وزیر ارشاد:

موسیقی اقوام ظرفیت قابل توجهی در دیپلماسی فرهنگی است

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از حضور در سالن «سوره» حوزه هنری و تماشای گروه موسیقی اقوام «نجوای کتول» گلستان گفت: موسیقی اقوام ما ظرفیت قابل توجهی در ارتباط با دیپلماسی فرهنگی دارد.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از روابط عمومی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر سید عباس صالحی شب گذشته به دیدن اجرای گروه «نجوای کتول» در این جشنواره رفت و سپس در جمع خبرنگاران حاضر شد و با آنها به گفت‌وگو پرداخت.

** موسیقی اقوام وهویت رنگین کمانی ما
وزیر فرهنگ گفت: موسیقی اقوام و نواحی به نحوی بخشی از هویت رنگین کمانی ماست. موسیقی اقوام گویای رنج‌ها، شادی‌ها، زخم‌ها و خیزش اقوام در طول تاریخ است و این موسیقی در کلام و نوا نیز بازتاب تاریخ ایران در هویت اقوام است.
صالحی ادامه داد: به نظر می‌آید موسیقی اقوام ما ظرفیت قابل توجهی در ارتباط با دیپلماسی فرهنگی دارد و از طریق این نوع موسیقی ما با جهان و به ویژه با اقوام دیگر که از نظر تاریخی رابطه بیشتری داشتیم ارتباط برقرار کرده ایم. در طول سال‌های اخیر و به ویژه در دو سال گذشته یکی از مواردی که به طور جدی پیگیر بودم این است که هویت اقوام به ویژه موسیقی اقوام را می‌توانیم به عنوان مزیت نسبی خود بپذیریم.

** موسیقی اقوام و حمایت ویژه وزارت ارشاد
صالحی اضافه کرد:من به واسطه سفری که داشتم با فاصله به جشنواره موسیقی آمدم اما اولین حضورم در اجرای موسیقی اقوام با این نگاه است که این نوع موسیقی می‌تواند طلیعه ای برای ارتباط موسیقیایی ما در دوره جدید باشد. حتما با همین نگاه پشتیبانی‌های جدی‌تری در مورد ثبت موسیقی اقوام و نشر این نوع موسیقی خواهیم داشت.

** لزوم حضور نسلهای مختلف موسیقی در جشنواره فجر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌درباره اینکه وزارت ارشاد بعد از سی و چهار دوره از جشنواره فجر نتوانسته هنرمندان برگزیده را جذب کند و 90 درصد از هنرمندان برجسته به صورت مستمر در جشنواره فجر حضور ندارند، گفت: معمولا اقدام عاجل کار سختی است اما قدم به قدم پیش خواهیم رفت. جشنواره‌های مختلف فجر باید به گونه‌ای باشند که نام‌آوران، نسل‌های میانی و همچنین نسل نو در کنار هم حضور یابند و جشنواره‌ها باید بتوانند ارتباط میان نسلی را فراهم کنند.
صالحی افزود: همانگونه که اگر نام‌آوران غایب باشند بخشی از کار کمبود دارد، غیبت کسانی که تازه وارد میدان شده‌اند و قرار است استعدادهای آینده باشند جشنواره را ناقص خواهد کرد.

** آیین‌نامه جشنواره نیاز به بازبینی دارد
او گفت: تلاش بر این بوده که نام آوران و نامداران بیشتری در فضای این دوره از جشنواره حضور داشته باشند. حضور استاد فرهت، دوستان ما و آقای ترابی با همین نگاه بوده که گامی ‌به جلو با حضور نام‌آوران داشته باشیم. البته این به معنای این نیست که از نسل میانی و نسلی که تازه وارد این مسیر شدند و استعداد درخشان هستند، غافل شویم.
صالحی افزود: آیین نامه‌ای امسال تنظیم و تدوین کرده‌اند که مثل هر مقرراتی نیازمند اصلاحات و بازبینی‌های بعدی است. امسال شروع این روند است و می‌تواند با پیگیری‌ها و نوآوری‌ها و بازنگری‌ها برای سال‌های آینده در این مسیر تکمیل‌تر حرکت کند.

** پول، پژوهش و مرگ فرهنگی
صالحی در پاسخ به اینکه مسائل اقتصادی به مرگ برخی از شاخه‌ها در موسیقی منجر شده است و اینکه آیا افزایش بودجه مشخص برای حمایت از موسیقی اقوام در نظر خواهید گرفت، گفت: فکر می‌کنم در دو حوزه مرگ یا کمرنگی موسیقی نواحی را داریم که بخشی از آن در حوزه‌های پژوهشی است و ما عملا نتوانستیم به اندازه کافی ثبت موسیقی نواحی را داشته باشیم و بخشی از قسمت‌ها به دلیل همین موضوع انقطاع پیدا کرده اند و بخش دیگر هم مساله اقتصادی است، در نظر داریم با پرداختن به این دو ضلع موسیقی نواحی را جدی‌تر دنبال کنیم.

** نگاه سلیقه ای آفت موسیقی نواحی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌افزود: ما باید به فضای اقتصادی فکر کنیم. ان شاالله دفتر موسیقی در هر دو بخش برنامه‌هایی خواهد داشت و امیدواریم شرایط اقتصادی به ما کمک کند تا این دو مساله را حل کنیم. قصد داریم تا دو مبحث ثبت و پژوهش و اقتصاد گروه‌های موسیقی را جدی‌تر دنبال کنیم.
صالحی گفت: به نظر می‌آید می‌توان بخشی از اقتصاد موسیقی نواحی را با حمایت‌ها و بخش دیگر را با ایجاد فرصت‌های شغل و کار در همان مناطق دنبال کرد. برخی از سلیقه‌ها و یا نگاه‌هایی که محدودیت ایجاد می‌کنند، پاره‌ای از مسائل را برای موسیقی نواحی به وجود می‌آوردند که می‌تواند به این حوزه ضربه بزند.

** پوست اندازی شرط نیست
صالحی همچنین درباره پرسشی مبنی بر بازنگری در سیاست گذاری جشنواره موسیقی فجر نیز بیان کرد: بخشی از این بازنگری نسبی که در فضای آیین‌نامه اتفاق افتاده و در اجرا عملی شده، با توجه به همین نگاه بوده است تا با تجربه‌های گذشته برای امسال و سال‌های بعد بازنگری کنیم. مهم این است که تکامل قدم به قدم و تدریجی باشد. لزوما همه‌ تحولات از طریق پوست اندازی صورت نمی‌گیرد.
به گفته وزیر ارشاد پنج گروه خارجی با ارز دولتی در این دوره جشنواره موسیقی فجر حضور دارند.
سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر از 24 بهمن ماه شروع به کار کرده است و مراسم اختتامیه آن 30 بهمن ماه برگزار می شود.
فراهنگ**9494**3009

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال