دانشیار حقوق پژوهشگاه حوزه و دانشگاه:

قانون در هر کشوری تعیین کننده آزادی است

تهران- ایرنا - دانشیار حقوق پژوهشگاه حوزه و دانشگاه می گوید: در همه نظام ها، قانون تعیین کننده آزادی است، اما تفاوت در این قانون موجب تفاوت در آزادی شده است.

به گزارش ایرنا، حسین جوان آراسته امروز (یکشنبه) در چهارمین همایش ملی مردم سالاری دینی با عنوان مردم سالاری دینی، جهان اسلام و غرب در مقاله ای با عنوان 'حدود آزادی در نظام مردم سالاری دینی' اظهار داشت: موضوع آزادی مبحث بسیار گسترده ای است که حدود آن را در هر کشوری قانون تعیین می کند و اعتقاد به این مسأله در نظام های مردم سالاری دینی و غیردینی نیز با هم مشترک است.
وی مفهوم آزادی را میزان اختیار و عمل اشخاص حقیقی و حقوقی در فعالیت های متعدد اجتماعی و فرهنگی و... به نحوی که جامعه آن را به رسمیت بشناسد، عنوان کرد.
جوان آراسته در این برنامه که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، افزود: محدودیت های قانونی نیز خود دارای چارچوب است و قانون گذار نمی‌تواند به میل شخصی خود با وضع مقررات آزادی ها را محدود کند.
جوان آراسته با اشاره به برخی از شاخص ها ادامه داد: اغلب نظام های رایج در دنیا براساس حقوق بشر، آزادی، اخلاق، عفت و نظم عمومی، آزادی را محدود می کنند.
به گفته وی عقل‌ سلیم نیز بر این شاخص ها حکم می کند؛ چرا که بر مبنای عدالت استوار است.
دانشیار حقوق پژوهشگاه و حوزه خاطرنشان کرد: آزادی در نظام های مردم سالاری عرفی نیز عمدتاً براساس این پنج شاخص محدود می‌شود. اما در نظام های مردم سالاری دینی علاوه بر این شاخص ها، موازین شرعی هم مورد توجه قرار می‌گیرد. بنابراین محدودیت در این نوع نظام ها بیشتر است.
وی افزود: در نظام های مردم سالاری دینی، آزادی در روابط انسانی و ارتباط خداوند با انسان نیز مورد توجه است. اما اگر قانون آزادی را محدود می کند، قانون گذار نباید حد و مرز تعیین کند.
جوان آراسته تصریح کرد: در نظام سیاسی ایران هم که از نوع نظام های مردم سالاری دینی است، احکام و موازین شرعی از مهمترین شاخصه های قانون گذاری به شمار می‌رود.
وی همچنین با اشاره به دو بعد درونی و بیرونی آزادی تاکید کرد: براساس قوانین اسلامی، آزادی های بیرونی نباید آزادی های درونی را محدود کند، چرا که در این صورت آزادگی و هویت بشری زیر سوال می رود.
چهارمین همایش ملی مردم سالاری دینی با عنوان مردم سالاری دینی جهان اسلام و غرب صبح امروز در دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد.
9489**1584

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال