رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره:

دستگاه های غیر مسئول برای مردم روانشناس می تراشند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: دستگاه های مختلف برای مردم، روانشناس می تراشند، تبلیغات صدا و سیما باید با برای تبلیغات مرتبط با نظام روانشناسی مجوز بگیرد. از این پس با متخلفان حوزه روانشناسی برخورد می کنیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد حاتمی در پنجمین کنگره ملی روانشناسی اجتماعی، فرصت ها و تهدیدهای اجتماعی نوپدید در دانشگاه علامه طباطبایی افزود: رصد کرده ایم و متوجه شدیم بیشترین رد و بدل اطلاعات در حوزه روانشناسی و مشاوره در فضای مجازی از سوی افرادی انجام می شود که هیچگونه صلاحیتی در این حوزه ندارند؛ مشاهده شده فردی با لیسانس کشاورزی تحت عنوان روانشناس فعالیت دارد.
حاتمی افزود: این در حالی است که روانشناسان بیکار هستند و نمی توانند اجاره کلینیک خود را بپردازند و متاسفانه ارگان های غیرمسئول به این مساله دامن زده اند و مجوز مشاوره می دهند.
وی ادامه داد: آیا کسی که دکترای پزشکی دارد، کمیته امداد می تواند به او مجوز طبابت بدهد که برای روانشناسی، مجوز می دهند.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: باید جلوی فعالیت های غیرمجاز را بگیریم درغیر این صورت رشته روانشناسی در خطر است و اگر نیروی انتظامی و دیگر مسئولان با ما همکاری نکنند حق دانشجویان روانشناسی ضایع می شود.
حاتمی اضافه کرد: می گویند ما حاکمیت هستیم، اما مگر ما حاکم نیستیم، باید جلوی فعالیت های غیرقانونی و فعالیت های غیرمجاز در فضای مجازی گرفته شود.

* فضای مجازی طلاق را افزایش داده است
وی گفت: بخشی از طلاق ها ناشی از آسیب های نوپدید و فضای مجازی است و نا آشنایی جامعه با آسیب های نوپدید موجب گسترش آن شده است.
وی اضافه کرد: استرس، ترس، افسردگی، تنهایی، چاقی و اختلالات جسمانی مزمن نسبت به گذشته افزایش داشته که یکی از دلایل آن رشد فضای مجازی است.
وی ادامه داد: رشد فضای مجازی، محاسنی نیز دارد اما آموزش استفاده از این فضا را نداریم و همنین امر موجب افزایش آسیب هایی مانند طلاق، اعتیاد و اختلالات روانشناسی شده است.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: بر اساس آمارهای اعلام شده، 32 درصد فضای مجازی به رد و بدل مسائل روانشناسی و مشاوره اختصاص دارد.
حاتمی با اشاره به نگرش مثبت مردم نسبت به روانشناسی و مشاوره افزود: اگر بتوانیم از فرصت های فضای مجازی و نگرش مثبت مردم به روانشناسی استفاده کنیم، روانشناسی در آینده نزدیک، خط مقدم سلامت کشور خواهد بود.
وی تصریح کرد: تحقیقات ما نشان داده که برخی افراد سودجو که روانشناس نیستند یا جزو فرقه های ضاله بوده و افکار انحرافی دارند از فضای مجازی استفاده کرده اند و فالوئرهای (دنبال کننده) زیادی دارند.
وی ادامه داد: کسی که یک میلیون نفر دنبال کننده دارد برای برگزاری کارگاه و سخنرانی حداقل می تواند 100 نفر را جمع کند.

* لیسانس کشاورزی کار روانشناسی می کند
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور اظهار داشت: * نوبت دهی صدور مجوز روانشناسی به صفر می رسد
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: این سازمان باید امور خود را اصلاح کند و نوبت دهی صدور مجوزها را از یک تا دوسال به 2 ماه کاهش دهد و نوبت دهی در مهرماه 98 باید به صفر برسد.
حاتمی افزود: تبلیغات روانشناسی نیز کنترل خواهد شد و صدا و سیما، نشریات و مجلات و کانال ها در فضای مجازی برای تبلیغ موضوعات روانشناسی باید از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره مجوز بگیرند.
وی تاکید کرد: از سوی دیگر باید در فضای مجازی ورود پیدا کنیم و برای خلاقیت ها، مشاوره تلفنی، مشاوره آنلاین و اپ ها مجوز صادر شود و آنها را تبدیل به فرصت کرده و برآنها نظارت کنیم؛ لازم است کمیسیون فضای سایبری در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تشکیل شود.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: مقرر شد تا واحدی در این سازمان برای برخورد جدی با متخلفان و ارائه دهندگان خدمات غیرواقعی و کسانی که عنوان را جعل می کنند، تشکیل شود.
حاتمی با اشاره به اعتبار سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: این سازمان را با 600 میلیون تومان پول تحویل گرفتم که 200 میلیون تومان آن حقوق اعضا می شود و آیا می توان با 400 میلیون تومان کاری انجام داد.
وی افزود: باید با طرح و برنامه های ایجاد شده سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور جزء پولدارترین سازمان ها شود.
وی در ادامه با انتقاد از استقبال کم از پنجمین کنگره ملی روانشناسی اجتماعی، فرصت ها و تهدیدهای اجتماعی نوپدید و نیز کوچک بودن آرم سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در پوستر این همایش گفت: دستورالعملی درباره همایش ها تنظیم می کنیم و مداخله جدی در آنها خواهیم داشت تا همایش ها از نظر علمی به طور استاندارد برگزار شوند.
اجتمام *9185 * 3063

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال