بازتاب سخنرانی ظریف در رسانه های خارجی؛

آسوشیتدپرس: ایران تلاش های آمریکا را برای فشار بر اروپا محکوم کرد

تهران - ایرنا - رسانه ها و خبرگزاری های خارجی به بازتاب سخنرانی «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ پرداختند و آسوشیتدپرس در این باره نوشت: ایران تلاش های آمریکا را برای فشار بر اروپا بر سر توافق هسته ای ایران محکوم کرد.

این خبرگزاری آمریکایی در بازتاب سخنرانی امروز (یکشنبه) ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ نوشت: وزیر امور خارجه ایران «اشتغال ذهنی بیمارگونه» آمریکا در قبال ایران و تلاش های دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا را برای فشار بر کشورهای اروپایی با هدف خروج از توافق هسته ای تهران محکوم کرد.
آسوشیتدپرس افزود: یک روز قبل از اظهارات ظریف، «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا قدرت های اروپایی از جمله آلمان، فرانسه و انگلیس را به پیروی از واشنگتن در خروج از توافق و «توقف تضعیف تحریم های آمریکا» ترغیب کرده بود.
ظریف گفت: ما از مدتها قبل هدف اشتغال ذهنی وسواس گونه آمریکا بوده ایم. پنس، متکبرانه از اروپا خواست در تضعیف امنیت خود و نقض تعهداتش به آمریکا بپیوندد.
تارنمای رادیو لیبرتی (اروپای آزاد) با بازنشر گزارش آسوشیتدپرس افزود: ظریف همچنین درباره سازوکار اروپا برای تجارت با تهران گفت، فرانسه، انگلیس و آلمان باید اقدامات بیشتری را برای نشان دادن تعهد خود به توافق هسته ای بکار بندند.
این گزارش افزود: این سه کشور متحد آمریکا گفته اند که با وجود تلاش های واشنگتن برای مجبور کردن آنها به خروج از توافق هسته ای ایران، به آن پایبند می مانند.
خبرگزاری انگلیسی رویترز نوشت: وزیر امور خارجه ایران گفت که اسراییل به دنبال جنگ است و هشدار داد رفتار اسراییل و آمریکا احتمال افزایش درگیری در منطقه را افزایش داده است.
این رسانه افزود: ظریف همچنین اسراییل را به نقض قوانین بین المللی به دنبال اقداماتش در بمباران سوریه متهم کرد و از قدرت های اروپایی به دلیل محکوم نکردن رفتارهای آمریکا و اسراییل در منطقه انتقاد کرد.
او خطر جنگ در منطقه را بالا دانست و خطاب به اروپایی ها گفت اگر همچنان چشم خود را به موارد نقض جدی قوانین بین المللی ببندند این خطر افزایش خواهد یافت.
وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه ایران همچنان به توافق هسته ای سال 2015 متعهد است، فرانسه، انگلیس و آلمان را به فقدان اقدام کافی برای تضمین منافع اقتصادی تهران از توافق هسته ای متهم کرد.
خبرگزاری فرانسه نوشت: سخنرانی ظریف اظهارات «تنفرآمیز» پنس را هدف قرار می داد.
این رسانه فرانسوی افزود: وزیر امور خارجه ایران با حمله به پنس گفت اتهامات او علیه تهران نقشه «هولوکاستی جدید» است که «نفرت انگیز» و «از روی جهل» است.
ظریف در کنفرانس مونیخ گفت، خواسته های پنس از اتحادیه اروپا برای تبعیت از این کشور درباره خروج از توافق به مثابه درخواست از اروپا برای تضعیف امنیت شان است.
وی همچنین فشارهای تازه ای بر اتحادیه اروپا وارد کرد و خطاب به بروکسل گفت، سازوکار تجاری برای دور زدن تحریم های آمریکا کافی نیست و اگر اتحادیه اروپا می خواهد توافق هسته ای حفظ شود باید اقدامات بیشتری را انجام دهد.
خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در بازتاب اظهارات ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ نوشت: ایران از سازوکار تجاری اتحادیه اروپا که دور زدن تحریم های آمریکا را هدف قرار می دهد، انتقاد کرد. سازوکار موسوم به 'اینستکس' را سه کشور پاریس، برلین و لندن در اوایل ماه فوریه به منظور تداوم تجارت با تهران وضع کردند.
به گفته ظریف تلاش های اتحادیه اروپا تاکنون برای حفظ توافق هسته ای کافی نیست.
وی همچنین تاکید کرد تهران نمی تواند تنها طرفی باشد که توافق را حفظ می کند.
اسپوتنیک نوشت: ظریف همچنین اظهارات اخیر مایک پنس درباره تلاش اروپا برای تضعیف تحریم های آمریکا را محکوم کرد.
به گزارش ایرنا، ظریف امروز در سومین روز از برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ، سیاست های آمریکا در خروج از برجام و فشار بر اروپا را برای نقض تعهدات مربوط به قطعنامه شورای امنیت مورد انتقاد قرار داد و گفت: آمریکا در دو سال گذشته دشمنی خود با ایران را شدت بیشتری بخشیده است که اوج آن زیر پا گذاشتن تعهدات آن کشور در توافق هسته ای بود که مورد تائید اجماعی شورای امنیت بود. آمریکا اکنون تلاش می کند که دیگران را به نقض قطعنامه مجبور سازد.
وزیر امور خارجه افزود: ایالات متحده هرگز با این واقعیت که ایران از حق ابتدایی تعیین سرنوشت برای خود استفاده نمود، کنار نیامده است. به همین دلیل برای مدت طولانی است که به طرز بیمار گونه ای بر روی ایران متمرکز شده و یک اشتغال ذهنی وسواس گونه نسبت به ایران پیدا کرده است که تاکنون نیز ادامه یافته است.
اروپام ** 9158 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال