صادرات چمدانی صنایع دستی 300 میلیون دلار افزایش می یابد

اصفهان - ایرنا - رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گفت: صادرات صنایع دستی در مقایسه با سال گذشته 11 درصد رشد داشته است و سهم صادرات چمدانی تا پایان امسال به 300 میلیون دلار افزایش می یابد.

به گزارش ایرنا، علی اصغر مونسان روز یکشنبه در حاشیه آیین آغاز اجرای طرح نمونه گردشگری مهستان نقش جهان اصفهان در جمع خبرنگاران تاکید کرد: بدون شک با حمایت از این صنعت ضمن اشتغالزایی در شهرها به ویژه روستاها، درآمد فراوانی برای کشور به دست خواهد آمد.
وی صنایع دستی را منبع پر ظرفیت برای کشور دانست و اضافه کرد: سال گذشته حدود 520 میلیارد دلار از صادرات صنایع دستی عاید کشور شد که 250 میلیون دلار از آن صادرات چمدانی بود.
رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: از لحاظ ثبت شهرهای جهانی صنایع دستی موفق به عبور از کشور چین شدیم که موفقیتی برای ایران به شمار می رود.
به گفته او تا پایان آذرماه سال جاری بیش از 6 میلیون نفر گردشگر خارجی به ایران آمدند و با افزایش این میزان تا پایان سال رکورد جدیدی در کشور ثبت خواهد شد و از آنجایی که کشور ما به مباحث اقتصادی جدید همچون گردشگری نیاز دارد مسوولان ملی و محلی عزم خود را برای توسعه گردشگری جزم کرده اند.
وی ادامه داد: بر همین مبنا و با توجه به شور و نشاطی که در حوزه گردشگری کشور رخ داده است تا پایان امسال رکورد جدیدی از نظر ورود گردشگر خارجی ثبت خواهد شد.
رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با اشاره به افزایش سرمایه گذاری ها در حوزه گردشگری تصریح کرد: 120 هزار میلیارد تومان حجم سرمایه گذاری گردشگری نشان می دهد که آینده روشنی برای این صنعت وجود خواهد داشت.
به گفته وی، افزایش کمی و کیفی در زیرساخت های گردشگری تراز آن را در سالهای آینده بیشتر می کند.
وی با بیان اینکه طی یکسال و نیم گذشته ایران در حوزه طبیعت گردی به رشد قابل ملاحظه ای دست پیدا کرد، درباره اهمیت بوم گردی گفت: تعداد واحدهای بوم گردی از 400 واحد در سال گذشته به یک هزار و 500 واحد در سال جاری افزایش پیدا کرد و تا پایان دولت دوازدهم به 2 هزار واحد خواهد رسید.
رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به ضرورت حمایت از توریسم درمانی اشاره کرد و افزود: این سازمان با همکاری وزارت بهداشت قصد دارد این حوزه را سر و سامان داده تا همچون طبیعت گردی فعال تر شود.
وی در پاسخ به سوال ایرنا مینی بر برنامه های آن سازمان برای حفظ بناهای تاریخی افزود: هدف سازمان میراث فرهنگی حفظ و مرمت آثار تاریخی با مشارکت سرمایه گذاران غیر دولتی است و دیدگاه ما ضمن حفظ این اماکن، ایجاد شغل و درآمد خواهد بود.
معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اظهارداشت: تمامی آثار تاریخی کمتر از سطح یک در کشور به بهره برداران واگذار می شود و در این ارتباط کاروانسراهای عباسی در تمامی استان ها که با آسیب های جدی مواجه شده اند، بطور ویژه تری مرمت و حفظ خواهند شد.
مونسان بیان کرد : ایران از نظر داشته های طبیعی و فرهنگی جزو 10 کشور برتر جهان است و وجود یک میلیون سایت تاریخی، 34 هزار اثر تاریخی با ثبت ملی و 23 اثر با ثبت جهانی به یکی از کانون های اصلی گردشگری تبدیل شده است.
به گزارش ایرنا، عملیات اجرایی طرح منطقه نمونه گردشگری مهستان نقش جهان که در کاروانسرای مادرشاه در نزدیکی شهر مورچه خورت اصفهان واقع است احداث 240 هزار متر مربع فضای خدماتی و تفریحی، 73 هزار متر مربع باغ رستوران مشتمل بر 170 آلاچیق، جایگاه سوخت، شهربازی و دیگر امکانات رفاهی را در بر می گیرد.
طرح یاد شده با هزینه ای بالغ بر 12 هزار میلیارد ریال در مدت 4.5 سال اجرا می شود.
این کاروانسرا نمونه برجسته ای از یک کاروانسرای برون شهری عصر صفوی و جزو کاروانسراهای سلطنتی محسوب می شود که هم اکنون به یک مجموعه گردشگری تبدیل شده است.
این بنا دارای ابعاد 75 در 86 متر و با مساحت نزدیک به شش هزار و 500 متر مربع از کاروانسراهای بزرگ ایران است. حاط مستطیل شکل وسیعی در میانه بنا، چهار ایوان در میانه اضلاع آن و ایوانچه هایی در بین چهار ایوان قرار دارد و هر ایوانچه حجره ای در پشت خود دارد.
ورودی کاروانسرا در ضلع جنوب غربی آن واقع است و سر در مرتفع با طاق نماهایی در دو طبقه وجود دارد چهار برج مدور در چهار گوشه کاروانسرا به شکل استوانه ای بنا را استوارتر می کند.
معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در سفر به اصفهان از خانه تاریخی بخردی اصفهان بازدید و مجموعه اقامتی آن را افتتاح کرد.
6020 / 7150/6026/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال