دست رد اروپا به سینه آمریکا با تاکید بر حفظ برجام

تهران-ایرنا- رسانه های داخلی کشور با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا در جریان برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ درخواست ‌معاون رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از توافق اتمی با ایران (برجام) را رد کرد، این موضوع را شرط بندی چندمین بار 'مایک پنس' روی اسب مرده و تلاش ناموفق وی توصیف کردند.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ پنجاه و پنجمین نشست امنیتی مونیخ در حالی از روز جمعه آغاز شد که دولتمردان آمریکا یک روز بعد از ناکامی در نشست ورشو، مواضع خود علیه ایران و توافق هسته‌ای را در مونیخ تکرار کردند. «مایک پنس» معاون رئیس ‌جمهوری آمریکا در سخنان مدعی جویانه خود در نشست مونیخ، ایران را بزرگ‌ترین تهدید صلح و امنیت در منطقه غرب آسیا و بزرگ‌ترین کشور حامی تروریسم در جهان خواند و سپس از کشورهای اروپایی خواست که از توافق هسته‌ای خارج شوند و با رهبری آمریکا برای مقابله با ایران همراهی کنند. این درخواست او درحالی بود که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس امنیتی مونیخ، حفظ توافق هسته‌ای با ایران را مسأله‌ای امنیتی دانست و بر پایبندی این اتحادیه به برجام تأکید کرد.
تأکید اروپا بر حفظ برجام در حالی بود که وزیر امور خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در حاشیه نشست مونیخ و در دیدار با یکدیگر بر لزوم حفظ برجام و تحقق منافع ایران در چارچوب این توافق تأکید کردند.
بررسی خبرگزاری ها، روزنامه ها و تارنماهای داخلی حاکی از آن است که این رسانه ها مهمترین محور مورد توجه در نشست مونیخ را شکاف اروپا و آمریکا در قبال توافق هسته ای با ایران عنوان کرده و، 'نه' اروپایی‌ها به درخواست آمریکا برای خروج از برجام را یکی از موضوع های اصلی مطالب خود قرار دادند.
بررسی مطالب رسانه های کشور در این ارتباط نشان می دهد در حالی که رسانه های موسوم به اصلاح طلب اجلاس امنیتی مونیخ را فرصتی برای پیشبرد اهداف کشور و تبیین سیاست‌های خارجی ایران دانسته اند، رسانه های منتسب به جریان اصولگرا، از اهداف مشترک اروپا و آمریکا علیه ایران سخن گفته و هدف نهایی آنها در قبال ایران را یکسان توصیف کردند.

رسانه های اصلاح طلب
.......................................
**تاکید اروپا بر حفظ برجام و رد درخواست آمریکا
روزنامه اعتماد در گزارشی اختصاصی از پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ نوشت: با یک شعار از ورشو تا مونیخ؛ مایک پنس، معاون رییس‌جمهور امریکا از فرصت سخنرانی در خاک آلمان برای تکرار همان جملاتی استفاده کرد که در لهستان بر زبان رانده بود. از میان جملات پنس آنچه بیشتر به چشم آمد اظهارات وی درباره برجام و دعوت چندمین باره از اروپایی‌ها برای خروج از توافق هسته‌ای با تهران بود.
اعتماد در ادامه می نویسد: واکنش‌ها به اظهارات مایک پنس در بخش مربوط به برجام قابل پیش‌بینی بود و می‌توان گفت که معاون رییس‌جمهور امریکا برای چندمین بار روی اسب مرده شرط‌بندی کرد. مونیخ نخستین تریبونی نبود که پنس در آن خواهان پایان یافتن حضور بازماندگان در برجام شد با وجود این جواب همان چیزی بود که همواره دریافت می‌کرد: «در برجام می‌مانیم.» چهره‌های دولت ترامپ تا پیش از بازگشت رسمی تحریم‌های هسته‌ای ایران ادعا می‌کردند که هر چند خود از توافق با تهران خارج شده‌اند اما به تصمیم سایر بازماندگان در برجام احترام می‌گذارند و حتی در مقاطعی برخی از اعضای کابینه ترامپ به اروپایی‌ها اطمینان خاطر دادند که شما می‌توانید به رابطه اقتصادی و تجاری با تهران ادامه دهید.

« 'نه' اروپایی‌ها به درخواست امریکا برای خروج از برجام» تیتر مطلبی در صفحه نخست روزنامه ایران است که واکنش اروپا به درخواست ضد ایرانی معاون رئیس ‌جمهوری آمریکا را منعکس کرده است که در بخشی از آن می خوانیم: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس امنیتی مونیخ، حفظ توافق هسته‌ای با ایران را مسأله‌ای امنیتی دانست و بر پایبندی این اتحادیه به برجام تأکید کرد. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز در این نشست از تصمیم قدرت‌های اروپایی برای پایبندی به این توافق دفاع کرده و از آن به عنوان یک تکیه‌گاه برای اعمال فشار غرب نام برد. ‌هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هم در همین کنفرانس تعهد قدرت‌های اروپایی به برجام را تکرار کرد و گفت: «بدون برجام منطقه امن‌تر نخواهد بود و اتفاقاً به رویارویی آشکار نزدیک‌تر خواهد شد» در همین رابطه وزارت امور خارجه فرانسه هم در وب سایت رسمی خود اعلام کرد: «فرانسه نسبت به اجرای برجام با ایران متعهد است. این امر در راستای احترام به توافق‌های بین‌المللی و امنیت جهانی است. پاریس از برجام حمایت خواهد کرد.»

روزنامه دنیای اقتصاد ذیل عنوان « نه قاطع مرکل به آمریکا» نوشت: صدراعظم آلمان روز گذشته در نشست امنیتی مونیخ در واکنش به درخواست معاون رئیس‌جمهوری آمریکا از کشورهای اروپایی برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران، از تصمیم قدرت‌های اروپایی برای پایبندی به این توافق دفاع کرده و از آن به‌عنوان یک «تکیه‌گاه برای اعمال فشار غرب» نام برد. همچنین آلمان پیش‌تر و بعد از برگزاری نشست ورشو نیز به اظهارات پنس واکنش نشان داده و از آن انتقاد کرده بود. ازآنجا که قرار بود نشست ورشو درخصوص صلح و امنیت در خاورمیانه باشد و بر هیچ کشور خاصی متمرکز نباشد، اظهارات ضدایرانی مقامات آمریکا با واکنش برلین مواجه شد و دولت آلمان در واکنش به اظهارات معاون رئیس‌جمهور آمریکا علیه اروپا، بار دیگر عنوان کرد که از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند.

«مناقشه برجام در نشست مونیخ» تیتر نخست روزنامه مردم سالاری بدین شرح است: نشست امنیتی مونیخ به محلی برای رویارویی اروپا و آمریکا در موضوعات مختلف تبدیل شده است. واشنگتن که در نشست ورشو نتوانست به موفقیتی دست پیدا کند؛ می‌خواهد برجام را به چالش بکشد. از دیدگاه اتحادیه اروپا برهم خوردن برجام و لغو این توافق، تاثیرات امنیتی منفی به دنبال دارد و در عین حال اعتبار دیپلماسی اروپا را به شدت زیر سئوال می‌برد.

در گزارش شرق درباره تلاش های آمریکا علیه ایران در نشست امنیتی مونیخ می خوانیم: در زمانی که مشخص شده ترامپ قصد خروج از توافق و اعمال تحریم‌ها را در سر دارد، مقامات اروپایی با گفت‌وگوهای تلفنی و حضوری تلاش کردند مانع شوند. متقابلا ترامپ نیز سعی کرد برنامه موشکی و منطقه‌ای ایران را در مواردی به‌عنوان نقض برجام معرفی کند؛ تلاشی که موفقیت‌آمیز نبود. بعد از آن برجام را توافقی ناکامل خواند و از اروپا خواست این نقص را برطرف کند. آمریکا دوست داشت با این مقدمه‌چینی‌ها اروپا را در مورد ایران با خود همراه کند، تلاش و درخواست آمریکا برای همراه‌کردن خط‌مشی اروپا با آمریکا در مورد ایران مسبوق به سابقه است. پنس گفته زمان آن رسیده تا اروپا از برجام خارج شود و با هدف اعمال فشار حداکثری به ایران به آمریکا بپیوندد. اما وزیر امور خارجه و نخست‌وزیر آلمان در واکنش به این گفته از برجام دفاع کردند.

روزنامه قانون نوشت: در حالی که مایک پنس، معاون رییس‌جمهور آمریکا در اجلاس صلح خاورمیانه در لهستان از اروپایی‌ها درباره روابط شان با ایران انتقاد کرده بود و از اروپا خواست که سیاست‌های آمریکا در برابر ایران را دنبال کند، فدریگا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مونیخ اعلام کرد: قاره اروپا به تعهدش درباره توافق با ایران به طورسختگیرانه متعهد است و 28 کشور عضو به توافق هسته‌ای به چشم یک ضمانت موثر در رسیدن به صلح می‌نگرند.
هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در کنفرانس امنیتی مونیخ از خروج یکجانبه آمریکا از معاهده برجام با ایران هم انتقاد کرد. وی تاکید کرد، آلمان، فرانسه و بریتانیا تلاش می کنند این معاهده را حفظ کنند چون اگر فروبپاشد منطقه را یک گام به رویارویی علنی نزدیک تر می کند.

**فرصت اجلاس امنیتی مونیخ برای ایران
به گزارش ایسنا، سید جلال ساداتیان کارشناس مسائل اروپا معتقد است که ظریف با توجه به توانمندی که از آن برخوردار است می‌تواند از فرصت اجلاس امنیتی مونیخ برای پیشبرد اهداف کشور و تبیین سیاست‌های خارجی ایران استفاده کند.
دکتر مهدی ذاکریان کارشناس مسایل بین‌الملل در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: حضور مقامات سیاسی و دیپلماتیک و حتی امنیتی کشورمان در کنفرانس مونیخ فرصتی مغتنم و مهم است به ویژه از آن جهت که کنفرانس ورشو که به جای آنکه کنفرانس برای امنیت و ثبات باشد، کنفرانسی برای عدم ثبات و امنیت و ترور و ناامنی در خاورمیانه بود به خاطر اهداف سیاسی چند کشور به شکست انجامید و در این فضا کنفرانس امنیتی مونیخ می‌تواند به تریبونی برای بیان مواضع واقع‌بینانه ایران درباره منطقه و خاورمیانه باشد.

«مونیخ؛ پادزهر ورشو» عنوان یادداشتی در روزنامه اعتماد است که در بخشی از آن می خوانیم: برگزاری نشست سالانه امنیتی مونیخ، بلافاصله بعد از تلاش دولت امریکا برای ائتلاف‌سازی علیه جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس ورشو، یک فرصت حساس برای دستگاه سیاست خارجی کشور است تا بتواند با رایزنی و لابی فعال با جمع گسترده دیپلمات‌ها و مقام‌های کنونی و پیشین جهانی حاضر در نشست امنیتی مونیخ، پادزهر سم‌پاشی‌های ایالات متحده امریکا و هم‌پیمانانش در نشست ورشو را آماده کند. هر چند موفقیت در خنثی کردن تلاش‌های امریکا و هم‌پیمانان ضدایرانی‌اش، وابسته به میزان فعالیت و زیرکی دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از فرصت اجلاس مونیخ برای خنثی‌سازی تلاش‌های امریکا در جهت اشاعه ایران‌ستیزی و فشار علیه ایران، استفاده کند.

مسعود گودرزی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اجلاس امنیتی مونیخ، اظهار کرد: اجلاس امنیتی مونیخ فرصتی برای شفاف کردن اذهان جامعه جهانی نسبت به رویکرد صلح آمیز ایران است و حمایت از تندروی‌ها و تصمیمات ناعادلانه مساله روز بین‌المللی است که باید با آن مقابله شود.

**دیدارهای ظریف در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ
روزنامه شرق ذیل عنوان «روزهای شلوغ وزیر خارجه» نوشت: دیدارهای ظریف در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ ادامه داشت؛ از همتای آلمانی تا فدریکا موگرینی و معاون سیاسی دبیر کل سازمان ملل و مسرور بارزانی، مشاور امنیت ملی اقلیم کردستان عراق. وزیر خارجه ایران همچنین با مری رابینسون و اخضر ابراهیمی از گروه ریش‌سفیدان بین‌المللی، هَریتّا فور، مدیر اجرائی یونیسف، رئیس سازمان امنیت استرالیا، زهراب مناتسکانیان وزیر امور خارجه جمهوری ارمنستان، دیدار و درباره مسائل مختلف گفت‌وگو کرد تا روزهای شلوغ وزیر خارجه ادامه پیدا کند.

قانون در مطلبی یا میان تیتر « دیدار های خاص ظریف» می نویسد: مسرور بارزانی، مشاور امنیت اقلیم کردستان عراق با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مونیخ دیدار و گفت‌وگو کرد.زهراب مناتسکانیان، وزیر خارجه جمهوری ارمنستان در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت وگو کرد.در این دیدار در خصوص ابعاد مختلف روابط دوجانبه، به ویژه حوزه اقتصادی، تجاری، بانکی، انرژی و حمل و نقل، مساله قره باغ و دیگر مسائل مورد علاقه گفت‌وگو و تبادل نظر شد.همچنین هریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. همکاری های ایران و صندوق بین المللی کودکان ملل متحد محور اصلی گفت‌وگو در این دیدار بود.

به گزارش ایلنا، بورگه برَنده، رئیس مجمع جهانی اقتصاد و وزیر امور خارجه اسبق نروژ در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.طرفین در این دیدار، درخصوص مهمترین مسائل منطقه‌‌ای و بین‌‌المللی تبادل نظر کرد.

ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در اجلاس امنیتی مونیخ در این شهر حضور دارد، شامگاه شنبه در نشست هم‌اندیشی جمعی از ایرانیان فرهیخته مقیم جنوب آلمان حاضر شد و در خصوص مسائل و دغدغه‌های مشترک ایرانیان داخل و خارج از جمله مسائل فرهنگی، اقتصادی، حقوقی و کنسولی تبادل نظر کرد و به سوالات چندتن از شرکت‌کنندگان پاسخ داد.

به گزارش نامه نیوز؛ وزیر امور خارجه ایران در دیداری که با «الیاس بوصعب» وزیر دفاع لبنان در حاشیه نشست مونیخ داشت، بار دیگر بر آمادگی تهران برای فعال سازی همکاری های اقتصادی با بیروت تأکید کرد.

رسانه های اصولگرا
..........................
**تعهد اروپا بر حفظ برجام
روزنامه جوان نوشت: فدریکا موگرینی به فاصله کمتر از 18 ساعت بعد از ملاقات با وزیر خارجه امریکا در بروکسل، به مونیخ رفت؛ جایی که او با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار کرد و یک بار دیگر از متعهد ماندن اروپا به برجام زمینه ساخت برای طرح مجدد درخواست‌های اروپا از ایران درباره FATF و مسائل حقوق بشری. کمیسیونر سیاست خارجی اتحادیه اروپا باز هم برجام را برای اروپاییان «مسئله امنیتی» خواند و تلویحاً درخواست مایک پنس برای خروج اروپا از برجام را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، کارل بیلت، نخست‌وزیر سال‌های 1991 تا 1994 سوئد که از 2006 تا 2016 وزیرخارجه این کشور بوده، به تکرار چند باره تاکید معاون رئیس‌جمهور آمریکا بر لزوم خروج کشورهای اروپایی از برجام واکنش نشان داد و گفت که اروپا از برجام خارج نخواهد شد. ‌بیلت، رئیس کنونی اندیشکده «شورای اروپایی روابط خارجی»، نخست‌وزیر و وزیرخارجه پیشین سوئد دقایقی بعد از پایان سخنرانی معاون رئیس‌جمهور آمریکا از این سخنرانی و اظهارات اخیر او علیه ایران انتقاد کرد. او در توییتر خود نوشت: «عجیب و غریب است که معاون رئیس‌جمهور آمریکا از اروپایی‌ها می‌خواهد از توافق هسته‌ای ایران خارج شوند، البته چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد (اروپا از برجام خارج نخواهد شد).»

**اهداف مشترک اروپا و آمریکا علیه ایران
به گزارش روزنامه جوان، حمید بعیدی‌نژاد روز گذشته در صفحه توئیتر خود با انتشار تصویر دیدار فدریکا موگرینی و مایک پمپئو که روز جمعه در بروکسل صورت گرفت، نوشته که خانم موگرینی که حاضر نشد در نشست ورشو شرکت کند و لذا مایک پمپئو را (در ورشو) ملاقات نکرد، حالا به عنوان رئیس دستگاه سیاست خارجی اروپا، پمپئو را مجبور کرد که در اوج اختلافات امریکا و اروپا یک روز بعد از نشست ورشو برای ملاقات با وی به بروکسل برود.Bravo.. آفرین‌گویی بعیدی‌نژاد تقریباً در همان روزی ابراز شده که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان طی سخنانی در کنفرانس امنیتی مونیخ، به صراحت تمام، اختلاف امریکا-اروپا بر سر ایران را تاکتیکی خوانده و گفته که هدف نهایی هر دو طرف در خصوص ایران یکی است.

وطن امروز با برجسته سازی اظهارات صدراعظم آلمان نوشت: مرکل ضمن پذیرفتن اختلافات تاکتیکی اروپا و آمریکا، هدف نهایی 2 طرف در قبال ایران را یکسان توصیف کرد. آنگلا مرکل روز شنبه در جریان سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ ضمن پذیرفتن اختلافات تاکتیکی بین اروپا و آمریکا درباره ایران گفت: «هدف نهایی هر دو طرف درباره ایران یکی است». صدراعظم آلمان گفت خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ممکن است موجب تقویت نفوذ روسیه و ایران شود.

**انتقاد از حضور ظریف در کنفرانس امنیتی
کیهان در مطلبی خطاب به وزیر امور خارجه می نویسد: وزیرخارجه در حالی در کنفرانس امنیتی در مونیخ آلمان شرکت کرد که دولت آلمان، هفت‌ماه قبل دیپلمات ایرانی را بازداشت و برخلاف آداب دیپلماتیک، تحویل دولت بلژیک داد.اسدالله اسدی دبیر سوم سفارت کشورمان در اتریش، تیرماه گذشته با اتهامات واهی تروریستی در آلمان بازداشت شد و از آن زمان در معرض انواع شکنجه‌های جسمی و روحی در آلمان و بلژیک قرار دارد. متاسفانه کوتاهی وزارت خارجه، موجب طولانی شدن این آزار و اذیت‌ها علیه یک دیپلمات مصونیت‌دار کشورمان شده است. آقای ظریف! همین آلمانی‌ها همکار دیپلمات شما را بازداشت کرده‌اند.

*گروه نشریات خبری
پژوهشم**9344**1025

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال