رئیس پلیس تهران بزرگ:

60 درصد جرایم فضای مجازی مربوط به مسائل مالی است

تهران- ایرنا- رئیس پلیس تهران بزرگ گفت: 60 درصد جرایم فضای مجازی مربوط به مسائل مالی است؛ 40 درصد از برداشت های غیرقانونی و 20 درصد از کلاهبرداری های مالی کشور در فضای مجازی صورت می گیرد.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا سردار حسین رحیمی روز یکشنبه در نشست تخصصی پیگیری جرایم سایبری در حوزه بانکداری الکترونیک گفت: در سال های اخیر نیروی انتظامی و پلیس فتا اشراف خوبی بر فضای مجازی داشته است؛ به طوری که توانسته ایم بیش از 70 درصد جرایم در فضای مجازی را در تهران بزرگ کشف کنیم.
وی از ضرورت ناامن کردن فضا برای مجرمان فضای مجازی سخن گفت و افزود: امسال وقوع جرایم در تهران 80 درصد افزایش داشته است و ما باید مراقبت هایمان را در بخش های مختلف به ویژه امنیتی افزایش دهیم.
رحیمی با اشاره به برخی فعالیت های پلیس در مبارزه با جرایم اقتصادی گفت: در بیش از 20 پرونده بزرگ فساد کلان، از سوی پلیس برخورد قاطع صورت گرفته و صدها نفر دستگیر شده اند.
وی با گرامی داشت یاد 27 شهید سپاه پاسداران اظهار داشت: سال ها در مناطقی که این حادثه رخ داده، بوده ام و مظلومیت کسانی را دیدم که به صورت گمنام زحمت می کشند. دشمنان نمی توانند رو در رو اقدام کنند و ناجوانمردانه برخورد می کنند.
در این نشست جواد جاویدنیا معاون فضای مجازی دادستانی کل کشور و حجت الله سیدی مدیرعامل بانک صادرات سخنرانی می کنند.
این نشست به همت قوه قضاییه و با همکاری پلیس فتا تهران بزرگ، مدیرعاملان بانک ها و شرکت های تجارت الکترونیک برگزار شده است.

* افزایش 80 درصدی جرایم فضای سایبری در تهران
رئیس پلیس تهران بزرگ در جمع خبرنگاران در خصوص میزان جرایم در فضای مجازی در تهران اظهار داشت: فضای مجازی و جرایم در این فضا یک روند رو به رشدی به خود گرفته است؛ به گونه ای که در سال جاری در حوزه پایتخت حدود ۸۰ درصد افزایش جرایم فضای مجازی در بخش های مختلف را شاهد بوده ایم.
سردار رحیمی افزود: بیشترین جرایم صورت گرفته در این فضا، مربوط به مسائل مالی و اقتصادی است و مابقی به مسائل دیگر مرتبط می شود. بر اساس آمارها، بالغ بر ۷۰ درصد جرایم کشف می شوند و یکی از اقدامات ویژه ای که آن را دنبال می‌کنیم، تقویت پلیس فتا از نظر مکان، نیرو و امکانات است.
وی افزود: بسیاری از کسانی که در دام کلاهبرداران فضای مجازی گرفتار می‌شوند، به دلیل اشراف نداشتن و عدم آگاهی در مسائل فضای مجازی با اینگونه مشکلات مواجه می شوند. اگر مردم اطلاعات خود در زمینه فضای مجازی را افزایش دهند، این جرایم کمتر خواهد شد.
سردار رحیمی همچنین از افزایش ضریب امنیت فضای مجازی در پایتخت خبر دارد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، به مردم قول می‌دهیم که ضریب امنیت را در پایتخت افزایش دهیم.
وی افزود: پلیس در بخش بهبود ارائه خدمات در تمام زمینه‌ها و اهتمام به بحث اقدامات ایجابی و مردم مدار برنامه ریزی مفصلی را در کلانتری ها، پلیس راه و بخش‌های دیگر انجام می دهد و برنامه‌ریزی‌های ما در سال ۹۸ حول این دو محور خواهد بود.
سردار رحیمی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص برنامه های پیشگیرانه پلیس در آستانه نوروز گفت: برای اسفند ماه و شب عید برنامه‌های پلیس شروع شده و نیروهای تخصصی پلیس پایتخت در بخش‌های مختلف فعالیت خود را آغاز کرده اند. همچنین در مراکز مهم تجاری اقتصادی و مراکز مهم خرید فعالیت های ویژه ای با تیم‌های نامحسوس آغاز شده است
وی افزود: در خصوص مسائل ترافیکی نیز با توجه به اینکه عیدی ها و پاداش ها واریز و خریدهای مردم آغاز شده است، بحث کنترل و مدیریت ترافیک را در نظر داریم و به ویژه تامین امنیت مراکز مهم تجاری را آغاز کرده‌ایم. در واقع بعد از ۲۲ بهمن ماه برنامه های ویژه پلیس در پایتخت آغاز شده تا امنیت مناسب و همچنین عبور و مرور و ترافیک روان در این روزها فراهم باشد.
اجتمام*1003*1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال