اختصاصی /

تعداد نظامیان آمریکا در کرکوک افزایش یافته است

بغداد – ایرنا – فرمانده تشکیلات بسیج مردمی (الحشد الشعبی) در محور شمال عراق گفت که حضور نظامیان آمریکایی در پایگاه «کی وان (K1)» به طرز محسوسی افزایش پیدا کرده است.

«ابورضا النجار» روز یکشنبه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود که افزایش تعداد نیروهای آمریکایی در این پایگاه نظامی واقع در شمال شهر کرکوک در مقایسه با ماه های گذشته کاملا محسوس است و آمریکایی ها اخیرا تحرکات نظامی خود را در کرکوک و حومه آن افزایش داده اند.
به گفته وی، نیروهای آمریکایی موجود در K1 تنها منحصر به نیروهای مستشاری و آموزشی نیستند بلکه دارای مسوولیت های عملیاتی و رزمی هستند و اخیرا در مناطق «الحویجه» و «الریاض» در جنوب غرب شهر کرکوک دست به عملیات هایی نیز زده اند.
النجار ادامه داد که نیروهای آمریکایی ادعا می کنند که با هدف تعقیب برخی از هسته های خفته داعش در این مناطق دست به این تحرکات نظامی زده اند.
وی اضافه کرد که هفته گذشته تعدادی از نیروهای آمریکایی با هماهنگی فرماندهی پلیس مرکزی عراق در یک منطقه ویژه از کرکوک دست به اقدام نظامی زدند.
این فرمانده الحشد الشعبی در محور شمال عراق خاطرنشان ساخت که نیروهای آمریکایی در منطقه تحت کنترل نیروهای الحشد الشعبی در جنوب کرکوک شامل «مریم بیگ»، «تازه»، «الرشاد»، «داقوق» و «البشیر» حضور ندارند.
وی ادامه داد که تحرکات اخیر نیروهای آمریکایی در کرکوک و حومه آن و افزایش تعداد این نیروها در پایگاه نظامی K1 موجی از نگرانی و وحشت را در میان مردم کرکوک ایجاد کرد امری که نیروهای آمریکایی را مجبور کرده است که از ظاهر شدن در انظار عمومی بکاهند.
وی درباره تعداد نیروهای آمریکایی موجود در پایگاه نظامی K1 گفت که تعداد این نیروها از صدها نفر تجاوز می کند.
به گفته ابورضا النجار، حضور نظامی امریکا در پایگاه نظامی K1 فقط منحصر به حضور نیرو نمی باشد بلکه در آنجا نیروهای آمریکایی دارای تجهیزات و تسلیحات و خودروهای زرهی هستند.
از فرمانده الحشد الشعبی در محور شمال عراق در خصوص اخبار ضد و نقیض از بازگشت نیروهای پیشمرگ کرد یا واگذاری کرکوک به این نیروها سوال شد که گفت که واگذاری کرکوک یا بازگشت نیروهای پیشمرگه به این شهر صحت ندارد.
النجاری خاطرنشان ساخت که در حال حاضر فقط نیروهای پلیس مرکزی، نیروهای پلیس محلی کرکوک به علاوه سازمان مبارزه با تروریسم و الحشد الشعبی حضور دارند و هرچه غیر از این ادعا می شود، ادعاهای باطل و بی اساس است.
وی تاکید کرد که اوضاع کلی کرکوک در حال حاضر امن و امان است و نیازی به استفاده از نیروهای پیشمرگه کرد نیست.
از النجار در خصوص ظهور برخی گروه های تروریستی جدید مانند «پرچم های سفید» و «نگهبانان شریعت» سوال شد که گفت که گروه پرچم های سفید در ماه های گذشته در منطقه ای محدود محصور بین «جبل قرور»، «طوزخورماتو» و «گرمیان» بروز و ظهور داشتند.
وی تاکید کرد که نیروهای مسلح عراق و الحشد الشعبی به موقع با آنها برخورد کرده و در حال حاضر در کرکوک فعالیت هیچ گروه تروریستی دیده نمی شود.
وی در عین حال گفت که برخی از هسته های خفته داعش در منطقه وجود دارند که نیروهای مسلح و الحشد الشعبی با آنها مقابله کرده و در حال پاکسازی کامل منطقه از وجود عناصر تروریستی هستند.
وی با اشاره به آرامش عمومی در کرکوک پیش بینی کرد که در آینده نزدیک سرنوشت ماده 140 قانون اساسی عراق موضوع مناطق مورد منازعه میان بغداد و بغداد از جمله استان کرکوک تعیین تکلیف شود.
به گفته وی، اکثر اهالی کرکوک موافق اداره این استان توسط دولت مرکزی هستند و می خواهند مرتبط با تمامیت عراق باشند.
خاورم *6*353*380*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال