افزایش امنیت در روسیه با اجازه فیلمبرداری از معابر عمومی

مسکو - ایرنا - شاید کمتر کسی باور کند که در بزرگترین کشور جهان به راحتی می توان دوربین تلفن همراه خود را به سمت پلیس گرفت و شروع به فیلمبرداری کرد.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار ایرنا از مسکو، شاید اکثر ما تصورات دیگری از روسیه امروزی با توجه به دوران کمونیستی داشته باشیم اما واقعیت به گونه دیگری است و این کشور با رهبری ولادیمیر پوتین توانسته به میزان قابل توجه ای آزادی های اجتماعی و امنیت اخلاقی را توسعه دهد.
برچیدن مراکز علنی قمار و فحشا و تلاش های پی در پی دولت برای کاهش مصرف موارد مخدر یا الکل و همچنین فرهنگ رانندگی از جمله اقدامات پوتین برای تبدیل روسیه به کشوری مدرن بوده است.
در این گزارش به قانون دیگری اشاره خواهیم کرد، موضوع بر سر آزادی فیلمبرداری از پلیس است تا تخلفات احتمالی به میزان قابل توجه ای کاهش یابد.

** آزادی فیلمبرداری در روسیه برای نظارت بیشتر جامعه
فیلمبرداری از صحنه های مختلف از جمله اقدامات ماموران پلیس از نظر قوانین روسیه آزاد است و این اقدام برای نظارت بیشتر جامعه انجام می گیرد.
به طور مثال وقتی پلیس به طرف شما می آید می توانید تمام لحظات را با تلفن همراه خود ضبط کنید.
از دوربین های مدار بسته امروز استفاده گسترده ای در روسیه می شود و علاوه بر بانک ها و مغازه ها، درون خودرو و زاویه دید راننده خودروها را هم ضبط می کنند.
این مساله باعث می شود، پس از وقوع حادثه رانندگی، پلیس وقت کمتری برای بررسی موضوع بگذارد.
بسیاری از رانندگانی تاکسی علاوه بر دوربین های نشان دهنده جلو، دوربینی هم در داخل خودرو قرار داده اند تا اتفاقات درون ماشین را ثبت و ضبط کند.
'الکسی یوریدیف' یکی از رانندگان تاکسی های اینترنتی مسکو در این باره به ایرنا گفته است، این مساله احتمال بروز تخلف در داخل خودرو را کمتر کرده است و مشکل با مسافران ناراحت را به حداقل می رساند.
وی نصب دوربین برای ثبت زاویه دید راننده خودرو را هم ضرورری دانست و گفت که این موضوع باعث شده هر اتفاقی که در مقابل چشمان راننده می افتد، ضبط و ثبت شود.

** قوانین روسیه فیلمبرداری از اماکن عمومی را جرم تلقی نمی کند
مطابق قوانین روسیه فیلمبرداری از اماکن عمومی توسط شهروندان این کشور ممنوعیت قانونی ندارد و برای عموم آزاد است، تنها در اماکن سری یا امنیتی که اعلان های مشخصی قرار داده شده، فیلمبرداری ممنوع است.
همچنین آزادی انتقال اطلاعات و نیز اطلاع رسانی از طریق عکس و فیلمبرداری شهروندان این کشور تضمین شده است.
در بند چهارم ماده 29 قانون اساسی روسیه، بر حق شهروندان این کشور برای آزادی جستجو، دریافت، انتقال، تولید و انتشار اطلاعات تاکید شده است.
در قوانین روسیه، مردم این کشور حتی می توانند از اقدامات پلیس تا حدی که با قانون منافاتی نداشته باشد، فیلمبرداری کنند.
از این طریق سعی می شود که از موارد ارتکاب خلاف توسط ماموران امنیتی بویژه در بکارگیری زور در مورد شهروندان جلوگیری شود.
در قانون فدرال در مورد پلیس روسیه خاطرنشان شده که فعالیت پلیس تا اندازه ای که شرایط قوانین کشور را نقض نکند باید برای جامعه شفاف باشد.
به همین دلیل ماموران پلیس در اقدامات خود در اماکن عمومی بسیار مواظب هستند که خلاف قانون رفتار نکنند.
ماموران امنیتی بویژه باید حقوق خبرنگاران را در هنگام انجام وظیفه رعایت کنند و در مورد کسانی هم که خبرنگار نیستند اما با گوشی تلفن همراه در هنگام برخورد با مورد تخلف فیلم می گیرند باید مراقبت کنند.
مطابق قانون در صورتی که مامور پلیس در چنین مواردی دوربین عکاسی یا فیلمبرداری یا فلش کارت از مردم بگیرد مرتکب خلاف قانونی شده است.

** فیلم و عکس در دادگاه مدرک محسوب می شود
بر اساس قوانین روسیه، فیلم هایی که از حوادث یا رویدادها گرفته می شود اعم از فیلم های مدار بسته یا غیره می تواند به عنوان مدرک در دادگاه مورد استفاده قرار گیرد.
معمولا قضات در صدور احکام به فیلم و عکس نیز استناد می کنند و به همین دلیل این عرصه از نظر قضایی بویژه تشخیص واقعی و غیرجعلی بودن فیلم و عکس اهمیت فراوان دارد.
بر اساس قانون فعالیت سازمان های حکومتی روسیه، فعالیت این سازمان ها باید شفاف باشد و اطلاعات مربوط به این فعالیت ها در دسترس جامعه قرار داشته باشد.
مطابق دستور مورخه 31 دسامبر سال 1993 رئیس جمهوری روسیه، دسترسی شهروندان روس به اطلاعات تضمین شده و سازمان های حکومتی باید بر اساس اصل شفافیت اطلاعاتی عمل کنند.
بر اساس این قوانین و دستور رئیس جمهوری روسیه، شهروندان روس می توانند فعالیت سازمان های حکومتی را کنترل کنند.
ماموران سازمان راهنمایی و رانندگی روسیه نیز از این قوانین مستثنی نیستند و مطابق قانون آنها حق جلوگیری از فیلمبرداری از اقدامات خود از طرف شهروندان را ندارند.
بر اساس این قوانین، مامور راهنمایی و رانندگی نمی تواند مانع از فیلمبرداری یا عکسبرداری از حادثه تصادف شود و هر اقدام برای جلوگیری از آن تخلف قانونی محسوب می شود.
مامور پلیس موظف است در صورت ممنوعیت قانونی فیلمبرداری یا عکسبرداری، مطابق با بند پنجم قانون پلیس روسیه، علت منع این اقدام و ماده قانونی که منع کرده را توضیح دهد.
البته این نکته نیز باید مورد توجه قرار گیرد که اجازه گرفتن فیلم یا عکس از ساختمان های مراکز پلیس با توجه به موقعیت ویژه این مراکز وجود ندارد.
حمل گوشی های تلفن همراه به مراکز حکومتی روسیه دارای تدابیر ویژه امنیتی از جمله مراکز پلیس ممنوع نیست اما گرفتن عکس یا فیلم از داخل این مراکز تخلف قانونی محسوب می شود و مطابق قانون با این گونه اقدامات برخورد می شود.
مطابق قانون ویژه سازمان امنیت فدرال روسیه هم عکسبرداری یا فیلمبرداری از مناطق مرزی تا شعاع پنج کلیومتری مرزهای روسیه بدون گرفتن مجوز ویژه از اداره مرزبانی ممنوع است.
محدودیت هایی نیز در گرفتن عکس و فیلم از فرودگاه ها و هواپیماها و اماکن راه آهن وجود دارد که حتما باید قبل از هر گونه اقدام در این عرصه، قانون و عرصه و چارچوب ممنوعیت های موجود را برای اجتناب از ارتکاب تخلف قانونی مورد مطالعه قرار داد.
تصویربرداری و گرفتن فیلم در جامعه روسیه بقدری معمول و رایج شده که بر روی تقریبا همه اتوبوس های شهری برچسب های بزرگی نصب شده که در آن از رانندگان خواسته شده در صورتی که راننده اتوبوس خلاف رانندگی مرتکب شد از این وسیله حمل و نقل عکس یا فیلم گرفته و به سایت ویژه فرستاده یا با شماره تلفنی که قید شده، تماس بگیرند.
در نهایت می توان گفت برایند این قوانین باعث تامین امنیت بیشتر شهروندان و کاهش تخلفاتی همچون رشوه گیری و برخورد خشن ماموران با مردم و تسهیل تحقیقات درباره حوادث مختلف شده است.
اروپام * 391 * 1346 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال