لاوروف:تحمیل الگوی بیگانه موازنه درخاورمیانه را برهم زده است

مسکو - ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه از تلاش برای تحمیل مدل های بیگانه برای توسعه به کشورهای خاورمیانه که به شیوه معمول آمریکا و غرب تبدیل شده انتقاد و تصریح کرد که این تلاش ها موازنه خاورمیانه را برهم زده است.

به گزارش ایرنا، سرگئی لاوروف روز سه شنبه در پیامی که توسط میخاییل بوگدانف معاون وی در نشست عمومی هشتمین کنفرانس باشگاه سیاسی والدای درباره مسائل خاورمیانه با عنوان «خاورمیانه، مرحله جدید مسائل کهنه» در مسکو قرائت شد، این مطلب را بیان کرد.
وی خاطرنشان کرد: تلاش برای تحمیل مدل های بیگانه توسعه به کشورهای خاورمیانه موجب برهم خوردن موازنه در این منطقه شده است که در طول قرن ها برقرار شده بود.
وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: منطقه خاورمیانه درحال گذر از دوره آزمون های سخت است و همچنان در مرکز توجه و دستور کار جهانی قرار دارد.
وی ادامه داد: سرنوشت کشورهای خاورمیانه و امنیت و ثبات بین المللی به سیر اوضاع منطقه خاورمیانه بستگی دارد.
وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: شیوه های مهندسی ژئوپلیتیکی، تلاش برای تحمیل الگوهای توسعه بیگانه به کشورهای حاضر در خاورمیانه و شمال آفریقا ازجمله با استفاده از زور و تحمیل ارزش های بیگانه منجر به تضعیف برخی کشورهای خاورمیانه و هرج و مرج و ناآرامی شده است.
لاوروف تصریح کرد: این مساله در تعدادی از کشورهای خاورمیانه سبب تشدید بی سابقه فعالیت تروریست های بین المللی، بحران عمیق مهاجرتی و برهم خوردن موازنه قومی و مذهبی شده که در طول قرنها برقرار شده بود.
وی خاطرنشان کرد: وضعیت با حل نشدن مناقشه بین اسراییل(رژیم صهیونیستی) و فلسطین وخیم تر شده است.
لاوروف یادآور شد که روسیه بطور مستمر از حل مسائل منطقه به روش های سیاسی و دیپلماتیک با رعایت کامل قوانین بین المللی حمایت می کند.
وی ادامه داد: از این رویکرد در حل بحران سوریه پیروی کردیم و تا حد زیادی با تلاش ما به پیکر تروریست ها در این کشور ضربات مرگباری وارد و روند حل و فصل سیاسی آغاز و شرایط برای بازگشت پناهندگان سوری فراهم شد.
وی افزود: ما در آینده نیز به دستیابی راه حل پایدار برای حل مسائل سوریه با تکیه بر نتایج نشست کنگره گفت وگوهای ملی سوریه در سوچی کمک می کنیم.
هشتمین کنفرانس خاورمیانه را باشگاه سیاسی والدای با کمک انستیتو شرق شناسی روسیه در مسکو برگزار می کند.
در این کنفرانس که فردا (چهارشنبه) نیز ادامه خواهد داشت،سید محمد کاظم سجاد پور مشاور وزیر امور خارجه ایران، نبیل شعث مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، بسینه شعبان مشاور رسانه ای رئیس جمهوری سوریه، روبرت مالی مدیر اجرایی اینترنشنال کریزیس گروپ از آمریکا عبدالله عبدالمحسن الفرج مرکز پژوهشهای عربستان سعودی و ویتالی نائومکین رئیس علمی انستیتو شرق شناسی روسیه سخنرانی می کنند.
مساله مبارزه با تروریسم، بازسازی سوریه، سیستم امنیت جمعی در منطقه خاورمیانه و چشم انداز بازارهای جهانی مواد هیدروکربنی دستور کار این کنفرانس را تشکیل می دهد.
باشگاه سیاسی بین المللی «والدای» در سال 2004 به منظور ایجاد میدانی برای مباحثه همانند داووس سوییس و در رقابت با این کنفرانس بین المللی غربی تاسیس شده است.
این باشگاه سیاسی با جذب همکاری بیش از 60 کشور جهان نشست های خود را سالانه و منظم برگزار می کند و به عنوان گردهمایی بین المللی ارایه کننده دیدگاه های مستقل سیاسی یا همگرا با روسیه است.
اروپام*391*1346

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال