بدهی شهرداری تهران در دوران قالیباف؛ از ابهام تا انکار

تهران- ایرناپلاس- بدهی شهرداری تهران در دوره گذشته موضوعی شده است که پاسخ مشخصی به آن داده نشده است. با وجود آنکه شهردار اسبق تهران مدیریت شهری را در مورد این بدهی به دروغ‌گویی متهم می‌کند، بخشی از اعضای شورای شهر تهران با مطرح کردن نکات مختلفی یادآور این بدهی‌ها می‌شوند.

*دروغ بزرگ است تکذیب می‌کنم

بحث پیرامون بدهی‌های شهرداری تهران در دوره مدیریت محمدباقر قالیباف دارای ابهام‌های فراوانی است و در روزهای اخیر مجدد مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته است. شهردار اسبق تهران با حضور در برنامه تلویزیونی بدون توقف در پاسخ به سؤال یکی از حاضران درباره بدهی 54هزار میلیارد تومانی شهرداری پس از پایان مدیریتش در شهر تهران می‌گوید: این رقم 54هزار میلیارد تومانی که مدیریت شهری فعلی به مدیریت شهری قبلی نسبت می‌دهد، یک دروغ بزرگ است و بنده آن را تکذیب می‌کنم و در واقع هر کسی که نخواهد کار کند و بخواهد در قدرت بماند باید دروغ بگوید. این افراد، برای ماندن در قدرت علاوه بر اینکه باید دروغ بگویند، باید ذلت هم بپذیرند و زدوبند کنند و در واقع چون کشور و جامعه نیاز به کار دارد، این افراد می‌آیند و بهانه‌های بیخودی می‌گیرند.

اتهام دروغ‌گویی که قالیباف آن را طرح کرده است با پاسخ‌هایی از سوی برخی از نمایندگان شورای شهر مواجه شده است. محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران در جلسه روز یکشنبه شورا در مورد اظهارنظر قالیباف گفت: بخشی از سخنان قالیباف در صدا و سیما غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورا بوده و باید صدا و سیما فرصت پاسخگویی به شورا و شهرداری بدهد و قالیباف نیز اظهارات خود را اصلاح کند.

محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران نیز در این مورد گفت: متأسفانه شهردار اسبق تهران با ادبیات سخیف به این موضوع اشاره کرد و مدیریت شهری اعم از محمدعلی نجفی، افشانی و حناچی و اعضای شورای شهر را محکوم به دروغ‌گویی کرد. از صدا و سیما درخواست می‌کنیم فرصتی به شورا و شهرداری بدهد تا با حضور در رسانه ملی به این صحبت‌ها پاسخ دهد.

*رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر ضمیر

پیروز حناچی، شهردار تهران در پاسخی کوتاه به این اظهارنظر قالیباف گفته است: «رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر ضمیر». وی همچنین در مورد انتشار لیست بدهی‌های شهرداری تهران گفت: «ترجیح می‌دهیم به کار ادامه دهیم».

*آیا شهرداری از دولت طلبکار است؟

قالیباف پس از طرح اتهام دروغ‌گویی به مدیریت شهری فعلی تهران در مورد گزارشی که در این مورد تهیه شده، توضیحاتی ارائه کرده است و مدعی طلب شهرداری از دولت می‌شود و می‌گوید: در آن مصوبه میزان بدهی‌های شهرداری تهران 16هزار میلیارد تومان بود که از آن رقم، 14هزار میلیارد تومان مربوط به طلب شهرداری از دولت است که این موضوع در دوره آقای نجفی شهردار وقت تهران نیز تأکید شد. علاوه بر اینکه باید دولت دهم، یک میلیارد دلار بر اساس مصوبه مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام به شهرداری می‌داد که این موضوع نیز محقق نشد.

ادعای قالیباف در حالی مطرح می‌شود که تعیین نمی‌کند این بدهی‌ها موظفی دولت است یا از محل اختیارات دولت به نام بدهی از آن یاد می‌شود. بخش‌هایی از بودجه که طبق مصوبه مجلس، دولت موظف به پرداخت مبلغی می‌شود، باید مطابق قانون به آن عمل شود و اگر این بودجه‌ها پرداخت نشود، دولت به دستگاه‌ها، نهادها و... بدهکار می‌شود. در برخی موارد دولت می‌تواند از بودجه‌های در اختیار خود در صورت تحقق برخی از ردیف‌ها، به دستگاه‌ها اختصاص دهد. مبالغ این نوع از بودجه نیز در قانون بودجه سالانه ذکر می‌شود، در این موارد دولت موظف به پرداخت نیست و در صورت عدم پرداخت بدهکار نمی‌شود. بخشی از بدهی‌هایی که قالیباف بر آن‌ها تأکید می‌کند، در اختیار دولت بوده تا از برخی محل‌ها به شهرداری تهران اختصاص دهد، که در مواردی این پول‌ها به شهرداری اختصاص نیافته و دولت نیز بدهکار نشده است، این اتفاق در طول دوره مدیریت قالیباف در شهرداری تهران مکرر رخ داده است و امری عادی تلقی می‌شود.

*مدیریت شهر کنونی ابهام‌زدایی کند

در این میان، به نظر می‌رسد مدیریت شهری کنونی باید در گزارشی به‌طور دقیق، ارقام رسمی بدهی‌های شهرداری تهران را در رسانه‌ها و مراجع رسمی قرار دهد. آنچه از آن به‌عنوان طلب شهرداری از دولت یاد می‌شود نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا اگر مطابق قوانین بودجه در سال‌های مختلف دولت به شهرداری تهران بدهی دارد، پرداخت شود تا اندکی از بار مالی مدیریت پایتخت کاهش یابد.

تجمع‌های مکرر طلبکاران شهرداری تهران در خیابان بهشت گواه دیگری بر بدهی‌ دوره‌های گذشته شهرداری تهران است. این تجمع‌ها که معمولاً در روزهای جلسات علنی شورای شهر صورت جدی‌تر به خود می‌گیرند، به مسئله طلب پیمانکاران از شهرداری تهران مرتبط هستند. حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای اسلامی شهر تهران در مورد این بدهی‌ها این‌چنین توییت کرده است: «در دوره گذشته شخصی می‌گفت صدای اعتراض مردم، نوار است و حالا می‌گویند بدهی دروغ است. دیوار حاشا هم بلند است! سری به خیابان بهشت بزنید تجمعات مکرر طلبکاران شهرداری دروغگو را مشخص می‌کند. البته بلاتشبیه!»

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال