بازار سرمایه گزینه اصلی سرمایه گذاری - عباس آرگون*

تهران- ایرنا- بازار سرمایه یکی از نهادهای مالی فعال در اقتصاد کشور است که با برنامه ریزی صحیح و اصولی و توسعه زیر ساخت های لازم می توان این بازار را به بهترین بازار برای جذب نقدینگی ها بخصوص جذب سرمایه های خرد و سرگردان در جامعه تبدیل کرد.

منابع جذب شده در بازار سرمایه می تواند به سمت بخش های تولیدی و مولد اقتصادی هدایت شود و به عنوان اهرمی برای توسعه سرمایه گذاری ها و ایجاد اشتغال پایدار ایفای نقش کند که در صورت تحقق این امر، موجبات تقویت بیش از پیش رشد اقتصادی کشور فراهم می شود.
در شرایط کنونی کشور به جهت جهش نرخ ارز و تنگنای مالی بنگاه ها، نیازمند بازار سرمایه قوی و کارا هستیم تا توان تجهیز منابع مالی بنگاه های اقتصادی را داشته باشد؛ بنگاه ها نیازمندی شدیدی به تامین منابع مالی دارند که در این زمینه به دلیل ظرفیت بالای بازارسرمایه در کشور از یک طرف با فراهم کردن شرایط مناسب برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بورس و بازارسرمایه و از طرف دیگر با توسعه بیشتر بازار بدهی با تنوع بخشی در ابزارهای مختلف تامین مالی در بورس می توان موجب توسعه بیشتر بازار و تامین مالی بنگاه ها شد.
از این رو با توجه به مشکلات و تنگناهای مختلف در تامین مالی بنگاه ها در شرایط حاضر در کشور و اتکا و تمرکز به بانک ها برای تامین مالی و عدم عنایت به بازار سرمایه، در صورتی که بازار سرمایه دارای ظرفیت بسیاری برای توسعه و ارتقا سهم خود در تأمین مالی بنگاه ها دارد ولی کشورمان یک کشور بانک پایه است و برای حرکت از بانک پایگی به سمت بورس پایگی و تبدیل بازار بورس و اوراق بهادار به عنوان گزینه اصلی سرمایه گذاری و محل جذب نقدینگی ها در کشور، نیازمند یک سری اقدامات متعدد در درون بازار سرمایه از یک سو و خارج از بازار سرمایه از سوی دیگر هستیم.
برای جذب نقدینگی به بازار سرمایه نیازمند چابکی بیشتر در بازار، کاهش بوروکراسی در بازار سرمایه و مقررات زدایی و رفع قوانین مزاحم و مخل در این حوزه هستیم، تا بازاری کارا با شفافیتی بیشتر شاهد باشیم.
افزایش سهام شناور بنگاه ها، ارائه مجوزهای سریعتر برای افزایش سرمایه، سرعت بخشیدن به پذیرش و عرضه سهام شرکت ها در بورس و از بین بردن موانع ورود شرکت های جدید در بورس با هدف افزایش تعمیق بازار سرمایه از دیگر الزامات این بخش است.
جذب سرمایه در بازار سرمایه، همچنین نیازمند افزایش قدرت نقد شوندگی، تقویت تکنولوژی و فناوری اطلاعات و توسعه زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری در بازار بورس و بروزرسانی سریع اطلاعات در جهت کاهش التهاب های بازار، برداشتن حجم مبنا و دامنه نوسان، تسهیل در ارائه مجوزها، بهینه کردن نظارت و کاهش نظارت های غیر ضرور، اعتماد سازی و شفافیت در بازار سرمایه است.
ارائه آموزش عمومی و آگاهی بخشی در سطوح مختلف جامعه با تمرکز بر مدارس و دانش آموزان در حوزه مفاهیم بورس و چگونکی کارکرد آن و فرهنگ سازی برای سهامداری و سرمایه گذاری در این بازار از دیگر اقداماتی است که باید در این بخش مورد توجه قرار گیرد.
علاوه بر این، شناساندن بیشتر بازار و تغییر نگرش سرمایه گذاران در بازار سرمایه از سرمایه گذاری های کوتاه مدت به سمت سرمایه‌گذاری بلندمدت باید در دستور کار قرار گیرد تا شاهد آرامش و تامل بیشتری در بازار سرمایه باشیم.
دخالت نکردن دولت و مسئولان بازار سرمایه در افزایش یا کاهش شاخص بورس و ایفای نقش نظاره گری تغییرات شاخص از دیگر مواردی است که به جذب سرمایه در بازار سرمایه کمک می کند؛ در این زمینه انتظار می رود در جهت ایجاد ثبات در متغیرهای اقتصادی و خروج اقتصاد از رکود و شفاف کردن و بالابردن سلامت فضای معاملات بورس تلاش شود.
بنابراین، سیاست گذاری در حوزه های تاثیرگذار بازار سرمایه به صورت بلندمدت برای ایجاد ثبات و آرامش و افزایش قدرت پیش بینی پذیری در بازار از قبیل تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها و پرهیز از تصمیمات خلق الساعه امری اجتناب ناپذیر است تا در نهایت شاهد بازار سرمایه ای پویا، کارا و اثربخش در رسیدن به پیشرفت و توسعه اقتصادی کشورمان باشیم.
.............................................
*عضو‌هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال