رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه لوازم خانگی از طریق سامانه نیما تامین شده است

تهران-ایرنا- رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه تولید لوازم خانگی از طریق سامانه «نیما» تأمین شده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی در حاشیه جلسه علنی نوبت عصر روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی که از سوی ریاست مجلس مأموریت یافته بود، موضوع افزایش قیمت لوازم خانگی را مورد بررسی قرار دهد، در جمع خبرنگاران در این باره افزود: امروز در صحن موضوعی در مورد اظهارنظر غیرکارشناسی یکی از مسئولان واحدهای صنفی کشور در مورد قیمت لوازم خانگی مطرح شد.
وی ادامه داد: این مسوولان اعلام کرده بودند که قیمت لوازم خانگی در سال 98، 40 درصد افزایش خواهد یافت، بنابراین بررسی این موضوع از سوی رییس مجلس شورای به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این که بعدازظهر امروز پی پیگیری‌هایی در این زمینه داشتیم، گفت: خوشبختانه گزارشی از انجمن لوازم خانگی در طول‌ هفته‌های اخیر در نشست مشترکی که با مجموعه وزارت صنعت داشتیم، حاکی از گشایش در صنعت لوازم خانگی است.
پورابراهیمی افزود: توضیحات مربوط به حوزه وزارت صنعت حاکی از آن است که با توجه به ثبات نسبی که در ماه‌های اخیر در نرخ ارز ایجاد شده، ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه تولید لوازم خانگی از طریق سامانه «نیما» تأمین شده است.
وی تصریح کرد: مواد اولیه‌ای که در داخل تولید می‌شود عمدتاً از طریق پتروشیمی‌ها و کارخانه‌های فولاد است که مشکلی برای تأمین مواد اولیه تولید لوازم خانگی ندارند.
این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: طبق آماری که در اختیار داریم، کشور سالانه به یک میلیون یخچال نیاز دارد که به بیش از یک میلیون و 100 هزار یخچال توسط کارخانه‌های دولتی تولید می‌شود. همچنین 100 هزار دستگاه یخچال نیز به صورت سالانه صادر می‌شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در تولید ماشین ‌آلات، کولر و سایر اقلام نیز گزارش‌های ما نشان‌دهنده این است که علی‌رغم وقفه‌ای که در تابستان به دلیل شوک ارزی اتفاق افتاد، تولید لوازم خانگی، مسیر خود را در فرآیند تولید طی می‌کند و در حال حاضر انبارهای کارخانجات تولید لوازم خانگی شرایط مطلوبی دارد.
پورابراهیمی گفت: وضعیت صادرات لوازم خانگی علی‌رغم توقف کوتاه مدت، در حال حاضر وضعیت خوبی است و پیش‌بینی می‌کنیم حدود 250 میلیون دلار صادرات لوازم خانگی در سال آینده داشته باشیم. بنابراین دغدغه‌ای که در خصوص این موضوع در تابستان وجود داشت، کاملاً برطرف شده است.
وی تأکید کرد: با همکاری بانک مرکزی، تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه و همچنین تأمین سایر مواد اولیه از پتروشیمی‌های داخلی به صورت مطلوب انجام می‌شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: مسیر قیمت گذاری نیز در سال‌ آینده مانند امسال خواهد بود، بنابراین ایجاد این فضا برای ترغیب مردم برای افزایش خرید جهت خالی شدن انبارهای تولیدکنندگان است.
پورابراهیمی گفت: نگرانی در مورد تولید لوازم خانگی وجود ندارد و صادرات لوازم خانگی امسال و سال آینده تقویت خواهد شد، بنابراین اظهارنظر واحد صنفی غیرکارشناسی بوده و مجلس پیگیری می‌کند که مشکلات صنف لوازم خانگی برطرف شود.
وی تصریح کرد: امروز کمیسیون اقتصادی مجلس گزارشی در این خصوص از نهادهای مربوطه گرفت و قبل از این، جلساتی با نهادهای مختلف داشتیم که لوازم خانگی نیز یکی از موضوعات مورد بررسی بود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در خصوص اظهارات اخیر، جلسه‌ای تشکیل نشد و تنها گزارشی از وزارت صنعت و مرتبطین با بازار لوازم خانگی گرفته شد.
پورابراهیمی افزود: نظارت یکی از وظایف نمایندگان مجلس است که در بخش‌های مختلف انجام می‌شود. در مورد قیمت لوازم خانگی با توجه به بحث‌هایی که اخیراً مطرح شده است، مجلس در صورت افزایش قیمت‌ها ورود می‌کند؛ امیدوارم تنها موضوع یک خبر غیرکارشناسی باشد اما اگر چنین اتفاقی بیفتد، مجلس ورود می‌کند.
وی ادامه داد: برآورد ما این است که از مجموعه نیاز کشور تنها 20 درصد تقاضای لوازم خانگی با برندهای خارجی را دارند ضمن اینکه ما تحت لیسانس شرکت‌های خارجی، در داخل لوازم خانگی تولید می‌کنیم بنابراین ممنوعیت واردات لوازم خانگی، بازار را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. تولیدات مجموعه کارخانه‌های داخلی، مازاد بر نیازهای داخل است، با برندهای خارجی کار می‌کنند و نیاز بخشی از جامعه به برندهای خارجی را برطرف می‌کنند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اتفاقات ماه‌های اخیر موجب تقویت تولید ملی شده است.
به گزارش ایرنا، محمد طحان پور رییس اتحادیه لوازم خانگی در گفت و گوی تلویزیونی اعلام کرد که بلااستثناء سال آینده افزایش قیمت خواهیم داشت، شاید مردم منتظر اتفاقی باشند، به آنها می‌گویم که منتظر نباشید و از امروز کالاهای خود را بخرید نه آنکه به اردیبهشت موکول کنید.
علی لاریجانی در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات بودجه 98 در واکنش به اعتراضات برخی از نمایندگان درباره اظهارات رئیس اتحادیه لوازم خانگی درخصوص افزایش قیمت‌ها، گفت: اینکه 40 درصد قیمت لوازم خانگی افزایش پیدا می‌کند، خلاف است.
وی افزود: چه دلیلی دارد که اتحادیه لوازم خانگی چنین اظهاراتی را مطرح می‌کند که باعث نابسامانی می‌شود؟ از آقای پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خواستم که این موضوع را پیگیری کند.
سیام**1058**1535

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال