هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

از هجمه های دلواپسان علیه دولت تا عبور اصلاح طلبان از روحانی

تهران- ایرنا- رسانه های داخلی وابسته به دو طیف سیاسی مطرح کشور در راستای رقابت های سیاسی خود به نقد جریان رقیب پرداخته و در این راستا رسانه های اصلاح طلب گزارش های خود را با محوریت 'هجمه های دلواپسان علیه دولت'و رسانه های اصولگرا با محوریت 'عبور اصلاح طلبان از روحانی'منتشر کردند.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ بررسی امروز(یکم اسفندماه) روزنامه ها، خبرگزاری ها و تارنماهای داخلی نشان می دهد که رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلبی در گزارش های خود آورده اند: اخیرا هجمه‌ها علیه دولت کنونی بالاخص شخص رئیس‌جمهور شدت یافته است، برخی از این هجمه‌ها از سوی مخالفان و تعدادی دیگر هم از سوی رقیب دولت است، بنابراین اینگونه برخوردها از سوی آنها نسبت به دولت دور از ذهن نیست.
این رسانه ها همچنین نسبت به دعوای جناح های سیاسی و فاصله گرفتن جریانات اصلاح طلبی و اصولگرایی از تحولات فعلی جامعه ایرانی هشدار داده و پیش بینی کرده اند به زودی شاهد شکل گیری جریان ‏نواصلاح طلبی و نواصولگرایی متناسب با مختصات امروز جامعه باشیم‎.‎
روحانی، نامزد مورد حمایت جریان اصلاحات و سخنان عارف در خصوص هویت اصلاح طلبی از دیگر محورهای مورد توجه این طیف از رسانه ها است.
رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا نیز در واکنش به اظهارات فیض‌الله عرب‌سرخی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، بار دیگر موضوع عبور اصلاح طلبان از روحانی را مطرح کرده و تاکید کردند: اصلاح‌طلبان به جای پذیرش مسئولیت در قبال وضع موجودی که خود پدید آورده است تقلّا می‌کند تا با دو راهکار «عبور از روحانی» و «مقصّرتراشی از چیزی به نام دولت پنهان»؛ خود را بری‌ءالذمه کند و با گردنی افراشته اصلاحات را ناجی وضع موجود معرفی کند.
مقاومت اصلاح طلبان در شفاف سازی درباره افراد منتسب به دولت؛ وضعیت اقتصادی کنونی، حاصل همراهی روحانی و خاتمی و لزوم اتحاد جریانات سیاسی در دفاع از آرمان های انقلاب از دیگر محورهای مطرح شده در رسانه های اصولگرا است.

رسانه های اصلاح طلب
..............................
**هجمه های دلواپسان علیه رئیس جمهور
روزنامه آرمان در مطلبی با تیتر 'فتنه گر از نظر دلواپسان فقط اصلاح ‌طلبان اند' نوشت: اخیرا هجمه‌ ها علیه شخص دوم کشور یعنی رئیس ‌جمهور از سوی دلواپسان بهارستانی مشاهده می ‌شود. نمایندگان دلواپس از هر موضوعی برای کشاندن آقای روحانی به مجلس استفاده می ‌کنند، یک روز به بهانه مشکلات اقتصادی و معیشتی و روز دیگر به بهانه مشکلات آموزش و پرورش. این دلواپسان گویی هیچ زمانی قصد کمک به دولت را ندارند و دائم با بهانه‌های مختلف دولت و رئیس‌جمهور را مورد هجمه قرار می‌دهند تا دولت و وزرایش را در میان مردم بی‌ کفایت جلوه دهند. این موضوع در حالی است که کشور در شرایط خاص قرار دارد و باید تمام نیروها دست به دست یکدیگر داده و راه‌ حل عبور از مسائل را ارائه دهند نه آنکه آب در آسیاب دشمن ریخته دودستی کشور را به دشمنانی از جمله آمریکا دهند. دلواپسان به گونه‌ ای در صدد هجمه علیه دولت گام برداشته ‌اند که دیگر لازم نیست ترامپ برای تضعیف دولت و نظام اقدامی انجام دهد چرا که جریانات داخلی (دلواپسان) بدون آنکه بدانند در جهت رویاهای او قدم بر می ‌دارند.

آرمان در مطلبی با عنوان ' رویای شیرین دلواپسان برای کسب قدرت' نوشت: اخیرا هجمه‌ها علیه دولت کنونی بالاخص شخص رئیس‌جمهور شدت یافته است، برخی از این هجمه‌ها از سوی مخالفان و تعدادی دیگر هم از سوی رقیب دولت است، بنابراین اینگونه برخوردها از سوی آنها نسبت به دولت دور از ذهن نیست. در مسائل سیاسی دلواپسان بسیار علاقه‌مند به کسب قدرت هستند تا بتوانند اهداف و برنامه‌هایشان را به مرحله اجرا برسانند. تصور این گروه خاص از هجمه علیه دولت منتخب مردم را می‌توان به این دلیل دانست که آنها درصدد هستند تا دولت عقب‌نشینی کند یا آنکه افکار دولتی‌ها را مخدوش کرده و به‌ حاشیه بکشانند تا نسبت به اصل برنامه‌ ها کوتاهی‌ کنند که در نتیجه دلواپسان مدعی شوند دولت دارای برنامه نیست. آنها تصورشان این است تا دولت را از طریق سوال یا استیضاح به زمین زده و با ادامه این هجمه‌ ها به دنبال کسب رأی مردم و رسیدن به قدرت هستند. قدرت برای برخی افراد (دلواپسان) شیرین است. بزرگان تاکید دارند کشور در جنگ اقتصادی با دشمن قرار گرفته و نیاز به اتحاد و وحدت در داخل وجود دارد و دولت در وسط میدان قرار دارد و باید به دولت کمک شود، اما متاسفانه دلواپسان توجهی ندارند، نه تنها به دولت کمک نمی‌کنند و دولت را در وسط میدان تنها گذاشته‌اند بلکه دست به چنین اقداماتی زده و پیگیر منویات و اهداف خود هستند.

روزنامه آفتاب یزد در یادداشتی به قلم 'سید علیرضا کریمی' سردبیر این روزنامه نوشت: برخی از فعالین جناح راست که از همان روزهای نخست روی کارآمدن رئیس جمهور فعلی، بنای مخالفت را گذاشتند و همانطور که چشم بسته از احمدی نژاد حمایت می‌کردند چشم بسته حسن روحانی را نفی می‌نمودند/می نمایند این روزها ژست جالبی گرفته‌اند که محل تامل است.داستان از این قرار است که با توجه به شدت گرفتن مشکلات معیشتی و سخت شدن نفس کشیدن در جو فوق،این آقایان مدام در حال متذکر شدن این نکته خطاب به مردم هستند که «خودتان رای دادید پس خودتان هم باید تحمل کنید.»دیروز هم یکی از این آقایان در این راستا گفت :« اگر امروز به وضع اقتصادی اعتراض داریم، قصور و تقصیر متوجه خود ماست...چون به کسانی رای دادیم که به ‌دنبال سراب دیپلماتیک برای حل مشکلات اقتصادی‌ کشور بودند.»شاید بپرسید که نقل قول دقیقا از کیست تا بهتر فحوای یادداشت درک شود.لیکن اجازه دهید نام این آقا، محفوظ بماند تا نیازی نباشد در طول این وجیزه تحفظ بیجا کنم.فلذا با توجه به کدهایی که در شروع دادم به سادگی می‌توان متوجه شد کدام طیف مقصود است.

به گزارش ایسنا، یک عضو فراکسیون امید مجلس مصطفی کواکبیان در جلسه علنی مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه سال 98 در تذکری گفت: بعضی‌ها برای استیضاح رئیس جمهور امضا جمع کرده‌اند که در آن برخی از اصلاح طلب‌ها این استیضاح را امضا کرده‌اند، اما من می‌خواهم تکذیب ‌کنم و هیچ اصلاح طلبی در مجلس با استیضاح رئیس جمهور موافق نیست چرا که ما بسیار رشیدتر از اینها هستیم.

تارنمای فرارو نوشت: سومین طرح عدم کفایت رییس جمهور در روز‌های اخیر از سوی چند نماینده اصولگرا مطرح شد، اما در همان گام ابتدایی جمع آوری امضا با اقبال اندک نمایندگان روبه رو شد و تعداد امضا‌های به سختی به عدد ده رسید. این در حالی است که طرح استیضاح رییس جمهور باید حداقل 94 امضا داشته باشد.

به گزارش نامه نیوز، مجتبی ذالنوری نماینده مردم قم و طراح استیضاح حسن روحانی گفت:موضوع طرح استیضاح اصلا فراکسیونی نیست و من مخالف بودم در فراکسیون مطرح شود برای همین اصلا در فراکسیون چنین بحثی مطرح نشد. مخالف شرایط موجود کشور نه فقط اصلاح‌طلب‌ها و نه فقط اصولگرایان هستند بلکه سفره مردم خالی شده است. امروز سفره مردم خالی است و مردم مشکل دارند لذا هر اصلاح طلبی که از مردم فاصله نداشته باشد پای این استیضاح را امضا می‌کند و هر اصولگرایی که از مردم فاصله داشته باشد آن را امضا نمی‌کند. مشکلات مردم را باید درک کرد.

**دور شدن جریانات سیاسی از اهداف اصلی خود
روزنامه ابتکار در یادداشتی با عنوان 'رقابت برای قدرت، نه خدمت ' نوشت: دعوا بر سر قدرت به هر قیمتی حتی از بین بردن اعتماد عمومی. تمام تلاش خودش را می‌کند تا رقیبش را از میدان خارج کند. انتقاد می ‌کنند اما راهکاری ارائه نمی‌دهند. می‌گویند مدیریت ایراد دارد اما نمی‌گویند مدیریت باید چگونه باشد. انتظار دارند مشکلات حل شود اما همراهی نمی‌کنند چون فقط می‌خواهند به قدرت برسند و در همین راستا از هیچ کاری دریغ نمی کنند. این نگاه در بین جریان‌های سیاسی نه فقط مشکلی را در این شرایط سختی که به کشور تحمیل شده است حل نمی‌کند بلکه اعتماد عمومی را هم نسبت به خودشان از دست می‌دهند. عوام فریبی برخی جناح‌ها و گروه‌های سیاسی برای فریب افکار عمومی به حدی است که حتی حاضرند سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی را قربانی کنند و اصلا توجهی به نتایج آن ندارند. در شرایطی که کشور تحت شدیدترین فشارها به‌خصوص اقتصادی قرار دارد همراهی و تعامل گروه‌ها و جناح‌های سیاسی بیش از هر زمان دیگری لازم است تا سرمایه اجتماعی همچنان اعتمادش را نسبت به آنها حفظ کند. اما گویا این دعواهای سیاسی قرار نیست هیچ وقت پایانی داشته باشد همچنان که در ماه‌های گذشته برخی تریبون‌های رسمی ناامنی اقتصادی و نارضایتی عمومی را دامن می‌زدند.

به گزارش تارنمای انتخاب، شهیندخت مولاوردی دستیار پیشین رئیس جمهوری در امور شهروندی می گوید: به نظر ‏می رسد که جریانات اصلاح طلبی و اصولگرایی کمابیش از تحولات فعلی جامعه ایرانی فاصله گرفته و عقب هستند و ‏آنها هم نیاز به پوست اندازی دارند و دور از انتظار نیست که بزودی شاهد شکل گیری جریان ‏نواصلاح طلبی و نواصولگرایی متناسب با مختصات امروز جامعه باشیم‎.‎ این پیش بینی از مدتی قبل و بیش و پیش از جریان دیگر در بین جریان اصلاح طلبی که از ‏توقف در گذشته و دیدگاههای اختلاف برانگیز به درک مشترک و نسخه ای متحدکننده در ‏عرصه هایی که سیاست های بهبودخواهانه و منافع و مصالح ملی را تعقیب می کند رسیده ‏است و فکت هایی عینی نیز از آن قابل ارائه است، در حال محقق شدن است‎.‎

به گزارش نامه نیوز، ابراهیم اصغرزاده فعال سیاسی اصلاح ‌طلب گفت: جامعه فکر می ‌کند اصلاح‌ طلبان و اصولگراها دست ‌شان در دست هم است. فکر می‌کنند این وضعیت فساد آمیز، فسادی که حاکم شده، همه مناسبات را مخدوش کرده، این محصول دزدی مشترک اصلاح‌طلبان و اصولگراهاست. من معتقد هستم هنوز اصلاح‌طلبان و اصولگراها و هنوز بخش مهمی از حاکمیت، قادر به بازسازی است. قادر است که شرایطی ایجاد کند که جامعه به او اعتماد کند. راه حل‌های بسیار ساده، گاهی اوقات جواب می‌دهد.

فیض‌ الله‌ عرب‌ سرخ، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت و گو با تارنمای انتخاب می گوید: آقایان ناطق، لاریجانی، خودِ آقای روحانی و حتی به‌نظرم در مراحل بعدی کسانی مثل آقای باهنر، حتی آقای توکلی هم از جریان افراطی اصولگرا کنده شده و گام هایی به این سمت برداشته‌اند و معتدلانه‌تر رفتار کرده‌اند. بنابراین معتقدم، وقتی در این جامعه ضرورت همکاری وجود دارد، ضرورت گفتگوهای مشترک وجود دارد، ضرورت یکپارچه‌تر شدن نیروهای داخلی، وجود تهدیدهای جدی خارجی و بحث تحریم‌ها وجود دارد، ضرورت این گسترده‌تر شدن جبهه داخلی بیشتر خودنمایی می‌کند.

** روحانی، نامزد مورد حمایت جریان اصلاحات
روزنامه شرق نوشت: انتقادها به دولت حسن روحانی روز به ‌روز بیشتر می ‌شود و به تناسب آن، همراهان دیروز او نیز از قبول مسئولیت حمایتشان کناره‌ گیری می‌ کنند؛ البته جناح اصلاحات بر این گزاره تأکید دارد که اگر حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی وجود نداشت، او نمی ‌توانست مستقلا اکثریت رأی مردم را اخذ کند هرچند این گزاره‌ خلاف واقع نیست و در صحت آن نمی ‌توان تردید کرد اما مشکل زمانی ایجاد می‌ شود که اصلاح‌ طلبان در عین حال که تمایل دارند افتخار فتح در انتخابات ریاست ‌جمهوری را برای خود حفظ کنند اما نمی ‌خواهند تبعات حمایتشان را بپذیرند. در حقیقت انتقادهای آنها به اظهارات اخیر محمود واعظی، رئیس‌ دفتر ریاست ‌جمهوری بحق به ‌نظر می‌رسد زیرا برخلاف آنچه واعظی گفته است، اگر اصلاح‌ طلبان به‌ صورت جامع از روحانی حمایت نمی‌ کردند و اگر عارف به‌عنوان یک ‌نیروی کاملا اصلاح‌طلب به ‌نفع روحانی کنار نمی ‌رفت، معلوم نبود چه نتیجه‌ای در انتخابات حاصل می‌شد اما در کنار چنین واقعیتی حمایت یک‌جریان مهم سیاسی به نام اصلاحات که توانست رأی اکثریت جامعه را به همراه بیاورد، ملزومات خود یعنی پذیرش ضعف‌های دولت را نیز به‌همراه دارد.

روزنامه اعتماد در مطلبی با تاکید بر اینکه 'اصلاح ‌طلبان گزینه‌ ای جز مردم و جز کنار مردم بودن، ندارند' به نقل از فیض‌‌الله‌ عرب ‌‌سرخی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نوشت: اصلاح‌ طلبان در انتخابات 92 و 96 نامزد مستقلی نداشتند یا بهتر است گفته شود بر اساس شرایط نمی ‌توانستند داشته باشند. دقیقا به‌ همین دلیل بر اساس ارزیابی‌ هایی که در فضای پیش از انتخابات 92 انجام شد، در بین گزینه‌ های موجود آقای روحانی را گزینه بهتری دیدند و قرار بر حمایت از ایشان گذاشتند. بنابراین لازم به ‌تاکید است که آقای روحانی کاندیدای اصلاح‌ طلبان نبود، بلکه نامزد مورد حمایت جریان اصلاحات بود... به عقیده او، اصلاح‌طلبان برای اینکه آسیب کمتری ببینند باید نقدشان را نسبت به دولت همراه با راهکارها پررنگ‌تر کنند و با مردمی که تحت فشار این سختی‌ها هستند، همدلانه‌تر حرف بزنند. همچنین باید بپذیریم که همه مشکلات هم قابل حل نیست. بخش‌هایی از اینها را باید به مردم توضیح دهیم و تبیین کنیم.

**سخنان عارف در خصوص هویت اصلاح طلبی
محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید در گفت‌ و گو با ایلنا در خصوص رویکرد اصلاح‌ طلبان برای انتخابات آتی مجلس تصریح کرد: خوشبختانه اصلاح ‌طلبان در دو، سه انتخابات گذشته روند خوبی را پشت سر گذاشته‌اند و توانستند موفقیت‌هایی را داشته باشند. ما شعارهایی را دادیم که بیانگر واقعیت‌های روز و درک شرایط کشور بود. ان‌شاالله با وحدت و انسجامی که در طول چند سال گذشته وجود داشته، همان مسیر عقلانیت را دنبال می‌کنیم و امیدواریم با یک انتخابات پر شور و با شکوه، روبه‌رو باشیم که اصلاح‌طلبان نیز امکان حضور داشته باشند و مردم حرف آخر را بزنند. وی درباره احتمال ائتلاف با اعتدالگرایان و اصولگرایانه میانه‌ رو در انتخابات آتی مجلس هم خاطرنشان کرد: در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان بحث‌های هویت، جدی است. ما هویت اصلاح‌طلبی داریم، با هویت خود به میدان می‌آییم و همانطور هم که گفتم راهبردمان مشارکت حداکثری است.
رسانه های اصولگرا
.........................
**عبور اصلاح طلبان از روحانی
مشرق نیوز در واکنش به مصاحبه فیض‌الله عرب‌سرخی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب با تارنمای اعتمادآنلاین نوشت:آقای عرب‌سرخی حکماً از یاد برده زمانی در همین نزدیکی را که اصلاح‌طلبان به مردم می‌گفتند راه حل مشکلات «رأی به روحانی» است، تحریم‌ها بالمرّه لغو می‌شود، حقوقها زیاد می‌شود و غیره... جریان سیاسی خاص (یا همان اصلاح‌طلبان) به جای پذیرش مسئولیت در قبال وضع موجودی که خود پدید آورده است تقلّا می‌کند تا با دو راهکار «عبور از روحانی» و «مقصّرتراشی از چیزی به نام دولت پنهان»؛ خود را بری‌ءالذمه کند و با گردنی افراشته اصلاحات را ناجی وضع موجود معرفی کند.این در حالیست که عقلانیت سیاسی حکم می‌کند چپ‌ها با پذیرش رسمی مسئولیت وضع موجود؛ اعلام کنند که گزینه‌های کارآمدتر در اردوگاه رقیب حضور دارند و ما تا چند سال به جای معرفی کاندیدا به سمت بازآرایی مواضع سیاسی خود گام خواهیم برداشت.

** وضعیت اقتصادی کنونی، حاصل همراهی روحانی و خاتمی
جهان نیوز نوشت: در حالیکه مردم وضعیت موجود اقتصادی و معیشتی را حاصل پیوند و همراهی روحانی و خاتمی می دانند، یکی از فعالین اصلاح طلب، تکرار افرادی همچون خاتمی و روحانی را حلال مشکلات می داند.، این در حالیست که بسیاری از تحلیلگران اصلاح طلب، بزرگترین چالش آینده سیاسی خود را رویگردان مردم به علت نمایان شدن ضعف ها و ناکارآمدی دولت ائتلافی اصلاح طلب و اعتدالگرا می دانند. با این وجود، ابراهیم اصغرزاده از فعالین موثر اصلاح طلب گفته است: مشروعیت حکومت باید ترمیم شود.

**مقاومت اصلاح طلبان در شفاف سازی درباره افراد منتسب به دولت
حجت ‌الاسلام مجید ناصری ‌نژاد نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌ و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با تأکید بر علنی برگزار شدن جلسه دادگاه مهدی جهانگیری و حسین فریدون گفت: شفاف‌ سازی اصلی است که همگان بر روی آن توافق دارند که از جمله آن دوستان اصلاح ‌طلب و بخش‌های مرتبط به آن نیز به این موضوع تأکید دارند. وی افزود: تعجب ما از این است که دوستان اصلاح‌طلب که در مسائل مختلف تأکید بر شفاف‌سازی دارند برای مسائل خاصی که به آنها مرتبط است مقاومت می‌کنند و این در صورتی است که درباره افراد منتسب به دولت باید شفافیت بیشتر باشد.

**اتحاد جریانات سیاسی در دفاع از آرمان های انقلاب
روزنامه صبح نو در یادداشتی نوشت: مردم ایران در همه این سال‌ها نشان داده‌اند که انقلاب اسلامی و نظام برآمده از انقلاب و اراده آن‌ها مطلوب‌شان است و برای آن آماده پرداخت هر نوع هزینه‌ای هستند... این مردم نه اصولگرا و نه اصلاح ‌طلب‌اند. این مردم نه چپ و نه راست هستند. این هردو از قاموس این مردم دور است. این مردم، فقط، انقلابی‌اند. انقلابی فکر می‌کنند. انقلابی عشق می‌ورزند. انقلابی عمل می‌کنند و انقلابی صبر می‌کنند. این مردم یار انقلاب هستند و یاور رهبران‌شان. با قاطعیت می‌توان گفت تاریخ بشریت مردمی با این همه خوبی به خود ندیده است. این یاران امام و رهبری را به‌زعم هر دوی این بزرگواران، حتی پیامبر اسلام نیز نداشته است. شاید به همین دلیل است که در روایتی منسوب به حضرتش، مردم بلاد پارس را شریفان امت می‌داند.
**گروه نشریات خبری
پژوهشم**1181**1732

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال