مسکو ازتمایل عراق ولبنان برای پیوستن به مذاکرات آستانه خبر داد

مسکو - ایرنا - معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده است که کشورهای عراق و لبنان علاقه مند هستند به عنوان ناظر در روند مذاکرات آستانه شرکت کنند.

سرگئی ورشینین امروز شنبه در جمع خبرنگار در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با بیان این مطلب افزود: این کشورها خواستار شناخت و درک بهتری از آنچه در قالب مذاکرات آستانه طی می شود هستند و از آمادگی خود برای کمک به این مذاکرات خبر داده اند.
وی گفت: درخواست نمایندگان این کشورها طبیعی است چرا که آنها به عنوان همسایگان سوریه به دنبال ثبات و حل وفصل بلند مدت بحران در این کشور هستند.
گفتنی است، مذاکرات آستانه از یک سال و نیم پیش به پیشنهاد روسیه و پس از موافقت تهران و آنکارا آغاز شد.
سران ایران، روسیه و ترکیه در چهار دور مذاکره که آخرین آن هفته گذشته درسوچی روسیه برگزار شد به دنبال حل و فصل سیاسی بحران سوریه هستند.
این مذاکرات ثمرات زیادی در کاهش تنش در سوریه، از بین رفتن گروه های تروریستی از جمله داعش، بازگشت پناهندگان سوری به کشورشان و آغاز روند بازسازی در سوریه داشته است.
سوریه پس از خروج آمریکا، تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه، بررسی آخرین تحولات در شمال سوریه و نحوه چگونگی کمک های بشردوستانه به مردم سوریه از جمله مهمترین موارد مورد مذاکره در نشست چهارم بود که پنجشنبه 25 بهمن ماه برگزار شد.
نخستین نشست سران آستانه آذرماه سال 96 در سوچی، دومین دور بهار در آنکارا و آخرین دور پاییز به میزبانی تهران برگزار شد.
اروپام ** 1346 **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال