دیپلمات چینی: آمریکا در ایجاد ائتلاف علیه ایران شکست خورد

پکن- ایرنا- دیپلمات ارشد و سفیر پیشین چین در ایران «نشست ورشو» را یک شکست برای آمریکا عنوان کرد و گفت: واشنگتن یک بار دیگر در ایجاد ائتلاف علیه تهران طعم تلخ شکست را تجربه کرد.

'خوالی مینگ' روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: آمریکا قصد داشت با راه اندازی این نشست، اروپا را با خود در موضعگیری علیه تهران همراه کند اما موفق نشد.
او عدم مشارکت خیلی از سران کشورهای اروپایی و همچنین حمایت شخصیت هایی مانند 'موگرینی' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و 'آنجلا مرکل' صدر اعظم آلمان از برجام را متضاد با سیاست های ترامپ در قبال ایران عنوان کرد.
به گفته وی در حالی که تنها یک روز از نشست ورشو گذشته بود مرکل در نشست امنیتی مونیخ از برجام حمایت کرد و این نشان می دهد که اروپا در موضع ایران با آمریکا همراهی نمی کند.
وی با اشاره به تضعیف جایگاه آمریکا در میان کشورهای اروپایی تاکید کرد این شرایط باید برای واشنگتن آموزنده باشد و از آن درس بگیرد زیر آمریکا علیرغم یک ماه تلاش نتوانست حمایت متحدان اروپایی خود را در مورد فشار بر ایران جذب کند.
این دیپلمات چینی یکی از دلایل ناتوانی آمریکا در همراهی اروپا با سیاست های ضد ایرانی را خروج آمریکا از برجام و تعهد ایران و اروپا به آن دانست و افزود: در حالی که ترامپ از این توافق بین المللی خارج شده است ایران و اروپا هر دو به آن پایبند هستند در همین راستا اروپا خود را متعهد به حمایت از ایران می داند.
'خوالی مینگ' اشتباه محاسباتی ترامپ را نیز در عدم موفقیت نشست ورشو موثر دانست و افزود: ترامپ فکر می کرد مانند دوران قبل از امضای برجام، اروپا با ایران مخالفت می کند و با آمریکا همراه می شود در حالی که تهران که قبل از امضای برجام منزوی شده بود اکنون دارای روابط گسترده ای با جامعه بین المللی است ولی در عوض واشنگتن منزوی شده است.
او فشارهای دولت فعلی آمریکا علیه ایران را بی سابقه خواند اما تاکید کرد ایالات متحده نتوانسته است نه شورای امنیت سازمان ملل متحد و نه متحدان اروپایی خود را علیه ایران متحد کند و این بزرگترین شسکت برای واشنگتن است.
به گفته وی ترامپ و تیم او تنها توانسته اند چند کشور عربی به رهبری عربستان سعودی و اسرائیل را که دارای کینه دیرینه ای نسبت ایران هستند در نشست ورشو با خود همراه کند و تمام موفقیت واشنگتن فقط همین یک مورد بی ارزش بوده است.
به گزارش ایرنا، نشست ورشو به ابتکار آمریکایی ها روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 24 و 25 بهمن در لهستان با هدف ایجاد ائتلاف ضدایرانی برگزار شد که به عقیده تحلیل گران این نشستِ فاقد برنامه و هدف مشخص، هیچ ثمره و نتیجه ای در برنداشت.
**آساق**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال