هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

نشست مونیخ؛ آوردگاه پیروزی های دیپلماتیک برای ایران

تهران- ایرنا- نشست امنیتی مونیخ یکی از مهمترین و پرسابقه ‌ترین نشست‌های سیاسی و امنیتی در جهان به شمار می‌رود که هدف آن بررسی آینده تحولات جهان است. نشست امسال نیز با مشارکت گسترده مقام‌های کشورهای مختلف برگزار شد.

روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی به قلم محمدمهدی مظاهری استاد دانشگاه، آورده است: بیش از 30 رئیس دولت و نزدیک به 50 وزیر امور خارجه از سرتاسر جهان در کنار ده ‌ها مقام ارشد نظامی در آن شرکت کردند، مهمترین محورهای مورد توجه، ارزیابی جایگاه اتحادیه اروپا در تحولات جهانی، نحوه همکاری با آمریکا در کنار بررسی پیامدهای آغاز دوره‌ای تازه در نظم جهانی و رقابت قدرت‌ها بود.

برخلاف سالهای گذشته که همه سخنرانیهای مقامات حاضر تم همکاری و مشارکت برای رتق و فتق امور جهانی را داشت، نشست امسال متاثر از سیاستهای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بیشتر رنگ و بوی رقابت، طعنه زنی و دست انداختن داشت.
«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، به نیابت از کشورهای اروپایی در این اجلاس امنیتی سخنرانی کرد و بارها به ترامپ تاخت.

وی بدون ملاحظه حضور «ایوانکا ترامپ» و «جراد کوشنر» دختر و داماد ترامپ که در سالن سخنرانی حضور داشتند، سیاستهای رئیس‌جمهور آمریکا در رقابت تجاری با اروپا و نیز کاهش نقش امریکا در ناتو را به سخره گرفت؛ رویکردی که از قضا با تشویق مکرر حضار هم مواجه می‌شد.

هر چند مقامات آمریکایی جمهوری خواه و دموکرات مختلفی از آمریکا در نشست امنیتی امسال مونیخ حاضر شده بودند، اما سخنرانان اصلی این کشور به نوعی «مایک پنس» معاون رئیس ‌جمهور آمریکا، «جو بایدن»، معاون باراک اوباما و «لیندسی گراهام»، سناتور جمهوریخواه آمریکایی بودند که سخنرانی آنها نشان داد اختلافات گسترده تنها بین آمریکا و اروپا نیست، بلکه فضای سیاسی داخلی آمریکا نیز از شکاف عمیق سیاسی رنج می‌برد.

بایدن در سخنان خود خطاب به حضار تاکید کرد که ترامپیسم دوام زیادی نخواهد داشت و رهبری آمریکا در جامعه جهانی بازخواهد گشت. گراهام، سناتور جمهوریخواه نیز اگر چه تلاش ترامپ برای تغییر سیاست خارجی آمریکا را ستایش کرد، اما با این حال از تصمیم ترامپ در زمینه خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و افغانستان بدون مشورت با متحدان انتقاد کرد و گفت که با آن مخالف است.

بنابراین به وضوح می‌توان نتیجه گرفت که نشست امنیتی مونیخ که پیش از این محل تجمع سیاستگذاران جهان برای همفکری و تبادل نظر در زمینه جهان درحال تغییر و طیف گسترده‌ای از موضوع‌های مهم جهانی در حوزه رقابت و همکاری بود، امسال به عرصه نمایش اختلافات عمیق آمریکا و اروپا و البته طعنه و کنایه به دونالد ترامپ تبدیل شد.
البته اختلافات آمریکا و اروپا تنها به مناسبات دوجانبه آنها ختم نشد، نکته مهم دیگر در رابطه با کنفرانس امنیتی مونیخ امسال، تبدیل این نشست به عرصه تقابل آمریکا با اروپا بر سر ایران بود؛ نمایندگان آمریکایی حاضر در این نشست تلاش کردند از نشست امنیتی مونیخ هم همچون کنفرانس ورشو، برای تاختن به ایران استفاده کنند به طوری که مایک پنس در دیدار با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان گفت آمریکا و اروپا، باید برای مقابله با ایران، در کنار هم باشند و بار دیگر از کشورهای اروپایی خواست تا از تضعیف تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران دست بردارند، اما این خواسته باز هم با مخالفت اروپا روبرو شد و آنگلا مرکل، تاکید کرد که حفظ برجام کمک بیشتری برای کنترل به گفته او «نقش مخرب ایران در منطقه» می‌کند.

جلوه بارز و مهم دیگر نشست مونیخ برای ایران، حضور پررنگ و سخنرانی اثر گذار وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست بود؛ سخنرانی که تارنمای پولیتیکوآن را «مسحور کننده» خواند. وزیر امور خارجه کشورمان روز یکشنبه در کنفرانس امنیتی مونیخ، تلاشها برای اعمال فشار مجدد بر ایران و کشاندن بحث به سوی برنامه موشکی ایران را ناکام گذاشت، نسبت به تلاش اسرائیل برای جنگ افروزی و عواقب رفتارهای آمریکا در منطقه که خطر درگیری نظامی را افزایش می‌دهد، هشدار داد و برای کشورهای اروپایی خط و نشان کشید که با سابقه‌ای که در جنگ ایران و عراق از خود به جا گذاشته اند، حق ندارند در کسوت «بازجو» با ایران برخورد کنند.

به این ترتیب به نظر می‌رسد بعد از نشست سطح پایین و بی‌ دستاورد ورشو، نشست مونیخ آوردگاهی برای عرض اندام و بیان حقانیت ایران در مجامع بین ‌المللی بود و توانست جبهه سستی که با رهبری آمریکا و اسرائیل برای تحت فشار قرار دادن برنامه موشکی ایران و ایجاد اجماع علیه کشورمان درست شده بود را از هم گسیخته و دستاوردهای دیپلماتیک برجسته‌ای در عرصه سیاست خارجی ایران رقم بزند.

منبع: روزنامه جمهوری اسلامی؛ 1397.11.30
گروه اطلاع رسانی**9117**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال