تلاطم در اقتصاد سینمای ایران با پولشویی

تهران - ایرنا - انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران با استقبال از ورود دادستانی به مساله پولشویی در سینما در بیانیه ای اعلام کرد که پولشویی اقتصاد سینمای ایران را دچار تلاطم کرده است و از طرفی به اعتماد و ساحت تولید فیلم سالم لطمه اساسی وارد ساخته است.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران با انتشار بیانیه ای، از خبر اعلام ورود دادستانی به موضوع پول های کثیف و پولشویی در سینما استقبال کرد.
در بخشی از بیانیه آمده است: «متاسفانه در چند سال اخیر، برخی از سرمایه گذاران که صاحب پول های مشکوک به اصطلاح کثیف هستند با ورود به بخش تولید فیلم سینمایی و سریال نمایش خانگی نه تنها اقتصاد سینمای ایران را دچار تلاطم کردند، بلکه به اعتماد و ساحت تولید فیلم سالم لطمه اساسی وارد ساختند.
این پول ها که متاسفانه با مدیریت سالم و به اصطلاح زحمتکشی تولید نشده است، بی محابا در سینما هزینه شده و نظم بازار را دچار خسارت ساخته است.
این سرمایه گذاران با این گونه پول ها بدون مسئولیت رفتار کرده و نوعا برخی تهیه کنندگان نیز با آنها همکاری کرده و نظم بازار تولید را دچار خسارت کرده اند.
همچنین در ادامه این بیانیه انجمن تهیه کنندگان مستقل ضمن استفاده از سرمایه گذاران با مسئولیت که حاصل تلاش خود را وارد تولید می کنند، ورود پولشویان را باعث وهن این قبیل سرمایه گذاران سالم می داند.
این انجمن ضمن تشکر از دادستانی،امیدوار است که این سرمایه های غیر سالم با این حضور از سینما سریعتر کوچ کنند.

** پولشویی موضوع داغ سینما

به گزارش ایرنا، پولشویی این روزها یکی از داغ‌ترین موضوعاتی است که سینمای ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کند، مسئله‌ای که همه بر سر آن اتفاق نظر دارند و از آسیب‌های آن می‌گویند اما هیچکس از چگونگی برطرف کردن این معضل سخنی نمی‌گوید.
این مسئله در جشنواره های مختلف از جمله این دوره سی و هفتمین آن نیز به یکی از چالش‌های نشست‌های خبری تبدیل شده بود و در اکثر نشستها پرسشی درباره چگونگی تامین سرمایه ساخت فیلم از سوی اهالی رسانه مطرح می شد.
آنچه مسلم است، بیشتر اصحاب و اهالی سینما به دنبال چرایی این مهم هستند تا چراکه اگر در زمانی مناسب جلوی این مسئله گرفته نشود، مشخص نیست چه تبعاتی را به همراه خواهد داشت.

** پولشویی و بیانیه ای دیگر

مرداد ماه سال جاری بود که کانون کارگردانان سینمای ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای نسبت به ورود آنچه سرمایه‌های مشکوک به سینما خواند، هشدار داده و اعلام داشتند: این سرمایه‌ها با تغییر مناسبات تولید، حیات سینمای ایران را در خطر قرار داده است.
این برای نخستین بار است که یکی از بحث‌انگیزترین مسائل مطرح سال‌های اخیر سینمای ایران از سوی گروهی از سینماگران ایرانی به شکل جمعی مطرح می‌شود.
در این بیانیه گفته شده است که اهالی سینمای ایران ناظر ورود پول‌های کلانی از منابع نامشخص و بعضاً دارای شبهه به حیطه اقتصاد سینمای ایران هستند.
با آنکه این بیانیه صریح‌ترین موضع‌گیری یکی از مهم‌ترین نهادهای صنفی سینمای ایران نسبت به موضوعی محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر روند تولید و عرضه فیلم‌ها در ایران را تغییر داده است، اما همچنان در آن اشاره مشخصی به صاحبان این سرمایه‌های مشکوک و دریافت کنندگانش نشده است.
در محافل رسانه‌ای و فرهنگی از پول‌های مشکوک به عنوان منابعی یاد می‌‌شود که حاصل فعالیت‌هایی نامشخص اقتصادی خارج از حوزه فرهنگ و هنر هستند و توسط افرادی معمولا بی‌سابقه در این حوزه برای تولید فیلم، تئاتر و آثار هنری به کار گرفته می‌شوند.
درباره ماهیت تأمین‌کننده پول‌هایی که مشکوک نامیده می‌شوند، نظرات مختلفی مطرح می‌شود. گروهی این پول‌ها را محصول فعالیت‌هایی غیرقانونی در بخش‌های سایه‌ای اقتصاد ایران می‌دانند و گروهی دیگر آنها را عاملی هدایت‌شده برای تأثیرگذاری محتوایی بر روند کلی تولید آثار هنری در ایران ارزیابی می‌کنند.
فراهنگ ** 9210 ** 1355 **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال