز با ضربه‌های جدی دچار ازهم‌پاشیدگی شده است به جهت ایجاد صلح و دفاع از انسان‌های مظلوم بود که باتدبیر رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تحقق یافت.

**وزیران خارجه چین و ایران
دیدار 'وانگ یی' وزیر خارجه چین و 'محمد جواد ظریف' همتای ایرانی وی در این سفر یکی دیگر از رویدادهای مهم بود و در جریان آن هر دو طرف نقش چین و ایران را در مسایل منطقه ای، بین المللی و خاورمیانه مهم دانستند.
هر دو کشور ابراز امیدواری کردند که همکاری های آنها در مسایل سیاسی، امنیتی و مبارزه با تروریسم تقویت شود.
وزیران خارجه ایران و چین خواستار آن شدند که طرف های ذی ربط نقش سازنده ای در حل مسایل خاورمیانه ایفا کنند.
آنها درباره برجام و پایبندی به تعهدات گفت و گو کردند وزیر خارجه چین در این دیدار گفت: کشورش همچنان به توافق هسته ای سال 2015 پایبند است و می خواهد طرف های دیگر مانند ایران به این توافق پایبند باشند.

**سفر هیات ایرانی و فصل تازه در روابط چین و ایران
سفر هیات بلندپایه ایران به چین در ابتدای سال جاری میلادی و در دورانی که چین و ایران با وضعیت جدیدی روبرو شده اند و با فشارهای آمریکا در زمینه های سیاسی و اقتصادی مواجه هستند، اهمیت زیادی دارد و به اعتراف دو طرف می تواند فصل تازه ای از مناسبات را به روی آنها بگشاید.
ایران و چین امروز بیشتر از هر زمان دیگری عرصه های مختلفی برای همکاری دارند آنها می توانند می توانند در چارچوب راه ابریشم، در منطقه خاورمیانه، بازسازی افغانستان، حل بحران سوریه، مبارزه با تروریسم، توافق هسته ای و امور اقتصادی، تجاری، بانکی و مالی همکاری هایی وسیع داشته باشند.
ایران و چین شاهد یک حجم بزرگ تبادلات تجاری به میزان 40 تا 50 میلیارد دلار در سال هستند و به اعتراف آنها این رقم می تواند بر اساس برنامه راهبردی توسعه همکاری دو طرف تا سال 2025 میلادی به 600 میلیارد دلار افزایش یابد.
ایران و چین توانستند در جریان این سفر مهم ازمواضع یکدیگر درامور منطقه ای و بین المللی آگاه شده و درباره طیفی از ارتباطات میان دو کشور بحث و تبادل نظر کنند، امروز دو کشور شاهد هستند که هم راه ابریشم جاده ای از همکاری به روی آنها گشوده است و هم فصل تازه ای از مناسبات با سفر این هیات به روی دو کشور باز شده است.
سفر سه روزه علی لاریجانی، به دعوت 'لی جانگ شو' رییس کنگره خلق چین(مجلس چین) و به منظور تقویت همکاری های سیاسی و پارلمانی صورت گرفت.
لاریجانی را در این سفر 'محمد جواد ظریف' وزیر امور خارجه، 'بیژن زنگنه' وزیر نفت، 'فرهاد دژپسند' وزیر امور اقتصاد و دارایی و 'عبدالناصر همتی' رییس بانک مرکزی همراهی می کردند.
لاریجانی شامگاه چهارشنبه به وقت چین، پکن را به مقصد تهران ترک کرد.
آساق**231**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال