انصارالله یمن بر اجرای توافقنامه صلح سوئد تاکید کرد

تهران-ایرنا- سید عبدالملک بدرالدین الحوثی رهبر جنبش انصارالله یمن روز یکشنبه در دیدار با 'مارتین گریفیتس' نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن بار دیگر بر آمادگی کامل این جنبش بر اجرای توافقنامه صلح سوئد تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، الحوثی امروز از نماینده ویژه سازمان ملل متحد که به صنعا سفر کرده است استقبال و درباره اجرای صلح در یمن با وی گفت وگو کرد.
الحوثی در این دیدار از کارشکنی دولت مستعفی یمن در اجرای توافقنامه صلح سوئد و لجاجت در عدم اجرای طرح رئیس کمیته هماهنگی و استقرار نیروهای بین المللی در بندر الحدیده انتقاد کرد.
وی افزود:ما هیچ گونه آمادگی ازسوی طرف مقابل برای تبادل پرونده اسیران ندیده ایم و این نشان می دهد که آنها خواستار برقراری امنیت و صلح در یمن نیستند.
رهبر جنبش انصارالله همچنین از سنگ اندازی دولت مستعفی یمن بر سر موارد مورد توافق دیگر از جمله حل سریع مشکلات اقتصادی، بررسی مکانیزم ها و راه های مناسب برای بازگشایی فرودگاه بین المللی صنعا، برقراری آتش بس در استان تعز به شدت انتقاد کرد.
این دومین سفر گریفیتس به صنعا طی دو هفته اخیر است. وی 22 بهمن نیز برای گفت وگو با طرف های درگیر یمنی درخصوص عقب نشینی نیروی نظامی از بندر الحدیده و استقرار نیروهای بین المللی در آن وارد صنعا شده بود.
پس از گذشت نزدیک به چهار سال از آغاز جنگ یمن، چهارمین دور مذاکرات صلح در این کشور، 15 آذرماه با میانجیگری نماینده ویژه سازمان ملل متحد در استکهلم سوئد برگزار شد.
نمایندگان جنبش انصارالله و دولت فراری یمن پس از یک هفته مذاکره، به توافق های مهمی از جمله عقب نشینی نیروهای نظامی دو طرف از بندر الحدیده ظرف 14 روز دست یافتند.
بازگشایی فرودگاه صنعا، پرداخت حقوق کارمندان و ارسال کمک‌ها از دیگر محورهای اصلی مذاکرات بود.
اما عربستان و دولت مستعفی یمن همچنان از اجرای توافقات یادشده سر باز می زنند.
شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز پس از امضای توافقنامه صلح استکهلم با اجماع، پیش نویس قطعنامه ای برای استقرار ناظران بین المللی در الحدیده یمن را تصویب کرد.
جنگ علیه یمن از ششم فروردین سال 1394 از سوی ائتلاف عربستان تاکنون بیش از 16 هزار کشته برجای گذاشته و میلیون‌ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبرو کرده است، به گونه ای که سازمان ملل در گزارشی، قحطی در این کشور را 'بزرگ‌ ترین فاجعه انسانی' نامید.
شمار زیادی از این کشته ها را زنان و کودکان تشکیل می دهند.
شبک**خاورم**9329**1392

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال