وزیر علوم در همایش معاونان بین الملل دانشگاه ها:

ایران سهم مناسبی در روابط بین الملل حوزه علم ندارد

تهران - ایرنا -وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با وجود اینکه در حوزه علم و فناوری در دنیا حرف برای گفتن داریم و از جایگاه بین المللی مناسبی برخوردار هستیم اما سهم خوبی از روابط بین المللی در حوزه علم و فناوری نداریم.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، منصور غلامی امروز یکشنبه در نهمین همایش معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری، افزود: تاکید بر تحول، تحرک و تغییر رویکرد در حوزه ارتباطات بین المللی مورد تاکید قرار دارد. این موضوع بر مبنای تغییر شرایط زمان، مخاطبان مسیرها و اهداف در بخش های ظریف و دقیق آن است و به معنای قدرنشناسی زحمات مدیران قبلی نیست.
وی افزود: همه مسئولان در یک بازه طولانی زحمت کشیده اند که به اهدافی هم دست یافتند؛ در این مسیر، وسائل مختلف پیش روی مسئولان و همکاران بوده و این مسیر را با زحمت طی کردند.
غلامی با بیان اینکه این سهم در تحقیقات مشترک و همکاری های علمی همچنین رفت و آمدهای محققان، دانشمندان و استادان باید وجود داشته باشد، تاکید کرد: مراکز علمی در کشورمان سابقه دیرینه دارند که در این زمینه می توانیم با افتخار به نام قدیمی ترین دانشگاه دنیا در ایران یعنی دانشگاه جندی شاپور اشاره کنیم.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه جندی شاپور با 1735 سال سابقه، تاریخ ایجاد دانشگاه ها در دنیا را عوض کرد که این موضوع به ثبت یونسکو رسید.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: از تمامی بخش ها انتظار می رود فاصله ایجاد شده را با سرعت و قدرت بیشتری طی کنند تا همانطور که در تولیدات و عرضه دستاوردهای علمی، جایگاه خوبی داریم در سایر بخش ها از جمله توسعه روابط بین الملل برای توسعه مراکز دانشگاهی نیز کار بیشتری انجام دهیم.
غلامی در ادامه سخنان خود در این همایش که توسط دانشگاه علم و صنعت برگزار شد در مورد مبادله دانشجو، اظهار کرد: دانشجویان ایرانی در دانشگاه های دیگر کشورها پذیرفته می شوند و موفق هم عمل می کنند. همچنین زمینه خوبی به معنای ارزیابی دانش آموختگان دانشگاهیِ کشور ایران ایجاد کردند. بدون تعارف، وقتی بحث پذیرش دادن به دانشجویان تحصیل کرده در ایران مطرح می شود، دانشگاه های دنیا تجربه و سابقه ذهنی خوبی از دانش آموختگان و دانشجویان تحصیل کرده ما دارند.
وی با بیان اینکه در پذیرش دانشجو از کشورهای دیگر به خوبی کار نکردیم، گفت: ما مقصدِ با اولویت برای تحصیل دانشجویان سایر کشورها نبوده و متاسفانه هنوز نیستیم. علیرغم اینکه تعداد قابل توجهی دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه های ما تحصیل می کنند، اما در رشته های مورد حمایت ایران مانند زبان فارسی، ایران شناسی و فرهنگ ایران و اسلام مشغول به تحصیل اند که البته بهتر است این رشته ها در ایران تدریس شود.
غلامی در مورد وظایف ایران در حوزه روابط بین المللی علمی، تاکید کرد: یکی از وظایف ما در حوزه روابط بین الملل، توسعه زمینه های پذیرش دانشجویان غیر ایرانی است و حتماً زحمت زیادی باید بکشیم. زیرساخت هایی مانند آیین نامه ها، قوانین، هماهنگی ها، تبلیغ و معرفی دانشگاه های خودمان هنوز فراهم نیست تا افراد برای تحصیل، داوطلب ورود به ایران شوند.
وزیر علوم با اشاره به تلاش این وزارتخانه مبنی بر همکاری بیشتر برای گسترش روابط بین المللی علمی، افزود: وزارت علوم تلاش می کند با هر روشی از این امر حمایت کند. یکی از روش های موثر در این زمینه ورود به همکاری های مشترک آموزشی و برگزاری دوره های منجر به صدور مدارک مشترک است.
به گفته این مقام مسئول، ایجاد شعبه هایی از دانشگاه های ایرانی در خارج از کشور با شرکت و مشارکت دانشگاه های دیگر یا مراکز علمی از دیگر اقدامات است و در این موارد می توانیم در قالب مراکز علمی مشترک، فعالیت کنیم.
غلامی اقدامات مشترک دانشگاه ها با مراکز علمی را اقدام خوبی ارزیابی کرد و افزود: سابقه همکاری های علمی و پروژه های مشترک با دانشگاه های دیگر کشورها، طولانی نیست اما به هر حال شروع کردیم و زحمات دانشگاه هایی که این همکاری ها را آغاز کرده اند قابل تقدیر است و این مسیر با قدرت ادامه دارد.
**9492** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال