آیت الله مکارم شیرازی:

سلفی گری را نباید تفسیری از اسلام دانست

قم - ایرنا - آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: وهابیت و سلفی گری را نباید تفسیری از اسلام دانست، این ها بر اثر جمود فکری و انتخاب گزینشی از آیات قرآن کریم، مطابق امیال خودشان عمل می کنند.

به گزارش یکشنبه شب ایرنا از دفتر آیت الله مکارم شیرازی، وی در دیدار رییس دانشگاه علامه طباطبایی و اعضای ستاد برگزاری همایش ملی نقد مبانی سلفی گری، با بیان این که مساله سلفیه و وهابیت از بلاهای بزرگی است که دامنگیر اسلام شده و همه باید در مقابل آن بایستند، افزود: سلفی گری و وهابیت در حقیقت ریشه آن در جمود و افراطی گری است و محصول آن نیز جز ویرانی، کشتار و مفاسد اخلاقی نیست.
وی خاطرنشان کرد: وهابیت تحریف کاملی در اسلام به وجود آورده و ریشه آن نیز سیاسی است.
وی با بیان این که پایان عمر سلفیت و وهابیت نزدیک است، گفت: ما 10 سال قبل از فروپاشی شوروی کتابی تحت عنوان پایان عمر مارکسیسم نوشتیم، الان نیز می گوییم پایان عمر وهابیت و سلفیت نزدیک است.
آیت الله مکارم شیرازی، محصول تفکر سلفی گری و وهابیت را داعش و تکفیری ها و نابودی و کشت و کشتار دانست و افزود: این ها برای بقای خود در حال دست و پا زدن هستند و البته تلاش آنها فایده ای نخواهد داشت و راه به جایی نخواهند برد.
وی با تاکید بر لزوم مواجهه فعالانه با وهابیت و تکفیری ها، بیان کرد: محصول اندیشه وهابیت جز تخریب و نابودی نیست، جهاد نکاح یک رسوایی بزرگ برای وهابیت بود و دنیا نیز به این مساله پی برده است.
وی زادگاه تروریسم تکفیری را عربستان سعودی دانست و گفت: هرچند آنها در ظاهر می گویند تکفیری ها از ما نیستند، اما همه می دانند منشا و خاستگاه تروریسم تکفیری کجاست.
این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود، به آثار مکتوب دبیرخانه کنگره جریان های تکفیری اشاره و تاکید کرد: شما می توانید از این آثار نیز بهره بگیرید؛ کتاب زادگاه تروریستم که از محصولات و آثار این کنگره می باشد از 80 منبع و مدرک مستدل و از منابع اهل سنت بهره گرفته است.
وی افزود: بعد از اتمام برگزاری کنگره، فعالیت ها خاتمه نیافت و در حال حاضر دبیرخانه کنگره فعال است و برنامه های مختلفی را در دستور کار دارند؛ شما ارتباط خود را با دبیرخانه کنگره بیش از پیش تقویت کنید.
آیت الله مکارم شیرازی، ارتباط ستاد برگزاری این همایش با دارالاعلام لمدرسه اهل البیت را ستایش کرد و گفت: این مرکز در نقد سلفیه و وهابیت کارنامه و دستاوردهای ارزشمند علمی و تحقیقاتی دارد.
7406/ 1175

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال