نگاهی به علل به تعویق افتادن تصویب پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت

تهران-ایرنا- یک روز پس از آنکه اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصمیم‌ گیری درباره لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌ یافته فراملّی (پالرمو) را به نشست بعدی خود موکول کردند رسانه های داخلی به بررسی چرایی این تصمیم پرداختند.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ روز گذشته(شنبه) در ابتدای نشست اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس مجمع ،در خصوص لایحه پالرمو گفت: درباره این موضوع باید علاوه بر رعایت مصالح کشور، به نکاتی که از هر دو طرف مطرح می شود و به موضوع عزت مردم و عزت کشور هم توجه داشته باشیم. این سخنان در فضای رسانه ای کشور بازتاب گسترده ای داشت.
رسانه های داخلی امروز(28 بهمن ماه) در گزارش ها و مصاحبه های خود به دلایل به تعویق افتادن تصویب پالرمو در نشست مجمع آن هم در زمانی که فرصت ایران برای تعلیق از لیست سیاه FATF در حال اتمام است پرداختند.
رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب جناح بندی های سیاسی را علت اصلی مخالفت‌ ها با تصویب CFT و پالرمو برشمردند و دلایل مطرح شده از سوی مخالفان را غیرتخصصی و غیر علمی دانستند.
این طیف از رسانه ها همچنین به تاثیر منفی تصویب نشدن پالرمو بر فضای اقتصادی کشور پرداخته و غیبت علی‌لاریجانی و حسن‌روحانی در این نشست را از جمله علل به‌ تعویق افتادن بررسی لایحه پالرمو دانستند.
رسانه های اصولگرا نیز به تعویق افتادن تصویب پالرمو را ایستادگی مجمع پای مصلحت و عزت توصیف کرده و آورده اند: مجمع دیروز نه‌تنها تحت تاثیر فشارها قرار نگرفت بلکه آنگونه که رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرد، تعداد مخالفان پالرمو در جلسه دیروز افزایش نیز یافت. به نظر می‌رسد خلف وعده اروپا در عمل به تعهدات برجامی‌‌‌‌اش و اعلام راه‌اندازی یک شرکت ذی‌حسابی به جای تضمین فروش نفت ایران و مبادلات بانکی، موجب شده است اعضای مجمع درباره این لایحه با تردید و تامل بیشتری عمل کنند.
برخی از رسانه های اصولگرا نیز با طرح این سوال که چرا لوایح اف.ای.تی.اف نباید تصویب شود؟ نوشتند:این طرح مجموعه تمام طرح‌های استعماری در طول تاریخ ایران است و با اسلام و قانون اساسی و عقل و حتی حقوق بشر تعارض دارد.

رسانه های اصلاح طلب
...........................
**علت مخالفت ها با تصویب پالرمو
روزنامه اعتماد با تیتر 'مقصر اصلی جنجال FATF' به قلم 'عبدالکریم حسین‌ زاده' نوشت: مخالفت‌ها با CFT و پالرمو سیاسی است و جنبه تخصصی ندارد. معمولا اگر از هر کسی درباره لوایح مرتبط با FATF سوال کنیم، مسائل سیاسی را مطرح می‌کند و مخالفت وی با این لوایح جنبه سیاسی دارد و از موضع تخصصی نیست. در واقع مخالفان نمی‌توانند به صورت کاملا فنی و تخصصی بگویند که چه دلایلی برای مخالفت با این لوایح دارند. این در حالی است که باید کسانی که حداقل در حوزه روابط بین‌الملل و حقوق بین‌الملل تحصیل کرده‌اند و شناخت از معاهدات، پیمان‌ها و قراردادهای بین‌المللی دارند در تریبون‌های آزاد، گفت‌وگو و مناظره داشته باشند و در رد یا تایید صحبت‌های طرف مقابل استدلال بیاورند، زیرا اینکه به صرف سیاسی شدن یا سیاسی کردن این موضوعات در مورد آنها نظر بدهیم، اقدام درستی نیست. باید توجه داشته باشیم که نظر دادن در مورد مسائلی مانند لوایح مرتبط با CFT و پالرمو در صورتی که مباحث، تخصصی نباشد، هزینه‌سازی برای کشور است. بنابراین پیشنهادم به تمام جریان‌های سیاسی این است که حتی به ابعاد موضوعات سیاسی و بین‌المللی با نگاه تخصصی بنگرند تا برای کشور هزینه‌سازی نکنند.

روزنامه آرمان در ستون یادداشت روز خود نوشت: علت مخالفت با تصویب کنوانسیون پالرمو را می ‌توان توام با اغراض گروهی و سیاسی دانست. آنها که با امضای این قراردادها و کنوانسیون‌ها مخالفت می‌کنند، اگر خودشان سر کار بودند و دولت، دولت هم‌خط خودشان بود به سرعت این لایحه را تایید می‌کردند و آن را یک موفقیت برای دولت خودشان عنوان می‌کردند و حتی روی آن تبلیغ کرده و آن را به ملت معرفی می‌کردند که چه کار بزرگی کرده‌ایم. اما چون الان با دولت مخالف هستند، تبلیغاتی که می‌کنند موضع‌گیری علیه این کنوانسیون‌هاست. فارغ از خط‌بندی‌های سیاسی باید مصالح ملت در نظر گرفته شود.

عبدالکریم حسین‌زاده نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با ایلنا، درباره مسکوت ماندن لایحه پالرمو در جلسه دیروز مجمع تشخیص مصلحت نظام و موکول شدن آن به جلسه آینده مجمع، گفت: بزرگترین درد ما در حال حاضر این است که همه جریانات سیاسی به جای آن‌که به مسائل، موضوعات و به اصطلاح همه پروژه‌های در دست اجرا نگاه تخصصی داشته باشند، سعی می‌کنند با دید سیاسی به مسائل نگاه کنند. وی با اشاره به اینکه بحث درخصوص لوایح چهارگانه و مطرح شده از گذشته تا به امروز بوده است، بیان کرد: پارلرمو، FATF ،CFT و موارد متعدد دیگری در زمان آقای جلیلی مطرح بوده شد و اتفاقا در مجلس‌های هشتم و نهم مورد بررسی قرار گرفت. در دولت‌های نهم و دهم مذاکرات اصلی درباره این لوایح صورت گرفت و قاعدتا هم با آن‌ها موافقت شد.
وی ادامه داد: در آن روزها این جو سیاسی و جناحی امروز مبنی بر این‌که اگر هرکسی با این لوایح موافقت کند به کشور خیانت کرده است، به وجود نیامد... تازمانی که ما از این فاز گذر نکنیم و در وادی کاملا تخصصی قرار نگیریم، مشکلات برطرف نخواهد شد.

روزنامه آرمان در مطلب دیگری با طرح این سوال که آیا تصویب پالرمو ضرورت دارد؟ نوشت: در جلسه روز گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام وضعیت لایحه پالرمو مشخص نشد و این در حالی است که تصمیم نهایی باید قبل از پایان مهلت مقرر یعنی دهم اسفندماه جاری اتخاذ شود. در این راستا، موافقان و مخالفان نکاتی را بر لزوم و یا عدم پیوستن به لوایح چهارگانه «FATF» از جمله پالرمو مطرح کرده‌ اند که مباحث و استدلال مخالفان چندان کارشناسی و علمی نیست. واقعیت این است که مجمع تشخیص مصلحت نظام، توانایی تصمیم‌گیری درست دراین باره را ندارد. از سویی گروه‌هایی هر روز مطالبی را مطرح می‌کنند که به مجمع و اعضای آن فشار وارد آورند و باعث تردید در تصمیم ‌گیری اعضای مجمع شوند. اینکه اتحادیه اروپا در تعیین درگاه مالی جدید خود(اینستکس) اشاره داشت که لازمه ادامه همکاری‌ها با جمهوری اسلامی، تصویب و تعیین تکلیف نهایی لوایح «FATF»است و تهران باید به کنوانسیون ‌های مدنظر بپیوندد. همین امر بهانه ‌ای شده تا مخالفان ادعا کنند که اروپا قصد دخالت در مسائل داخلی ایران دارد.

به گزارش تارنمای انتخاب، محمد فروزنده عضو مجمع تشخیص در پاسخ به این سوال که جنس موافقت ها و مخالفت ها با این لایحه را چقدر سیاسی میداند، ابراز داشت: مجمع همیشه در تصمیماتی که درباره اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان، مصلحت نظام را در نظر گرفته است و در چنین تصمیم مهمی هم به دنبال تشخیص مصلحت نظام است... طولانی شدن مذاکرات در مورد لوایح مهم و پیچیده سابقه دارد. البته مصوبه مجلس از نظر انطباق با قانون اساسی و شرع در شورای‌ نگهبان تائید شده و اشکالاتی که شورای نگهبان‌ اعلام کرده در مورد عدم انطباق مصوبه مجلس با سیاست های کلی نظام است. امیدوارم در جلسه آینده مجمع به جمع بندی برسد و امکان اخذ رای فراهم شود .

'پالرمو در لبه پرتگاه' عنوان گزارش روزنامه آفتاب یزد است که در بخشی از آن می خوانیم: گویا مخالفان خیال کوتاه آمدن در برابر نه دولت بلکه حتی منافع ملی هم ندارند، آنها هر روز یک داستان برای دولت و لوایح چهارگانه می‌سازند. چراکه بعد از تصویب 'اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی' و اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم' همه عزم خود را جزم کرده‌ اند تا دو لایحه مهم پالرمو و «سی.اف.تی» در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب نرسد به همین دلیل هم همچنان به سریال غم انگیز و اسفناک ارسال پیامک‌های تهدید آمیز به اعضای مجمع ادامه می‌دهند و اخیرا سناریوی درام و ضد منافع ملی یعنی تجمع در مدرسه فیضیه قم راعلیه کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی «پالرمو» و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم «سی.اف.تی» را،راه انداختند. روزگذشته آثار این تلاش‌ها در جلسه مجمع تشخیص مصلحت و آرای مخالفان به پالرمو و «سی.اف.تی» مشهود بود. چرا که پس از این همه کش و قوس بازهم بررسی پالرمو و «سی.اف.تی» روز گذشته به نتیجه نرسید و جلسه بررسی این لوایح به هفته آتی یعنی یک روز قبل از نشست پاریس موکول گردید.

روزنامه همدلی به تاخیر افتادن پذیرش لایحه «جرایم سازمان یافته مالی» در مجمع تشخیص مصلحت نظام را بررسی کرده و آورده است: به درازا کشیدن تصویب این لوایح در سه راهی مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت باعث گمانه‌زنی‌های بسیاری در محافل سیاسی و اقتصادی شده است.دولت روحانی و حامیانش که اغلب آنان اصلاح طلب هستند، از جمله حامیان تصویب این لوایح‌اند و مخالفان آنان هم بیشتر به جناح اصولگرای صحنه سیاسی ایران تعلق دارند و همین باعث شده که فضای پیرامونی تصویب این لوایح، سیاسی شده و جناح‌ها بیشتر به منافع خود نگاه می‌کنند تا منافع ملی.

** تعلل ها در آستانه اتمام فرصت ایران برای تعلیق از لیست سیاه FATF
روزنامه شرق با تیتر 'تعلل ایران در آستانه اتمام فرصت FATF' نوشت: دیروز برای سومین جلسه پی‌ در پی، مجمع تشخیص مصلحت نظام نتوانست برای کنوانسیون پالرمو تعیین تکلیف کند و امروز یکشنبه پاریس میزبان جلسه دوره‌ای «گروه ویژه اقدام مالی» است. حالا FATF باید درباره تعلیق ایران از لیست سیاه دوباره تصمیم بگیرد. لعیا جنیدی چهارشنبه در حاشیه نشست هیئت دولت از تمام تلاش دولت برای پیش‌رفتن روند قانونی لوایح چهارگانه گفت و تلویحا به نارضایتی دولت از طولانی‌شدن این روند اشاره کرد. با این‌ وجود او هنوز هم امیدوار است که FATF بار دیگر ایران را از لیست سیاه تعلیق کند و فرصتی برای تکمیل‌شدن «برنامه اقدام» بدهد. با این وجود مقامات آگاه وزارت امور خارجه گفته‌اند که نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از تصمیم این دور گروه ویژه اقدام مالی داشت.

' بلاتکلیفی پالرمـو و... ' عنوان گزارش خبرگزاری ایسنا است که در بخشی از آن آمده است: مهلت 'FATF' به ایران برای خروج از لیست سیاه این گروه در حالی روز شنبه 27 بهمن به پایان رسید که مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه بررسی یکی از لوایح آن یعنی 'پالرمو' را به جلسه بعدی خود موکول کرد. غلامرضا مصباحی‌مقدم در ارتباط با جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با موضوع بررسی ' پالرمو' اظهار کرد: با توجه به اینکه همه کسانی که برای اظهار نظر کردن درباره این موضوع وقت خواسته بودند، نتوانستند نظراتشان را بیان کنند، ادامه بررسی این موضوع به تصویب رسید و قرار است از جلسه بعدی ما این مذاکرات را ادامه دهیم و بعد به نتیجه‌گیری برسیم.این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که 'آیا در جلسه اخیر مجمع به مهلت تعیین شده چهار ماه توسط گروه اقدام مالی مشترک توجه شده است یا خیر'، گفت: چنین چیزی در جلسه مجمع مطرح نبود؛ چون برای ما هیچ قانونی به جز قانون جمهوری اسلامی مبنا و مرجع تصمیم‌گیری نیست.

روزنامه ایران نوشت: یک روز قبل از آغاز نشست FATF در پاریس شاید تعویق تصمیم‌گیری مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لایحه پالرمو خبر بدی نباشد؛ خبری که می‌تواند حداقل شانس تمدید تعلیق ایران از فهرست کشورهای غیرهمکار یا همان لیست سیاه را زنده نگه دارد. چرا که رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با «ایران» می‌گوید اگر دیروز این لایحه در مجمع به رأی گذاشته می‌شد، قطعاً رأی نمی‌آورد و این یعنی پایان کار FATF و بازگشت ایران به لیست سیاه. حالتی که همین دیروز محمدباقر نوبخت گفت اگر رخ دهد، حتی برخی از کشوهای دوست هم اعلام کرده‌اند که دیگر نخواهند توانست با ایران کار کنند. او از سخت‌تر شدن شرایط در صورت رد لوایح پالرمو و CFT هم سخن گفته است

به گزارش خبر آنلاین، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره پایان مهلت تعیین شده از سوی FATF برای ایران، گفت: جلسات FATF هر چهار ماه یکبار برگزار می شود که دوشنبه هفته جاری هم موضوع ایران مطرح می شود، ایران 50 درصد از توصیه‌ها برای اصلاح قوانین داخلی را انجام داده بر همین اساس ایران می‌تواند به مذاکرات خود ادامه دهد؛ بعید می دانم در موضوع ایران مشکلی ایجاد شود مگر اینکه فضای سیاسی بر تصمیم گیری ها حاکم شود در غیر این صورت این احتمال بسیار ضعیف است که ایران در گروه کشورهای غیر همکار قرار گیرد.وی درباره پایان مهلت چهارماهه FATF به ایران، گفت: این چهار ماه مهلت نیست بلکه با توجه به اینکه جلسات FATF هر چهار ماه یکبار برگزار می‌شود به طور طبیعی موضوع ایران نیز در این جلسات مطرح می شود که عنوان مهلت به آن اطلاق شده است.

فرارو در مطلبی با عنوان '7روز تا تصمیم FATF برای ایران' نسبت به خطر لغو کانال مالی هشدار داد و نوشت:با توجه به اینکه این گروه ایران را به نشست آتی خود که از 28 بهمن تا سوم اسفند برگزار خواهد شد، دعوت نکرده است، نپیوستن ایران به FATF می‌تواند به مفهوم پیوستن ایران به لیست سیاه مالی باشد. البته سخنگوی وزارت امور خارجه درباره عدم دعوت از ایران به این نشست، گفته بود جمهوری اسلامی ایران عضو شورای FATF و نیز عضو رسمی گروه‌های منطقه‌ای وابسته به آن نیست و به همین دلیل هیچ‌گاه برای شرکت در جلسات رسمی دوره‌ای این نهاد دعوت نشده است.

**تاثیر پالرمو بر فضای اقتصادی کشور
روزنامه آرمان در مطلبی از چالش تصویب پالرمو تا هفته بعد خبر داد و نوشت:پالرمو بر فضای اقتصادی کشور تاثیر‌گذار است و به همین دلیل مسئولان و فعالان اقتصادی خواستار تصویب سریع ‌تر آن هستند مانند دیروز که پس ازعدم تصمیم‌ گیری مجمع درباره پالرمو رئیس سازمان برنامه گفت: در شرایط کنونی برای جابجایی پول با مشکلاتی روبرو هستیم و حتی برخی کشورهای دوست نیزاعلام کرده‌اند اگر از FATF خارج شویم، نمی‌توانند مبادلات ارزی با ایران انجام دهند. محمدباقر نوبخت افزود: اگر کشورهای دوست نیز با ایران مبادلات ارزی نداشته باشند، شرایط در خصوص واردات، پرداخت‌ها و مبادلات ارزی سخت‌تر می‌شود.

فرارو نوشت: قله‌های جدید برای دلار و سکه در پی تعویق در تصویب لایحه پالرمو رقم خورد، هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا در آخرین معاملات هفته کاری میلادی ضمن ثبت رشد 2 درصدی به قیمت 8/ 55 دلار فروش رفت. اخبار مساعد از آخرین دور مذاکرات تجاری بین دو اقتصاد برتر دنیا محرک قیمت طلای سیاه بود. عصر جمعه آخرین دور با نتایج مثبت به پایان رسید و امیدواری‌ها به پایان جنگ تعرفه‌ای افزایش یافت.

**حاضران و غایبان مجمع در نشست تصمیم گیری درباره پالرمو
روزنامه ابتکار نوشت: اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام بار دیگر تصمیم‌گیری درباره لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملّی (پالرمو) را به نشست بعدی‌ موکول کردند. اعضای مجمع تشخیص روز گذشته به ادامه بررسی لایحه پالرمو پرداختند. روز گذشته وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون حقوقی رئیس جمهوری و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز حضور داشتند و اظهار نظرهای مبسوط تعدادی از اعضا مطرح شد... حسن ‌روحانی به‌ روال نشست‌های اخیر مجمع‌تشخیص، روز گذشته نیز در این نشست شرکت نکرد. علی‌لاریجانی، رئیس‌مجلس هم غایب دیگر جلسه مجمع روز گذشته بود.

' آبستراکسیون دو نفره !' عنوان گزارش روزنامه قانون است که در بخشی از آن می خوانیم: گذشته از حواشی که درباره جلسه دیروز به وجود آمده، نکته‌مهمی که عامل اصلی به ‌تعویق افتادن بررسی لایحه پالرمو محسوب می‌شود، غیبت علی‌لاریجانی و حسن‌روحانی در جلسه است. روسای جمهور و مجلس که هر کدام از شخصیت‌های موافق این لوایح هستند، روز گذشته به این جلسه مهم نیامدند تا با توجه به اهمیت حقوقی که جایگاه آن‌ها دارد به نوعی جلسه را از حد نصاب بیندازند و باقی افراد مجبور شوند تا این جلسه را به عقب بیندازند. البته غیر از این دو نفر همچنین آیت‌ا... ابراهیم امینی، علی‌اکبر ناطق نوری، غلامرضا آقازاده، محمود احمدی‌نژاد و مرتضی نبوی از اعضای حقیقی مجمع تشخیص نیز در جلسه غایب بودند ولی بی‌شک وزن حقوقی این افراد مانند روسای دو قوه نیست.

رسانه های اصولگرا
...........................
**مصلحت اندیشی مجمع در برابر ضرب الاجل غرب
روزنامه جوان در زیر عنوان 'پالرمو فعلاً مصلحت نبود' نوشت: پس از سخنان رئیس‌مجمع‌تشخیص مصلحت نظام، لایحه «پالرمو» در دستور جلسه مجمع قرار گرفت و بدون آنکه نظر نهایی اعضای مجمع در این باره اعلام وصول و رسانه‌ای شود، اتخاذ تصمیم نهایی به هفته آتی موکول شد آن هم در حالی که انبوهی از رسانه‌ها و شخصیت‌های وابسته به یک جریان سیاسی نشانه‌دار طی هفته‌های اخیر ضمن افزایش فشار به اعضای مجمع تلاش کرده‌اند افکار عمومی را نیز به ابزاری برای فشار به حاکمیت جهت پذیرش لوایح چهارگانه FATF تبدیل کنند. فشار‌های مضاعف رسانه‌ای و روانی به مجمع تشخیص مصلحت از روزی آغاز شد که نمایندگان مجلس بدون چالش آنچنانی و با فراغ بال لوایح مربوط به FATF را تصویب و به اصطلاح ریش و قیچی را به مجمع تشخیص مصلحت نظام واگذار کردند. حال بعد از گذشت چندین هفته همچنان اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به جمع بندی لازم برای نتیجه‌گیری درباره نخستین لایحه از لوایح چهارگانه نرسیده است و این بدان معناست که ضرب الاجل ساختگی جریان غرب‌زده (27 بهمن ماه) برای تصویب این لایحه، برای مجمع ارزش آنچنانی نداشته و قرار است در هفته آینده نظر نهایی مجمع تشخیص مصلحت با دقت و حساسیت بیشتری اتخاذ شود.

روزنامه وطن امروز با تیتر 'ایستادگی مجمع پای مصلحت و عزت' نوشت: دیروز قرار بود مجمع تشخیص برای سومین بار درباره لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو تصمیم نهایی را اتخاذ کند اما آن گونه که برخی اعضا اعلام کرده‌‌اند «کفایت مذاکرات» رأی نیاورد و مقرر شد جلسه بررسی‌ها تمدید شود. این لایحه به همراه لایحه الحاق ایران به CFT از جمله لوایح مرتبط با کارگروه اقدام ویژه مالی FATF به شمار می‌رود که طی ماه‌‌های گذشته دولت و نمایندگان حامی دولت در مجلس برای تصویب آن تلاش زیادی کرده و در این راستا حتی معیشت مردم و حل مشکلات اقتصادی را به تصویب این 2 لایحه گره زده بودند؛ علاوه بر این پایان مهلت 4 ماهه کارگروه FATF به ایران نیز موجب شد تا فشارها به مجمع برای تصویب این 2 لایحه مشکوک و مبهم افزایش یابد، با این حال مجمع دیروز نه‌تنها تحت تاثیر این فشارها قرار نگرفت بلکه آنگونه که رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرد، تعداد مخالفان پالرمو در جلسه دیروز افزایش نیز یافت. به نظر می‌رسد خلف وعده اروپا در عمل به تعهدات برجامی‌‌‌‌اش و اعلام راه‌اندازی یک شرکت ذی‌حسابی به جای تضمین فروش نفت ایران و مبادلات بانکی، موجب شده است اعضای مجمع درباره این لایحه با تردید و تامل بیشتری عمل کنند.

**به تعویق افتادن تصمیم گیری در مورد پالرمو
روزنامه کیهان نوشت: براساس اظهارات اعضای مجمع، فضای غالب در مجمع تشخیص مصلحت نظام مخالفت با پالرمو است.اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست دیروز(شنبه 27 بهمن) بار دیگر تصمیم‌گیری درباره لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملّی (پالرمو) را به نشست بعدی خود موکول کردند.نشست دیروز مجمع تماماً به ادامه طرح نظرات موافقان و مخالفان این لایحه اختصاص داشت و فرصت به رأی‌گیری نهایی درباره پالرمو نرسید.نکته قابل توجه در جلسه دیروز عدم حضور حسن روحانی و علی لاریجانی بعنوان روسای دو قوه کشور بود.در جلسه پیشین مجمع که روز ششم بهمن برگزار شد، گزارش کمیسیون‌های سیاسی دفاعی و حقوقی و قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه شد و در ادامه روسای کمیسیون‌های قضایی و امنیت ملی مجلس و سپس وزرای امور خارجه و اقتصاد و نیز رئیس‌کل بانک مرکزی و معاون حقوقی رئیس‌جمهور دیدگاه‌های خود را به نمایندگی از مجلس و دولت مطرح کردند، اما ادامه بررسی‌ها و طرح دیدگاه‌های اعضای مجمع در مورد تعیین مصلحت درباره این لایحه به جلسه دیروز موکول شد، اما دیروز نیز اعضا پس استماع نظرات موافقان و مخالفان، تصمیم‌گیری نهایی را مجددا به آینده موکول کردند.حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بررسی پالرمو به جلسه بعدی مجمع تشخیص مصلحت نظام که دو هفته آینده(11 اسفند) برگزار می‌شود، موکول شد.

آیت الله محسن مجتهد شبستری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در خصوص ارزیابی جلسه امروز مجمع با محوریت موضوع پالرمو گفت: به خاطر کثرت سخنرانان و سخنرانی پیرامون این موضوع پالرمو به رای گیری نرسید و بنابراین شد که این رای گیری به جلسه آینده مجمع موکول شود.وی در خصوص جو کلی جلسه امروز مجمع نیز گفت: اکثر سخنرانان امروز در مخالفت با پالرمو صحبت کردند و به نظر می‌رسد براساس جلسه امروز اکثریت اعضای مجمع، مخالف تصویب آن باشند.

**مخالفان پالرمو جو غالب مجمع
سیاست روز نوشت: حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس که از موافقان تصویب پالرمو در مجمع به شمار می آید، درباره جلسه گفته است: اگر این لایحه در مجمع به رای گذاشته می شد قطعا رای نمی آورد و اعضا آن را رد می کردند چراکه آرای منفی به این لایحه در جلسه نسبت به جلسه قبل حتی بیشتر هم شده بود. به گفته وی تعلل کشورهای اروپایی در عملیاتی شدن سازوکار اس.پی.وی و همچنین کم اثر بودن اقدامات اروپایی ها و خصوصا بسته پیشنهادی آنها موجب افزایش ابهامات درخصوص تصویب لایحه الحاق به پالرمو شده است.

روزنامه خراسان از افزایش تعداد مخالفان با تصویب پالرمو در مجمع خبر داد و با بیان اینکه پالرمو باز هم در ایستگاه مجمع ماند، در بخشی از این گزارش نوشت: پس از چند جلسه بحث و بررسی باز هم دیروز مجمع تشخیص درباره لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو به نتیجه نرسید تا پس از رأی نیاوردن کفایت مذاکرات، این موضوع در جلسه بعدی بررسی شود، این در حالی است که سومین مهلت FATF به ایران برای تصویب لوایح چهارگانه به پایان رسیده و اعضای این نهاد بین‌المللی احتمالاً امروز درباره تمدید مهلت ایران یا برگرداندن ایران به فهرست «کشورهای با ریسک بالا» تصمیم می‌گیرند. همزمان اعضای مجمع پس از جلسه سه ساعته دیروز از افزایش مخالفان لوایح مرتبط با FATF خبر داده‌اند. به گفته فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی اگر لایحه پالرمو دیروز در مجمع به رای گذاشته می‌شد قطعا رای نمی‌آورد.

آیت‌الله محمدی عراقی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، درباره جزئیات جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهار داشت: به دلیل اقدامات اخیر اتحادیه اروپا دیدگاه ‌های مخالفان کنوانسیون پالرمو تقویت شده است... جلسه امروز حدود سه ساعت به‌ طول انجامید که احساس می‌ کنم به دلیل اقدامات اخیر اتحادیه اروپا دیدگاه‌ های مخالفان کنوانسیون پالرمو تقویت شده بود. استنباط من این است که رئیس محترم مجمع نیز نظرش نسبت به گذشته تغییر کرده بود. 9نفر از اشخاصی که نوبت برای صحبت گرفته بودند، نوبت به آنها نرسید و با رای اعضای قرار شد در جلسه دیگری این موضوع بررسی شود که نماینده دولت نیز در این‌رابطه رای مثبت داد لذا امروز به رای‌گیری نرسیدیم.

آیت الله محسن شبستری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت ‌و گو با خبرگزاری تسنیم با رد ادعای برخی رسانه‌ها که از او به عنوان موافق پالرمو یاد کرده بودند گفت: بنده از ابتدا مخالف پالرمو بوده و هستم و به هیچ عنوان موافق پالرمو نبوده‌ام و حتی در جلسه امروز به عنوان مخالف پالرمو صحبت کردم. در جلسه امروز، دو نفر به عنون موافق صحبت کردند و چند نفر دیگر به عنوان مخالف. اما چون تعداد کسانی که قصد داشتند صحبت کنند زیاد بود، ادامه بررسی این لایحه به جلسه بعدی موکول شد.به نظر می‌رسد، فضای غالب در مجمع تشخیص مصلحت نظام مخالفت با پالرمو است و هرچه زمان می‌ گذرد مخالفان پالرمو در مجمع تشخیص بیشتر می‌شود چرا که استدلال‌های متقن مخالفان پالرمو نظر برخی اعضای مجمع که پیش‌تر موافق بودند، را تغییر داده است.آیت‌الله شبستری با اشاره به تلاش وافر برخی مسئولین برای تصویب پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصریح کرد که علی‌رغم تلاش این افراد، اکثر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب پالرمو را مغایر با منافع ملی می‌ دانند.

** چرا لوایح اف.ای.تی.اف نباید تصویب شود؟
سیاست روز در ستون یادداشت خود با طرح این سوال که چرا لوایح اف.ای.تی.اف نباید تصویب شود؟ نوشت: این طرح مجموعه تمام طرح‌های استعماری در طول تاریخ ایران است. این طرح با اسلام و قانون اساسی و عقل و حتی حقوق بشر تعارض دارد. لرد کرزون قرارداد رویترز را اینگونه توصیف می‌کند: «تسلیم کامل همه منابع یک دولت به خارجی‌ها که مانند آن هرگز به گمان احدی نیامده است» اما این به اصطلاح توصیه‌ها نه «تسلیم کامل همة منابع یک دولت به خارجی‌ها» که «تسلیم ایران و اسلام به خارجی‌ها» است که در تصور هم نمی‌گنجد! ما آن را «تسلیم ایران» یا «معاهدة شکست همه‌جانبه» نامیده‌ایم و آن را علامت اختصاری (Full at most treaty failure) تلقی می‌کنیم.ما گفتیم تا انجام وظیفه‌ای باشد درپیشگاه خداوند متعال و وجود مقدس حضرت امام عصر(عج) و بیانی باشد برای مراجع عظام تقلید حفظهم‌الله تعالی و تاریخ و ملت اسلام.»

**تاثیر پالرمو بر فضای اقتصادی کشور
روزنامه فرهیختگان نوشت: روز گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام دوباره تصمیم‌گیری درمورد لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو را به تعویق انداخت تا برخی تهدیدها و تحلیل‌ها از رسانه‌ها سر برآورند که دولت تبعات عدم تصویب دو لایحه باقی‌مانده از action plan درخواستی FATF را نمی‌پذیرد. نمی‌شود مجمع تشخیص مصلحت FATF را رد کند و مسئولیتش با دولت باشد، اگر به CFT و پالرمو نپیوندیم هزینه مراودات اقتصادی خارجی 20 درصد گران‌تر می‌شود و ده‌ها حرف و سخن این‌چنینی دیگر که همگی از رسانه‌های نزدیک و حامی دولت منتشر شد. در این میان البته برخی معتقدند سوای اینکه نتیجه چه می‌شود، بیان این سخنان یکپارچگی در تصمیم و وحدت کشور را دچار خدشه می‌کند که حداقل نتیجه آن تزلزل در بازارها و ایجاد حس عدم اطمینان به آینده در مردم است.

وحید شقاقی شهری، اقتصاددان و عضو هیات‌علمی دانشگاه خوارزمی در گفت و گو با فرهیختگان با اشاره به فضای روانی و رسانه‌ای شکل‌گرفته پیرامون اجرای اکشن پلن گروه ویژه اقدام مالی و پیوستن به کنوانسیون‌های CFT و پالرمو، اظهارات نسنجیده در این‌باره را موجب تحمیل هزینه‌هایی بر اقتصاد کشور دانست و گفت: «اظهارات رئیس‌جمهور مبنی‌بر اینکه اگر FATF باشد، مبادلات تجاری کشور 20 درصد ارزان‌تر و اگر نباشد 20 درصد گران‌تر انجام می‌شود، بسیار مخرب بوده و دارای تاثیر منفی گسترده‌ای بر وضعیت اقتصادی و فرآیند تصمیم‌گیری نظام است.»وی افزود: «بالاخص با عنایت به اصرار دولتمردان و فشار دولت بر تصویب این لوایح، چنانچه الحاق ایران به دو کنوانسیون پالرمو و CFT در مجمع تشخیص به تصویب نرسد، تاثیر منفی مورداشاره مضاعف خواهد شد و بخش‌هایی از جامعه را نسبت به سازوکار قانونی موجود بدبین خواهد ساخت.»شقاقی شهری با بیان آنکه هم‌اکنون این انتظار در جامعه شکل گرفته که درصورت عدم تصویب این لوایح هزینه‌ها افزایش یابد، اضافه کرد: «این یعنی راهبرد انتخاب‌شده از سوی دولت راهبردی غلط بود، چراکه منوط کردن معیشت مردم به FATF و بالابردن انتظارات جامعه می‌تواند کلیدی‌ترین متغیرهای اقتصاد از جمله قیمت دلار را هم دستخوش نوسانات بیشتر کرده و درنهایت خود دولت را با چالش مواجه کند.»

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌ و گو با خبرنگار مهر، در مورد جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با موضوع بررسی لایحه پالرمو، اظهار داشت: جلسه امروز هیچ مصوبه‌ای نداشت و از آنجا که فرصت برای اظهار نظر اعضا کافی نبود، بررسی دستور جلسه که پیوستن ایران به کنوانسیون بین المللی پالرمو است به جلسه دیگر موکول شد.وی در پاسخ به این پرسش که آیا عدم حضور رئیس جمهور در جلسه مورد اعتراض دیگر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت یا خیر؟ بیان کرد: رئیس جمهور هم مانند سایر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام است و در این دوره در هیچ کدام از جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور نداشته است.توکلی خاطرنشان کرد: از آنجایی که پیوستن ایران به پالرمو مهم است و به معیشت مردم ارتباط دارد به نظرم با پذیرش این لایحه وضع معیشت مردم سخت‌تر می شود و من سعی می‌کنم از موافقت با قوانینی که وضع مردم را سخت کند، اجتناب کنم.

**لیست موافقان و مخالفان پالرمو
به گزارش تارنمای مشرق، روز شنبه 27 بهمن در قالب یک گزارش، فهرستی حاوی اسامی موافقان و مخالفان لوایح مربوط به گروه ویژه اقدام مالی ( FATF) در مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) منتشر شد.در این فهرست نام 15 نفر از اعضای مجمع آمده است که نام پنج نفر در بخش موافقان و نام 10 نفر در بخش مخالفان ذکر شده است. استناد این تقسیم‌بندی اظهار نظرهای این چهره‌هاست.امّا آنچه جالب است عدم دقت کافی به مقصود برخی از اعضای مجمع از برخی سخنان بدون توجه به موضع‌گیری‌های مفصل‌تر و شفاف‌ترشان درباره لوایح چهارگانه به‌ویژه 2 لایحه الحاق به CFT و کنوانسیون «پالرمو» است.به‌عنوان مثال، در حالی نام آیت‌الله محسن مجتهد شبستری در میان موافقان FATF ذکر شده است.
**گروه نشریات خبری
پژوهشم**1181**1025

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال