الزامات دهه پنجم انقلاب:

تقویت اتحاد ملی و عدالت اجتماعی رمز ورود به دهه پنجم انقلاب

تهران- ایرنا- از موارد مهمی که همه در دهه پنجم انقلاب بر آن تاکید دارند، می توان به مفاهیمی چون «اتحاد، انسجام و همدلی»، «توجه به عدالت اجتماعی»، «تقویت جمهوریت نظام، احزاب و رسانه ها» و «توجه به سبک زندگی جوانان و مشکلات معیشتی مردم» اشاره کرد.

22 بهمن ماه 97 را هم پشت سر گذاشتیم، امسال جشن سالگرد پیروزی انقلاب با سالهای دیگر یک تفاوت داشت و آن چهل ساله شدن عمر پربرکت جمهوری اسلامی ایران، نظام حاصل از انقلاب 57 بود. در ماه های منتهی به بهمن 97 در خصوص دستاوردهای انقلاب و جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته از سوی کارشناسان و مسئولان کشور بحث های مفصلی صورت گرفت.
اکنون در حالی وارد دهه پنجم انقلاب شده ایم که مردم در 22 بهمن جشن چهل سالگی انقلاب را با شکوه و حضور شورانگیز خود برگزار کردند. سوال اساسی این است آیا در کنار دستاوردها، مشکلات و موضوعاتی وجود دارد که در دهه پیش رو نظام جمهوری اسلامی ایران به چه موضوعات و مواردی در جهت بهبود شرایط کشور باید توجه کرده و بپردازد؟

*به هدف مطلوب در حوزه عدالت اجتماعی نرسیده ایم
آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری، عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، در خصوص الزامات دهه پنجم انقلاب، گفت: انقلاب ما دارای آرمانهای بلندی بوده و به خیلی از اهداف مورد نظر رسیده ایم. کشور ما در مقولاتی چون استقلال، خودکفایی، مباحث علمی، فناوری ها، علوم پزشکی و دیگرابعاد زندگی توسعه یافته و در منطقه و جهان جایگاه قابل قبولی داریم.
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه کشور در پاسخ به این پرسش که اولویت مغفول مانده انقلاب از نظر شما چیست؟ اضافه کرد: نکته ای بسیار مهمی وجود دارد که در کلام رهبری نیز به آن اشاره شده «عدالت اجتماعی» است، گرچه رویکردها و جهت گیری های ما خوشبختانه دقیقا منطبق با اهداف و آرمانهای نظام اسلامی است.
وی با اشاره به اولویت مهم امروز کشور، تاکید کرد: هر چند در موضوعاتی چون مقابله با استکبار و ظلم ستیزی عملکرد خوبی داشتیم ولی به نظرم مهمترین موضوعی که به طور جدی باید به آن پرداخته شود عدالت اجتماعی است، جهت گیری نظام بر محور عدالت است ولی اگر این مسئله را در دهه پنجم انقلاب دنبال کنیم به یک اصل مهم و مغفول مانده توجه کرده ایم، مشکلات زیادی از مردم کشور حل می شود و به یکی از اهداف مهم اسلامی می رسیم.
عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: شعار «ما می توانیم» از شعارهای برجسته ای است که امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب همیشه بر آن تاکید داشته اند، ما ثابت کرده ایم در هر عرصه ای که ورود کنیم با عنایات الهی به خوبی پیش رفته و توفیق حاصل کرده ایم، لذا اگر به طور جدی به مقوله عدالت هم ورود کنیم کارنامه موفقی خواهیم داشت.
حسینی بوشهری در پاسخ به این سوال که سه چالش اصلی حوزه مسئولیت خود را چه موضوعاتی می دانید، گفت: با توجه به اینکه مسئولیت امامت جمعه شهرستان قم را به عهده دارم فکر می کنم سه موضوع «وحدت و همدلی در کشور»، «عدم حضور و مشارکت جوانان در فرایض دینی» و «فضای مجازی» چالش هایی هستند که باید به شکل معقول و عالمانه آن ها را حل کنیم.
امام جمعه قم با اشاره به چالش فضای مجازی خاطرنشان کرد: فضای مجازی از نظر من فرصت و در عین حال تهدید است. اگر همه ما از فضای مجازی استفاده درست و محتوای مناسب تولید کنیم چالش تهدید را به فرصت تبدیل می کنیم، چالش اصلی فضای مجازی را در عدم تولید محتوای مناسب از ناحیه بخش فرهنگی کشور می دانم.
حسینی بوشهری افزود: نسبت به نسل جوانی که انقلاب را درک نکرده اند و با ایده ها و اهداف انقلاب آشنا نیستند، کمتر توجه کرده ایم. من و افرادی مثل من که در جایگاه فرهنگی و تبلیغی حضور داریم، باید نگاه تبلیغی و فرهنگی خود را به نسل جوان معطوف کرده و از شیوه ها و روش های نوین برای اقناع آنها استفاده کنیم.
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه کشور افزود: عملا باید در جامعه طوری رفتار کنیم که مردم هیچ نوع تفاوتی را بین ما و خودشان احساس نکنند و با نگاه دلسوزانه در غم و شادی مردم شریک شویم. معتقدم به این موضوعات باید غنای بیشتری بدهیم، یعنی حال و هوا و شرایط صدر انقلاب را زنده و اجرا کنیم، رفتار های ما به عنوان مسئولین در اول انقلاب باعث شد مردم احساس دوگانگی نکنند.

*در دهه پنجم انقلاب به خواسته ها، عواطف و مشکلات و معیشت مردم بیشتر توجه شود
حجت الاسلام مرتضی کیاسری نیز در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به چهل ساله شدن انقلاب و برگزاری جشن سالگرد آن، افزود: سه عنصر تاثیر گذار در پیروزی انقلاب امام، مردم و اتحاد بودند و این سه مورد بر محور ارزش های مکتب شکل گرفته اند. مردم مکتبی، رهبر مکتبی و وحدتی که بر مدار و محور مکتب شکل گرفت موجب پیروزی انقلاب شد.
رییس پیشین هیات اجرایی مجمع عمومی خانه احزاب تاکید کرد: موضوعی که باید در دهه پنجم انقلاب بیشتر به آن پرداخته شود توجه به خواسته ها، عواطف و مشکلات مردم، همسانی و توجه به معیشت مردم است، فکر می کنم در چهار دهه گذشته به مرور سطح این نوع از توجهات و دغدغه های مسئولان نسبت به مردم کاهش پیدا کرده است.
عضو شورای مرکزی خانه احزاب ایران یادآور شد: وقتی جوانان احساس کنند در نظام سیاست گذاری، تصمیم گیری و اجرایی کشور دخیل هستند، در مجلس قوانینی به نفع آنها تصویب می شود و نمایندگان آنها را فراموش نمی کنند، خود به خود سرباز و همراه نظام شده و سطح امیدواری آنها به آینده نیز افزایش می یابد.

*در دهه پنجم انقلاب باید یک وحدت و انسجام حاکمیتی به وجود آید
«مرتضی مبلغ» عضو حزب اتحاد ملت پیرامون الزامات دهه پنجم انقلاب در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، گفت: چهل سالگی دوران بلوغ است، دورانی است که انسان از نظر عقلی کامل می شود و این موضوع را می توان برای انقلاب ما هم شبیه سازی کرد. انسان در این سن نسبت به گذشته خود و در مورد اشتباهاتش فکر می‌کند و برای آینده برنامه ریزی می کند و تصمیمات عقلانی و منطبق با مصالح زندگی می گیرد.
مبلغ اضافه کرد: وارد دهه پنجم پیروزی انقلاب شده ایم و این بسیار مهم است. اینکه فقط شعار بدهیم و دائم بر دستاوردها تأکید و آن را برجسته کنیم، از نقاط ضعف و اشتباهات چشم‌پوشی کرده و نادیده بگیریم، به هیچ وجه به معنی بلوغ نیست و می تواند معنای عقب افتادگی را در ذهن متبادر کند.
مبلغ بیان کرد: اینکه انقلاب دستاوردهای بزرگی داشته قابل کتمان و چشم پوشی نبوده و قطعی است، ولی ما مشکلات زیادی هم داریم. کاستی‌ها و خطاهای بزرگی در رفتارها وبرنامه‌هایمان مرتکب شده ایم و این هم قابل کتمان نیست. این که در جامعه ما مشکلات زیادی وجود دارد، واقعیتی است که مردم ما به صورت روزمره با آن دست به گریبان هستند و آن را حس و لمس می کنند.
معاون سیاسی پیشین وزارت کشور افزود: در دهه پنجم انقلاب باید یک وحدت و انسجام حاکمیتی به وجود آید که در درون حاکمیت منافع و مصالح ملی،عمومی و راهبردهای کلان کشور به طور دقیق و شفاف ترسیم شده و همه ملزم به اجرای آن باشند.

**در دهه آینده احزاب باید در صدر امور سیاسی کشور قرار گیرند
عضو حزب اتحاد ملت خاطرنشان کرد: احزاب که از لوازم قطعی و جدایی ناپذیر یک نظام دموکراتیک و مردم سالار است امروز محلی از اعراب ندارند. به طوری که اگر همین فردا همه احزاب تعطیل شوند هیچ اتفاقی جدیدی نمی‌افتد. مگر می‌شود یک نظام سیاسی مردم سالار بدون احزاب زندگی کند؟
وی افزود: در دهه آینده احزاب باید در صدر امور سیاسی کشور قرار گیرند و رابطه ای ارگانیک و حقوقی با نظام سیاسی و مردم و با انتخابات پیدا کنند نظام انتخاباتی ما باید یک نظام حزبی شود اینقدر نباید بر علیه تحزب در کشور تبلیغ بد شود بلکه احزاب باید مورد تقدیر واقع شوند.
مبلغ عنوان کرد: در مسائل اقتصادی هم مشکلاتی داریم و به صورت کاریکاتوری و کوتاه مدت و مقطعی عمل می‌کنیم، در جاهایی حساسیت زیادی نشان می دهیم و در مواردی که باید حساس باشیم و مسئله را جدی بگیریم، نمی گیریم و در مواردی از کنار آن عبور می کنیم.
وی یادآور شد: یکی از دلایل تورم های عجیب و غریب و کاهش پایه پولی کشور، ریشه در موسسات مالی و اعتباری دارد. اینها نکاتی است که باید در دهه پنجم انقلاب نسبت به آنها تجدید نظر کرد.
مبلغ ادامه داد: در آینده کشور باید اولویت‌ها مشخص شوند و رقابت های جناحی جای خود را به نوعی از رفتار همراه با عقلانیت بدهد. در کنار دستاوردها و حماسه هایی که مردم طی 40 سال گذشته آفریدند، دستاوردهایی که بعضاً بی‌نظیر هم بودند، به مشکلات واقعی مردم رسیدگی شده و در تبلیغات خود گم نشویم.
وی ادامه داد: باید به وحدت، انسجام، همدلی و آشتی ملی و یک تعریف برسیم و بر سر منافع ملی، اجماع پایدار و راهبردهای کلان کشور همگان به وحدت رویه ملتزم شویم، ایستادگی کرده و در راستای حل مسائل اساسی کشور و تعالی هرچه بیشتر کشور اقدام کنیم.
اغلب کارشناسان حوزه سیاست داخلی در اینکه جمهوری اسلامی طی چهل سال گذشته دستاورد های مهم و غیر قابل انکاری داشته است اذعان دارند، ولی همه در مورد بعضی از کاستی ها و اهدافی از انقلاب که یا مغفول مانده و یا به اندازه کافی به آن آرمان نرسیده ایم، متفقند.
از جمله موارد مهمی که کارشناسان و مسئولان نظام برای اجرایی شدن در دهه پنجم انقلاب بر آن تاکید دارند می توان به مفاهیمی چون «اتحاد، انسجام و همدلی»، «توجه به عدالت اجتماعی»، «تقویت ارکان جمهوریت مانند احزاب و رسانه ها» و «توجه به سبک زنگی جوانان و مشکلات معیشتی مردم» اشاره کرد.
سیام*ا.ع*1535

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال