هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

حادثه جاده خاش و امنیت ملی

تهران- ایرنا- از زمانی که رئیس‌ جمهور آمریکا از توافق‌نامه برجام خارج شد و عربستان روابط سیاسی خود را با ایران قطع کرد، فعالیت‌ گروه‌های تروریستی در ایران افزایش یافته است؛ از جمله گروهی که خود را جیش‌العدل می‌خواند، تاکنون چندین بار به مراکز و افراد سپاه پاسداران و نیروی انتظامی در استان سیستان‌ وبلوچستان حمله کرده است.

روزنامه شرق با انتخاب سرمقاله ای به قلم حسین علایی می نویسد: آخرین آنها انفجار اتوبوس حامل پاسداران بازگشته از محل مأموریت در جاده خاش در روز چهارشنبه 24 بهمن 1397 است. همچنین جریان الاحوازیه نیز علاوه بر حمله به مراسم نیروهای مسلح در سالروز آغاز جنگ تحمیلی در شهر اهواز در روز 31 شهریور سال جاری، چندین عملیات دیگر نیز در شهرهای خوزستان انجام داده است. داعش هم علاوه بر حمله به ساختمان مجلس، همچنان در تلاش برای انجام اقدامات دیگری در خاک ایران است.

البته همه این عملیات‌ها با بهره‌گیری از نقاط ضعف تاکتیکی نیروهای مسلح انجام شده است که شاید اگر دقت بیشتری می‌شد، احتمالا این گروه‌ها موفق به انجام شرارت‌های خود نمی‌شدند. ولی به هر حال این گروه‌ها همچنان امیدوار به تداوم ناامن‌سازی روانی ایرانیان هستند و قاعدتا طرح‌ها و برنامه‌های بیشتری را در دستور کار خود دارند تا هماهنگ با تحریم‌های آمریکا بتوانند فشارهای بیشتری بر مردم ایران وارد کنند.اما نکاتی که این گروه ‌ها باید به آن توجه داشته باشند، این است که طبق تجربه تاریخی در ایران، معمولا گروه‌ها و جریاناتی که دست به اقدام مسلحانه زده‌‌اند، در نیل به اهداف خود ناکام مانده‌‌اند و فقط توانسته‌‌اند برای مردم بی‌گناه و نیز خانواده‌های خود مصیبت‌های فراوانی بیافرینند و هزینه‌های کشور را افزایش دهند و فضای امنیتی را بر کشور و مردم منطقه خود حاکم کنند. نگاهی به سرنوشت گروه‌ هایی مانند حزب دموکرات کردستان ایران، سازمان چریک‌های فدایی خلق، حزب کومله، سازمان مجاهدین خلق، حزب توده، جریان خلق عرب، حزب کمونیست ایران و گروه فرقان، شاهد خوبی برای تروریست‌ های فعال فعلی است.

از سوی دیگر معمولا گروه‌های تروریستی یا توسط خارجی‌ها ایجاد شده‌‌اند یا در ادامه فعالیت خود مجبور می‌شوند با خارجی‌ها ارتباط پیدا کنند و برای تأمین نیازمندی‌های خویش، عملا مأموریت‌هایی را که دولت‌های بیگانه به آنها واگذار می‌کنند، انجام دهند. شاهد مثال تشکیل حزب توده در ایران است که از ابتدا تصور بر این بود که توسط دولت شوروی ایجاد شده یا سازمان مجاهدین خلق که در زمان شاه دست به ترور آمریکایی‌ها در ایران می‌زد؛ ولی الان برای دولت آمریکا، مأموریت‌های واگذاری از قبیل جاسوسی یا فعالیت‌های تبلیغاتی علیه ایران انجام می‌دهد.

‌رسوایی این سازمان در حدی بوده است که در زمان جنگ تحمیلی علاوه بر دادن اطلاعات وضعیت نیروهای مدافع وطن به دشمن، عملا به پیاده‌نظام ارتش صدام علیه کشور خود تبدیل شده بود.‌ بنابراین مناسب است افراد وابسته به این گروه‌ ها که ممکن است با انگیزه‌های قومی یا مذهبی در این گروه‌ ها فعالیت کنند، به این موضوع توجه کنند که آنها قربانی اهداف دولت‌هایی هستند که ‌دنبال ضربه‌زدن به ایران و تمامیت ارضی آن هستند.

به سخنان ولیعهد قاتل عربستان توجه کنند که گفته بود جنگ را به داخل خاک ایران می‌کشاند و الان سرگرم دیدار از پاکستان است. درست است که دولت پاکستان به دلیل نیازهای مالی مجبور است به عربستان باج دهد و حضور وابستگان به گروه‌های خرابکار را در خاک این کشور نادیده بگیرد، اما پاکستان هم نمی‌تواند به عقبه خود در درگیری‌ها با دولت هند بر سر کشمیر بی‌توجه باشد و بنابراین تروریست‌ها به حضور امن در این کشور خیلی امیدوار نباشند.

از طرفی اگر برای مثال دولت ایران با دولت‌هایی مانند آمریکا و عربستان مذاکره کند و به توافقاتی دست یابد، بلافاصله سر وابستگان به گروه‌های خرابکار بی‌کلاه می‌ماند و افراد آن به هیچ چیز نخواهند رسید. آنچه مشخص است این اقدامات فقط هزینه‌های ملی را در ابعاد گوناگون بالا می‌برد و اگر مسئولان کشور با تدبیر عمل کنند، حتی می‌توانند با انزجاری که مردم بلوچ از اقدامات این افراد دارند، پیوندهای قومی و مذهبی را نیز در جامعه ایران تقویت کنند.

منبع: روزنامه شرق؛ 1397.11.30
گروه اطلاع رسانی**9117**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

موضوعات مرتبط