رئیس مرکز مطالعات و همکاری های بین الملل؛

ایران 21 هزار و 309 دانشجوی بین المللی دارد

تهران-ایرنا- رئیس مرکز مطالعات و همکاری های بین الملل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در نتیجه ارزیابی های صورت گرفته در زمان حاضر 21 هزار 309 دانشجوی بین المللی در کشور تحصیل می کنند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، مسعود صدری نسب روز یکشنبه در میزگرد روند همکاری های علمی بین المللی؛ چالش ها و فرصت ها از نهمین نشست سراسری هم اندیشی معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری افزودد: تاکنون 13 هزار و 806 مقاله مشترک به چاپ رسیده و سه هزار و 100 نفراستاد و مدرس بین المللی در دانشگاه ها حضور دارند.
وی افزود: برای دانشگاه ها 21 شناسه بین المللی مقرر شده است که به دو دسته برون داد ها و درون داد ها تقسیم می شود و فرم هایی در این زمینه به دانشگاه ها ارائه شده است تا میزان شاخص ها را در آن مشخص کنند.
صدری نسب دراین مراسم که در مجتمع امام خمینی دانشگاه علم و صنعت برگزار شد ، افزود: مهمترین شناسه های برون داد تعداد پروژه های بین المللی، اساتید و دانشجویان بین المللی، همکاری و پژوهش با ایرانیان خارج کشور و برقراری دوره های مشترک و شناسه های درون داد مبالغ تخصیص یافته به فعالیت های بین المللی و برنامه راهبردی دانشگاه ها است.
رئیس مرکز مطالعات و همکاری های بین الملل وزارت علوم تصریح کرد: تا کنون 93 درصد دانشگاه ها فرم های شاخص های بین المللی را بارگزاری کرده اند و هفت درصد دانشگاه های باقیمانده نوپا بوده وهنوز به این مسائل ورود نکرده اند.
وی ادامه داد: همچنین 71 درصد پژوهشگاه ها و 75 درصد از پارک های علم و فناوری در طرح بین المللی سازی شرکت کرده اند و فرم های خود را بارگزاری کرده اند.
صدری نسب تصریح کرد: در رتبه بندی فعالیت بین المللی دانشگاه ها به ترتیب دانشگاه آزاد اسلامی، تهران و امیرکبیر فعالیت های چشمگیری داشته اند همچنین دانشگاه زنجان به ازای هر عضو بین المللی 2.2 دهم مقاله بین المللی داشته است.
رئیس مرکز مطالعات و همکاری های بین الملل وزارت علوم در خصوص میزان فعالیت های بین المللی پژوهشگاه ها عنوان کرد: اسامی 864 اعضای هیات علمی خارجی، 989 مقاله مشترک و 938 نفر استاد بین المللی در سال 97 در سامانه وزارت علوم ثبت شده همچنین بیشتر مقاله های مشترک در زمینه دانش بنیان و سپس علوم و فناوری بوده است.

** کشور مقصد با توجه به نیازها انتخاب شود
مدیر دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه حکیم سبزواری در ادامه این پنل تخصصی تصریح کرد: در خصوص فعالیت های بین المللی نیاز به نقشه راه وجود دارد. در سال های اخیر کشور توسعه کمی و کیفی زیادی داشته است و بر اساس آمار کشور با 80 میلیون جمعیت 2 هزار دانشگاه دارد و نقشه راه متناسب به فعالیت های بین المللی دانشگاه ها جهت می دهد.
غلامعلی فرزی ادامه داد: بعد از سه دهه آیین نامه بین المللی سازی به دانشگاه ها از طرف وزارت علوم ابلاغ شد که اولین گام تهیه نقشه راه برای فعالیت ها است.
وی ادامه داد: در زمینه فعالیت های بین الملل ابتدا نیاز است تا وضع کنونی کشور شناخته شده و سیاست های علمی و بین المللی کشور نیز تبیین شود.
مدیر دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه اظهار کرد: مشکلی که در این مورد وجود دارد عدم هماهنگی بین دستگاه ها است زیرا اگر دانشگاه ها هم به این مسائل ورود کنند زمانی که هماهنگی با سایر نهاد ها وجود نداشته باشد نتیجه مثبت ایجاد نمی شود. دانشگاه ها باید در ابتدا ظرفیت و نیاز خود را شناسایی کرده تا کشور مقصد را بر این اساس انتخاب کنند.
فرزی تصریح کرد: در نقشه راه نقاط ضعف و قوت هر دانشگاهی شناسایی می شود و با توجه به نیاز کشور کشورهای هدف تغییر می کند.برخی کشورها در مسائل آموزشی تعامل سازنده دارند و برخی در مسائل پژوهشی کمبود ها را جبران می کنند.
**9465**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال