پایان انحصار شورای نگهبان در تعیین اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

تهران-ایرناپلاس- بر اساس لایحه جامع انتخابات که هشت بهمن‌ماه امسال از سوی دولت، تقدیم مجلس شورای اسلامی شد، ترکیب هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات‌های ریاست‌جمهوری و مجلس شورای اسلامی تغییر کرده است. در صورت تصویب نهایی و تبدیل این لایحه به قانون، انتخاب اعضای هیأت مرکزی نظارت، از انحصار شورای نگهبان خارج خواهد شد.

بر اساس قوانین فعلی اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات‌های ریاست‌جمهوری و مجلس شورای اسلامی، از سوی شورای نگهبان با شروط «مسلمان، مطلع و مورد اعتماد بودن» به وزارت کشور معرفی می‌شوند.

اما ماده هفت لایحه جامع انتخابات که قرار است به‌زودی در مجلس بررسی شود، تأکید دارد: نظارت بر اجرای این قانون در انتخابات ریاست‌جمهوری و مجلس شورای اسلامی بر عهده شورای نگهبان است که از طریق هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات مطابق این قانون با عضویت هفت نفر اعمال می‌شود.

ترکیب این هیأت برخلاف قوانین فعلی ثابت است و از شخصیت‌های حقوقی تشکیل می‌شود. اعضای آن شامل: دبیر شورای نگهبان به‌عنوان رئیس هیأت، یک نفر از حقوقدانان شورای نگهبان به انتخاب شورا، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به‌عنوان نماینده قوه مجریه، رئیس سازمان بازرسی کل کشور به‌عنوان نماینده قوه قضاییه، رئیس دیوان محاسبات کشور به‌عنوان نماینده قوه مقننه، رئیس شورای نظارت بر سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و نماینده مجمع تشخیص مصلحت نظام به انتخاب اعضای مجمع می‌شود.

در آخرین دور از انتخابات که اردیبهشت‌ماه سال گذشته برگزار شد، شورای نگهبان، احمد جنتی، محمد یزدی، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، محمدرضا علیزاده، عباسعلی کدخدایی، محسن اسماعیلی و سیامک ره‌پیک را به‌عنوان اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری انتخاب کرده بود.

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال