برجسته های تارنماها؛

سنگ اندازی ترامپ علیه ایران با تشدید تحریم ها توسط کنگره

تهران- ایرنا- « آیا آمریکا از شکست تحریم‌هایش علیه ایران نگران است؟»، «چه کسی جانشین ابراهیم رئیسی می‌شود؟»، «دژپسند: دست آمریکا برای اعمال تحریم‌های بیشتر خالی شده است» و «پزشکیان: مجمع تشخیص مصلحت هر چه سریع تر تکلیف لایحه پالرمو و CFT را مشخص کند» از جمله مهمترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخل، در طول 24 ساعت گذشته است.

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و منعکس کرده است.

** آیا آمریکا از شکست تحریم‌هایش علیه ایران نگران است؟
پایگاه خبری تحلیلی «فرارو» در این گزارش نوشت: دولت دونالد ترامپ، تحت عنوان مبهم «صلح و امنیت در خاورمیانه»، کنفرانسی در ورشو، پایتخت لهستان، برگزار کرد که به سرعت به محفلی ضدایرانی تبدیل شد. کار از تهدیدات دیپلماتیک گذشت و به مرحله تهدیدات نظامی رسید. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، که از نشستن در کنار وزرای خارجه عرب ذوق‌زده شده بود، مدعی شد کنفرانس ورشو جلسه‌ای برای پیشبرد طرح «جنگ با ایران» است.

از سوی دیگر، ایران این نشست را یک شکست برای آمریکا دانست. اما این ارزیابی فقط متعلق به ایران نیست. حتی برخی از رسانه‌های آمریکا هم بر ناکامی کنفرانس ورشو تاکید کرده‌اند. شورای سردبیری روزنامه نیویورک‌تایمز، در سرمقاله امروز این روزنامه، گفته کنفرانس ورشو نشان داد که چقدر اندک هستند آن کشور‌های بزرگی که با آمریکا همراهی می‌کنند.

برخی محافل محافظه‌کار آمریکایی نزدیک به دولت ترامپ می‌گویند نمایندگان جمهوریخواه کنگره از ضعف تلاش‌های دولت ترامپ برای منزوی کردن ایران نگران هستند. اظهارات مقامات آمریکایی نشان می‌دهد که آن‌ها از احتمال ناکامی تحریم‌هایشان علیه ایران نگران هستند و مایل‌اند اروپا هم به این تحریم‌ها بپیوندد. کنفرانس ورشو، همزمان با این نگرانی‌ها برگزار شده است. در واقع صحبت از ضعف تحریم‌های آمریکا علیه ایران در میان محافل محافظه‌کار واشنگتن به این معنا نیست که آن‌ها می‌خواهند در برابر ایران انعطاف نشان دهند. بلکه اینگونه ارزیابی‌ها با هدف ترغیب کاخ سفید به تشدید تحریم‌ها مطرح می‌شود.

به نظر می‌رسد که دولت ترامپ مایل است اعمال تحریم‌های جدید بر ایران را به کنگره بسپارد. منابع آمریکایی می‌گویند کاخ سفید و کنگره برای اعمال تحریم‌های اقتصادی جدید علیه ایران در هفته‌های آینده در حال همکاری هستند. تحریم‌هایی که توسط کنگره تصویب می‌شوند، رفع آن‌ها در آینده ممکن است دشوار باشد. حتی اگر رئیس‌جمهور آمریکا تغییر کند و رئیس‌جمهور جدید بخواهد تحریم‌ها را رفع کند، باید موافقت کنگره را جلب کند. به دست آوردن موافقت کنگره‌ای که همواره محل نزاع دو حزب بزرگ آمریکا –دمکرات و جمهوریخواه- است، کار آسانی نیست. کشمکش این روز‌های ترامپ با نانسی پلوسی و چاک شومر، رهبران دمکرات‌ها در کنگره، شاهدی بر این مدعاست.

** چه کسی جانشین ابراهیم رئیسی می‌شود؟
وبسایت خبری «فرارو» در گزارشی آورده است: چندی پیش برخی رسانه‌ها از احتمال انتصاب حجت‌الاسلام علی محمدی سیرت، رئیس سابق سازمان اوقاف و امور خیریه به ریاست آستان قدس رضوی خبر دادند. اما ظاهرا فردی دیگر قرار است به این جایگاه مهم برسد.

خبر‌ها از قطعی شدن ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه دارد گفته می شود حکم او به زودی صادر می‌شود و رئیسی بر مسند ریاست این دستگاه حساس و مهم می‌نشیند. در این بین برخی اخبار غیر رسمی از تعیین جانشین رئیسی در تولیت آستان قدس رضوی حکایت دارد. گفته می‌شود حجت الاسلام احمد مروی به مشهد می‌رود.

آخرین گزارش‌ها از این حکایت دارد که حکم رئیسی در هفته‌های اخیر صادر می‌شود و مراسم معارفه او 18 اسفندماه برگزار می‌گردد. البته این خبر تاکنون تائید نشده است.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری است. او متولد سال 1337 در شهر مشهد است. او پس از گذراندن دروس حوزوی از اواخر سال 1368 در دفتر مقام معظم رهبری مشغول فعالیت شده است و از همان آغاز دوران رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای به امر ایشان همکاری گسترده‌ای را در قسمت‌های مختلف دفتر رهبری شروع کرده است.

** دژپسند: دست آمریکا برای اعمال تحریم‌های بیشتر خالی شده است
وبگاه خبری «خبرآنلاین» در گفت و گو با فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی، نوشت: قریب به اتفاق کارشناسان و فعالان اقتصادی متفق القول‌اند که اقتصاد ایران دولتی و متکی بر نفت است؛ به عبارت بهتر بخش خصوصی و تعاونی گرچه در این عرصه نقش آفرینی هایی دارند اما نبض معادلات در اختیارشان نیست و بیشتر تأثیرپذیر از تصمیمات حاکمیتی هستند تا آنکه بخواهند تأثیرگذار باشد.

با وجود این واقعیت محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اخیرا در اظهارنظری گفته «مشکل ما در اقتصاد این است که اقتصاد ایران هنوز از نااهلان و نامحرمان پاکسازی نشده، امیدواریم که در سال های آینده که عصر دیگری از انقلاب اسلامی آغاز می شود سال پاکسازی اقتصاد ایران از نااهلان و نامحرمان باشد».

فرهاد دژپسند درباره تعیین مصادیق نااهلان و نامحرمان عرصه اقتصادی کشور به خبرآنلاین گفت: در پاکسازی که آقای رضایی فرمودند، خود ایشان باید توضیح دهد چه مضمونی مدنظرشان بوده است چون من در جریان انگیزه طرح این صحبت نبودم. در اقتصاد ما، عمدتا حوزه نفت دولتی اما حوزه های خدمات و کشاورزی توسط بخش غیردولتی اداره می شود.در بخش نفت مشاهده کردیم به محض اجرای برجام، تولید کشور در این حوزه افزایش زیادی یافت و فروش نفت روزانه به 2 میلیون و 600 هزار بشکه رسید.

دژپسند در پاسخ به این سئوال که آیا آمریکا امکان جدیدی برای اعمال تحریم بیشتر علیه ایران دارد یا خیر؟ توضیح داد: خیر، دیگر هرچه خواست به اجرا درآورد. خوشبختانه چون سابقه خوبی در مواجهه با تحریم داریم باید آماده باشیم و از قابلیت های منطقه برای مواجهه با تحریم ها استفاده کنیم.

** پزشکیان: مجمع تشخیص مصلحت هر چه سریع تر تکلیف لایحه پالرمو و CFT را مشخص کند/ این لوایح اگر تصویب نشود تاوان آن را مردم جامعه خواهند داد نه افرادی که در سطوح بالا نشسته‌اند
«شفقنا» در گفت و گو با مسعود پزشکیان، نایب رییس مجلس شورای اسلامی نوشت: وی با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام باید سریع تر تکلیف لایحه پالرمو و CFT را مشخص کند اظهار کرد: این لوایح اگر تصویب نشوند تاوان آن را مردم جامعه خواهند داد نه کسانی که در سطوح بالا نشسته اند و مجمع تشخیص مصلحت باید این واقعیت را ببیند.

مسعود پزشکیان در رابطه با عدم جمع بندی لایحه پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت گفت: مجلس نظر خود را در این خصوص داده است و در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم افراد کارشناس و عاقل حضور دارند که باید سریع تر در این خصوص تصمیم گیری کنند.

او در ادامه با تاکید بر اینکه نباید فرصت ها را از دست داد اظهار کرد: باید سریع‌تر تصمیم بگیریم زیرا زمان این نیست که فرصت‌ها را از دست بدهیم و بعد از اینکه فرصت‌ها را از دست دادیم یکدیگر را محکوم کنیم!. مردم مشکل دارند، سیستم بانکی ما مساله دارد و نحوه ارتباط ما با دنیا بر اساس آن چیزی که مقام معظم رهبری تاکید داشتند مبنی بر عزت، حکمت و مصلحت، نیست و با خیلی از کشورها بر اساس سیاست‌هایی که داریم با معضل مواجه شدیم. بنابراین این موارد باید اصلاح شود تا بتوانیم با مشکلاتی که با آن مواجه هستیم برخورد منطقی داشته باشیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به نظر من اگر این لوایح تصویب نشود معاملات بانکی ما مشکل پیدا می کند و خیلی از داد و ستدهای ما با دنیا با معضلات زیادی مواجه خواهد شد.

** همسر دکتر، خواهر آذر؛ به یاد «پوران خانمِ» شریعت رضوی
وبسایت خبری «عصر ایران» در گزارشی نوشت: سخن ازدکتر پوران شریعت رضوی همسر دکتر علی شریعتی است که با عنوان «پوران خانم» شهرت داشت. نام اصلی او «فاطمه» بود و آن گونه که در کتاب «طرحی از یک زندگی» به قلم خود او آمده «بی بی فاطمه» اما در خانه او را «پوران» صدا می کردند. برای نسل انقلاب که با آثار شریعتی دم‌خور بوده پوران خانم نامی آشنا و صمیمی است و فرزندان او را نیز به رغم برخورداری از عنوان «دکتر» با نام کوچک یاد می‌کنند: احسان، سوسن و سارا. چرا که «دکتر» همچنان خود علی شریعتی است.

فاطمه را «پوران» صدا می کردند همچنان که برادرش «مهدی» نام داشت و در خانه به او «آذر» می گفتند. در آن زمان «آذر» هنوز نامی صرفا دخترانه نبود و شگفتا که «آذر» یکی از سه آذر اهوراییِ 16 آذر 1332 شد و شگفتی بیشتر این که همان علی شریعتی که این واقعه را با متن مشهور «سه قطره خون» توصیف کرده بود 5 سال بعد با خواهر آذر پیمان زناشویی بست. هر چند 19 سال بعد شریعتی درگذشت و پوران خانم 40 سال پس از آن نیز زیست اما برای دوستداران شریعتی «پوران خانم» یک نام آشنا باقی ماند.

پوران شریعت رضوی، زاده و بالیده خانواده‌ای مدرن بود. پدری بازرگان که اصرار و علاقه داشت دخترش تحصیلات عالی داشته باشد و پوران به فرانسه رفت و از دانشگاه سوربن پاریس دکتری ادبیات فارسی گرفت. عنوان تز دکتری او در سال 1341 خورشیدی و چهار سال پس از آن که با علی شریعتی ازدواج کرد، «طبیعت در شعر تغزلی فارسی در قرن هفتم» بود. در حالی که 27 سال داشت و استاد راهنمای او هم «پرفسور لازار» بود.

تنها هفت سال داشت که برادر بزرگ او در مقابله با نیروهای اتحاد شوروی در 1320 در مرز آذربایجان کشته شد. 12 سال بعد و در عنفوان جوانی برادر دیگر خود را در 16 آذر 1332 از دست داد و 65 سال است که از نام مهدی یا آذر شریعت رضوی در کنار دو قربانی دیگر یاد می شود. در سال 1337 با علی شریعتی پیمان زناشویی بست و اگر در 19 سالگی برادر خود را از دست داده بود پس از 19 سال زندگی مشترک با علی شریعتی به سوگ همسر هم نشست.

** «عصر جدید» کپی از «آمریکن گات تلنت» اما با یک هدف بزرگ
تارنمای خبری «عصر ایران» در گزارش نوشت: در سیستم آموزش ما استعداد هیچ جایی ندارد و این کشور استعداد عجیبی در استعداد کُشی دارد. استعدادها پشت در ریاضی، فیزیک و شیمی می‌مانند.«عصر جدید» مسابقه استعداد یابی که احسان علیخانی، آن را برای شبکه سه تلویزیون ساخته است بالاخره روی آنتن رفت. رویا نونهالی، آریا عظیمی نژاد، سیدبشیر حسینی و امین حیایی داوران این برنامه هستند. بعد از پخش اول این مسابقه، تقریبا همه نگاه‌ها به سمت، کپی بودن این برنامه از «آمریکن گات تلنت» چرخید. تقریبا فضای مجازی پر شد از پیدا کردن شباهت‌های این دو برنامه به یکدیگر.

کپی بودن این یک برنامه اصلا مسئله مهمی نیست چون قرار است در این مسابقه، استعدادها خود را به کشور معرفی کنند. برنامه‌هایی مثل عصر جدید، این تابو را می‌شکند. این اجازه را به افراد می‌دهد که استعداد خود را به قضاوت مردم بگذارند. مسابقه‌هایی همچون عصر جدید یک فرصت طلایی برای آنهایی است که استعداد خود را باور کرده‌اند. آمریکایی‌ها به «آمریکن گات تلنت» به عنوان یک فرصت طلایی نگاه می‌کنند. فرصتی که آنها را به مردم آمریکا و جهان می‌شناسند و باعث رشد آنها می‌شود. عصر جدید برنامه‌ای تقلیدی است؛ درست اما هدف بزرگی دارد و باید به خاطر آن هدف از احسان علیخانی، داورهای و شرکت کنندگان آن حمایت کرد.

** 40 شرکتی که عمداً 17 هزار تن گوشت را دپو کردند، آیا رانت اطلاعاتی داشته اند؟
وبسایت خبری «تابناک» گزارش داد: هفدهم بهمن 1397 معاون اول رئیس جمهور طی مصاحبه‌ای اعلام کرد، تعرفه واردات گوشت به کشور صفر شده است. در 25 بهمن 1397 دادستان بندرعباس درباره علت دپوی گوشت‌های قرمز در بندر شهید رجایی گفت: به دلیل اینکه این کار به نفع واردکنندگان بوده تا از معافیت‌های مالیاتی بهره‌مند شوند. حالا این پرسش مطرح است: آیا برخی از تصمیم دولت مبنی بر صفر کردن تعرفه واردات زودتر از اعلام رسمی آن، آگاه بوده اند؟

گفتنی است، در 22 بهمن ماه 1397 مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی طی مصاحبه ای در زمینه دلیل دپوی 619 کانتینر گوشت در گمرک گفته بود: قسمت اعظم این محموله ها هنوز به گمرک اظهار نشده و دلیل این اقدام (عدم اظهار کالا به گمرک، انجام تشریفات گمرکی و خروج کالا) در دست بررسی است. وی بیان نموده بود: طبق بررسی های اولیه انجام گرفته از سوی گمرک شهید رجایی و تماس با صاحبان کالا، مشکلات بانکی و صادر نشدن قبض انبار، دلیل عدم اظهار کالا به گمرک عنوان شده و این در حالی است که در جلسه گمرک و بانک مرکزی، مرجع مذکور با یقین این موضوع را رد کرده است.

حالا پرسش این است که محموله های دپو شده گوشت در بندر شهید رجایی متعلق به چه کسانی یا شرکت هایی است؟ با توجه به مصاحبه مهدی میراشرفی، رئیس گمرک در 24 بهمن 1397 با خبرنگار تابناک اقتصادی به نوعی می توان به این پرسش پاسخ داد. وی در آن مصاحبه اعلام کرد، بخش اعظمی از این محموله ها متعلق به بیش از چهل شرکت عمدتاً خصوصی است و سهم دولتی ها از این محموله ها بسیار کم است.» «آنهایی که با ارز نیمایی وارد شده اند، مشمول معافیت از سود بازرگانی هستند و آنهایی که با ارز 4200 وارد شده اند، باید سود بازرگانی را جهت واردات پرداخت کنند.»

در پایان باید گفت، با شائبه ایجاد شده در زمینه احتمال وجود رانت اطلاعاتی در زمینه صفر شدن تعرفه واردات گوشت قرمز برای عده ای و با توجه به تجربه قبلی در زمینه واردات خودرو، بهتر است نهادهای نظارتی بررسی هایی را در این موضوع انجام دهند.

** طرح استیضاح رئیس جمهور به هیت رئیسه نرفته؛ تعداد اندکی از نمایندگان آن را امضا کرده اند
پایگاه خبری تحلیلی «انتخاب» در گفت و گو با رضا انصاری، عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس، نوشت: انصاری درباره طرح استیضاح رئیس جمهور گفت: این موضوع از جانب چند نماینده مطرح شده و پیگیر آن هستند. طرح به هیات رئیسه نرفته و تعداد اندکی از نمایندگان از امضا کنندگان آن هستند. آن طور که من شنیده ام آقای ذوالنور این موضوع را پیگیری می کنند.

انصاری گفت: با توجه به شرایطی که در حال حاضر داریم و فشارهایی که دشمنان بر مردم می آورند، بیشتر از هر چیزی نیاز به اتحاد و انسجام داریم و استیضاح ریئس جمهور در این مقطع زمانی به هیچ عنوان به مصلحت نظام و کشور نیست. برداشت بنده این است که در مجلس هم بیشتر همین نگاه حاکم است.

انصاری همچنین گفت: تا آنجا که من اطلاع دارم در خود فراکسیون ولایی هم روی این موضوع اتفاق نظر وجود ندارد و در درون خود فراکسیون هم اختلاف نظرهایی در این موضوع است.

** هاشم صباغیان:‏ تعجب دارد ‏که چرا از تشییع همسر دکتر شریعتی در حسینیه ارشاد جلوگیری شد
وبسایت خبری تحلیلی «انتخاب»؛ در گفت وگو با هاشم صباغیان، وزیر کشور دولت موقت نوشت: وی که در مراسم تشییع پوران شریعت رضوی حاضر بود، در واکنش به ممانعت از برگزاری این مراسم در حسینیه ارشاد گفت: خانواده ‏شریعتی، اجازه لازم برای تشییع را از فرمانداری گرفته بودند، اما در کمال تعجب و البته تاسف، امروز صبح بهانه ‏آوردند که باید از جای دیگری هم اجازه گرفته می شد و به همین دلیل از تشییع ‏همسر دکتر شریعتی در حسینیه ای که ایشان در آنجا با سخنرانی هایش ‏تاثیرگذاری زیادی در انقلاب داشت، ممانعت به عمل آورده شد.‏

صباغیان ادامه داد: واقعا تعجب دارد ‏که چرا از تشییع مرحومه پوران شریعتی در حسینیه ارشاد جلوگیری شد. این ‏اتفاق در حالی رخ داد که خانواده دکتر شریعتی هماهنگی های لازم را با ‏فرمانداری انجام داده بودند. اما در کمال تعجب و البته تاسف، امروز صبح بهانه ‏آوردند که باید از جای دیگری هم اجازه گرفته می شد و به همین دلیل از تشییع ‏همسر دکتر شریعتی در حسینیه ای که ایشان در آنجا با سخنرانی هایش ‏تاثیرگذاری زیادی در انقلاب داشت، ممانعت به عمل آورده شد.‏

وزیر کشور دولت موقت همچنین ادامه داد: خانم دکتر پوران شریعت رضوی ‏در جمع آوری، نشر و تبلیغ آثار دکتر تلاش هایی مجدانه داشتند و به همین دلیل ‏شایسته نبود که در مراسم تشییع اش چنین رفتاری انجام شود. چرا که آن ‏مرحومه با نشر و پخش آثار دکتر، نقشی غیرقابل انکار در تبیین تفکرات ‏شریعتی در افکار عمومی داشت.‏

هاشم صباغیان در پایان صحبت هایش گفت: همه می دانند که دکتر شریعتی و ‏سخنرانی هایی که در حسینیه ارشاد داشتند، چقدر در به ثمر رسیدن انقلاب ‏نقش داشت و به همین دلیل، باید اذعان داشت که رفتارهایی اینچنینی باعث ‏خودنمایی اختلاف و تفرقه می شود که این اصلا زیبنده کشور ما نیست.‏

** موجانی: آمریکا هویج را بالا برد، نتانیاهو را به اعراب تحمیل کرد
وبگاه خبری «خبرآنلاین» در گفت و گو با سید علی موجانی، رایزن فرهنگی ایران در آلمان، به بررسی نتایج نشست ورشو، سوچی و همچنین اهداف نشست امنیتی مونیخ پرداخت و نوشت: کنفرانس ورشو بالاخره پس از تبلیغات و سر و صدای بسیاری که بیش از یک ماه پیش از آن براه انداخته بودند، برگزار شد. آنچه در آن گفته شد قبلا نیز بارها از زبان نتانیاهو و مقامات امریکا گفته شده بود. اما غیبت قدرتهای اروپایی و کشورهای مهمی چون چین و روسیه و ترکیه و در نهایت عدم انتشار سندی از آن و در نهایت احضار سفیر اسرائیل در لهستان به خاطر سخنان عجیب نتانیاهو در رابطه با همراهی لهستان با نازی ها در جنگ دوم جهانی، نشان داد این نشست از یک کنفرانس ضد ایرانی به نشستی بی ثمر تبدیل شده است.

موجانی در پاسخ به این پرسش که در ابتدا تبلیغات بسیاری روی کنفرانس ورشو بوجود آمد و بازتابهای بسیار داشت. به نظرتان کنفرانس به اهداف و نتایجی که از پیش تعیین کرده بود، دست یافت؟ گفت: در یک مرحله آمریکایی‌ها نشست را با هدف مهار و برخورد با ایران طرح نمودند، بعد در مسیر پیگیری‌ها برای جذب دعوت حداکثری کشورها تعدیلات را در لحن و بیان خود به کار بستند. این وضعیت درخصوص لهستان هم قابل مشاهده بود. کشوری که میزبانی این نشست را برعهده داشت، با اعزام معاون وزیر خارجه‌اش به ایران و بیان نقطه‌نظراتی متنوع از مواضعی که آمریکایی‌ها در تهران چند گام به عقب نهاد، اما با بازگشت به ورشو، لحنی متفاوت و سیاستگزاری غیر همسانی را تبیین کرد.

از واکاوی اخبار پیش از برگزاری، این نشانه ها در بیان برخی از مشارکت‌کنندگان در نشست، به‌ویژه کشورهای عربی و حتی خود نتانیاهو هم قابل مشاهده است. اگر خاطر داشته باشیم، نتانیاهو قبل از ورود به ورشو، در متنی صحبت از حمله به ایران نمود، اما بلافاصله این عبارت از متن مورد اشاره حذف شد.

از زاویه دیگر هم برنامه‌ریزی برای یک نشست بزرگ بین‌المللی موفق، آنگونه که ابراز می‌شد، نیازی به تجمیع گروه‌های معترض و جریان‌های معارض کشوری خاص (ایران) را نداشت. لذا به موازات ضعف در کمیت مخاطبان جدی و کیفیت سطح مشارکت‌کنندگان در این نشست، طراحان ناچار شدند زمینه‌ای را فراهم آورند که به جای آن‌که نشست با هدف‌گذاری مشخص و کسب نتایج روشن مورد انتظارشان مسیر خود را بپیماید، مشارکت کنندگان را در نازل‌ترین سطح ممکن یعنی واکنش‌های عصبی خیابانی آنهم به شکل اعتراضات و هیاهوهایی که الزاما نشاندهنده یک قطب فکری و سیاسی مشخص نبودند، متاثر نمایند.

برخلاف انتظار تمهیدکنندگان بخش خیابانی نشست، هیاهوها و تجمعات خیابانی هیچ حاصلی را در بر نداشت. نه شورایی تشکیل شد، نه بیانیه مشترکی تنظیم گردید و نه جهت‌گیری جریان‌های هدایت‌شده منتج به آن گشت که تجمعی متمرکز و در یک موقعیت مشخص جغرافیایی حتی برای ساعتی به صورت یک فرآیند واحد شکل و سامانی به خود گیرد. لذا با این استدلال می‌توانم عرض کنم که نشست در نیل به اهداف که مدنظر داشت و اعلام نموده بود، چندان حاصلی را تا قبل از آغاز جلسات کاری به دست نیاورده بود.

باید در پایان از روشن‌ترین دلیل برای بیان این دعوی استفاده کنم و آن چنین است که در پیش از برگزاری نشست، نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام داشت که در این نشست شرکت نخواهد کرد، اما 48 ساعت مانده به برپایی، تصمیم وی هم مثل سایر شگفتیهای این بازی عوض شد و قرار شد او هم لباس هم تیمی های خود را در این نشست بپوشد و در کنار سعودیها، بحرینی ها، اماراتیها، مصریها و قدرتهای بزرگی چون لیبریا به میدان استادیوم ورشو بیاید. بازیکنی که در پایان نشان داد، اصلا به بازی تیمی مربی توجه نشان نداده و توپ هم تیمی های خود را نیز رُبود و رفت.

** چرا حضور حامد حدادی در تیم ملی ممنوع شد؟
وبسایت خبری «پارسینه» گزارش داد: حضور حامد حدادی در تمرینات تیم ملی بسکتبال ممنوع شد. در‌حالی‌که مهران شاهین‌طبع، سرمربی این تیم، از سنتر بلندبالای ایرانی برای شرکت در دور جدید اردوها دعوت به عمل آورده بود، یکباره تغییر موضع داد. ظاهرا مخالفت ناگهانی شاهین‌طبع با حضور حدادی، بر سر مصاحبه اخیر این ملی‌پوش است.

حامد چند ماهی است که به دلیل اختلاف‌نظر با کادر فنی تیم ملی، به‌ویژه با مسعود قاسمی، سرپرست تیم، دچار چالش شده است. نارضایتی او بر سر وضعیت نامناسب غذایی اردوها بود که به جنجالی بزرگ تبدیل شد و این دو را مقابل هم قرار داد؛ آن‌هم در شرایط حساس رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2019 چین. حدادی به دلیل ناراحتی از شرایط موجود، در مرحله قبلی تمرینات حضور نیافت و متعاقب آن در پنجره پنجم مسابقات انتخابی نیز شرکت نکرد.

با وجود این دلخوری‌ها، شاهین‌طبع او را برای اردوی فعلی، پیش از اعزام به پنجره ششم انتخابی جام جهانی دعوت کرد. ستاره تیم ملی بسکتبال در حالی در روزهای ابتدای اردو در تمرینات شرکت نکرد که یک هفته بعد از آن اعلام کرد کدورت‌ها را کنار گذاشته و می‌خواهد به تیم ملی برگردد.

ارسلان کاظمی، دیگر ملی‌پوش معترض به وضعیت تیم ملی است که اصلا به اردوها دعوت نشده است. به‌این‌ترتیب تیم ملی باید بدون دراختیارداشتن سه ستاره خود، اسفند میزبان پنجره ششم انتخابی‌های جام‌ جهانی باشد.

** امید خانه‌دار شدن مردم با قولنامه نابود ‌می‌شود
وبسایت خبری تحلیلی «الف» گزارش داد: افزایش قیمت مسکن سبب شد افرادی که قصد خرید خانه را داشتند از خرید خانه منصرف شوند. با این حال یکی روش‌های مناسب برای خانه دار شدن، پیش خرید خانه است. اما با وجود اعتبار معاملات غیررسمی این بازار تبدیل به بازاری پرریسک شده است. زیرا کلاهبرداران با استفاده از آن یک ملک را به چند نفر می‌فروشند.

به طور کلی از معاملات غیررسمی یا قولنامه‌ای برای انتقال مالکیت در پیش فروش ساختمان استفاده می‌شود. این معاملات به دلیل غیرشفاف و پنهانی بودن بستر مناسبی مناسبی را برای کلاهبرداران محیا می‌کنند. زیرا این معاملات در غیاب حاکمیت و تنها در حضور خریدار و فروشنده منعقد می‌شوند. علاوه بر این، معاملات غیررسمی در هیچ سامانه‌ای به ثبت نمی‌رسند اما به دلیل اعتباری که نظام قضایی کشور دارند، در دادگاه‌ها مورد استناد قرار می‌گیرند. ثبت نشدن این معاملات به معنای نداستن حکومت از وجود چنین معاملاتی است.

ویژگی‌های منحصر به فردی که این معاملات در اختیار کلاهبرداران گذاشته، به آن‌ها کمک می‌کند که براحتی بتوانند یک ملک را به چندین نفر بفروشند. در حال حاضر نیز این نوع کلاهبرداری در کشور رایج شده به طوری که سرهنگ تقی پور نیز با اشاره به این نوع کلاهبرداری گفت:« کلاهبرداران با تنظیم مبایعه نامه پیش فروش واحد‌های مسکونی، اقدام به دریافت مبالغ مختلفی از مال باختگان می‌کنند. اما بعد از مدتی که خریداران برای پیگیری مراحل ساخت و تحویل واحد‌های مسکونی به محل و متهمان مراجعه می‌کنند، متوجه می‌شوند که کلاهبرداران یک واحد را به 2 یا چند نفر فروخته و از هر کدام مبالغی را دریافت کرده‌اند.»

می‌توان گفت که معاملات غیررسمی ریشه شکل گیری تخلفاتی نظیر پیش فروش یک ملک به چندین نفر است. راه مبارزه با آن نیز ازاصلاح قانون قدیمی ثبت و بی اعتباری معاملات غیررسمی در نظام قضایی حقویقی کشور می‌گذارد. در این صورت است که می‌توان شاهد بهبود فضای بازار پیش فروش ساختمان بود.

** تبریک! شما سهامدار خوشبخت یک «کلاهبرداری‌ استارتاپی» شده‌اید/ با سوادهایی که چوب «ادمین اپلیکیشن» شدن را می‌خورند
وبسایت خبری «مشرق» در این گزارش آورده است: یادمان باشد به همان راحتی که به نظرتان مدیرعامل فلان استارتاپ و برنامه نویس فلان اپلیکیشن معروف، پولدار و مشهور شدند، دهها برابر آنها در رویای رسیدن به آن مرحله، زندگی شان را از دست داده اند.

«استارتاپ»؛ از آن حلواهایی که حتی با گفتنش هم کام گوینده شیرین می شود، بخصوص وقتی که صحبت از درآمد و سود هم وسط باشد و بخصوص‌تر! وقتی درباره جامعه‌ای صحبت شود که دوست دارد یک شبه پولدار شود و چه بهتر که این درآمد از راه درست و شیکی مثل استارتاپ باشد. به طور ساده و متداول، استارتاپ یا استارت آپ را یک سرمایه گذاری به شکل کارآفرینی تعریف می کنند که طی آن، یک شرکت نوپا، ایده جدیدی برای کسب و کار ارائه می دهد. البته اختلاف بر سر تعریف استارتاپ زیاد است؛ اما نکته مشترک در همه آنها این است که بر اساس یک ایده خلاقانه و جدید، فعالیت آنها آغاز می شود.

طی یکی- دو سال اخیر، فعالیت های جوانان ایرانی برای راه اندازی شرکت استارت آپی بسیار پررنگ بوده، اما برعکس اتفاقات شیرینی که در خبرها و پیام های مندرج در شبکه‌های اجتماعی برای اکثر شرکت‌های استارت‌آپی آمریکایی، انگلیسی، آلمانی و البته ایرانی می‌افتد، واقعیت شبیه این قصه‌ها نیست.

یک جستجو و بررسی ساده نشان می دهد سرنوشت فعالان استارت آپی ایرانی و خارجی آنچنان که باید با موفقیت همراه نیست و عمر اکثر شرکت های استارت‌آپی به یک یا دو سال بیشتر نمی رسد و برخی از آنها هم که ادامه پیدا می کنند، دیگر اولویت اول گردانندگان آن نیستند. باید دقت داشت و دید که برخی شرکت هایی که با سر و صدای زیاد، حضور خودشان را در بازار اعلام می کنند، پس از چندی، خیلی سریع و ناگهانی از بازار خارج می شوند و جریان پر شوق راه اندازی استارت آپی، بعد از مدتی خاموش شود. دلایل این رخداد تلخ، فراوان است اما عمده این شرکت ها و ایده ها، به دلیل نبود حامی، سرمایه گذار، عدم آشنایی با دنیای تجارت، عدم امکان برقراری ارتباط با صاحبان تجارب موفق در این زمینه یا اختلافات داخلی، در کمترین زمان ممکن به یک طرح شکست خورده تبدیل شده اند.

** ورشکستگان سیاسی در ورشو
پایگاه اطلاع رسانی و خبری «جماران» در گفت و گو با دو تحلیلگر مسائل بین الملل؛ نوشت: عبدالرضا فرجی راد، سفیر پیشین ایران در نروژ می گوید: آمریکایی ها تلاش های زیادی کردند که از انزوای حاصل از خروج از برجام شوند. این هدف اصلی آنها از کنفرانس ورشو بود. آمریکا، اسرائیل، عربستان و امارات بر روی این نشست ورشو مانور می دادند اما اکثر کشورهای دنیا با خروج آمریکا از برجام مخالف بودند. همین موضوع باعث شد آمریکایی‌ها نتوانند تحریم ها را آنطور که می خواهند اجرا کنند. به ویژه آنکه اروپایی ها با آمریکا همکاری نکردند و قبل از کنفرانس ورشو از مکانیزم مالی اروپا (اینستکس) رونمایی شد.

استاد ژئوپلیتیک دانشگاه می گوید: آمریکایی ها قصد داشتند ایران را به عنوان خطر عمده منطقه و جهان معرفی کنند، اما در بیانیه نهایی در انجام این کار ناموفق بودند. احتمالا بعضی کشورها با این کار مخالفت کردند. حتی می توان گفت لهستان به عنوان کشور میزبان تمایلی به این کار نداشت؛ چرا که این اقدام می توانست شکاف بین کشورهای اتحادیه اروپا را بیشتر کند. همچنین با توجه به سوابق تاریخی رابطه ایران و لهستان رابطه تهران و ورشو می توانست بیشتر در معرض تردید قرار بگیرد.

حسن بهشتی پور، دیگر کارشناس مسائل بین الملل نیز به خبرنگار جماران می گوید: آمریکایی ها در کنفرانس ورشو دنبال شکل دادن یک اتحاد بین المللی علیه تهران بودند، اما ورشو عملا نتیجه ای نداشت و با عدم استقبال روسیه، چین و بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا رو به رو شد. کنفرانس ورشو بدون اغراق کنفرانس ورشکستگان سیاسی بود. اما اینکه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس پشت یک میز نشستند برای ایران هم در عمل تهدید به شمار می رود. ایران باید تلاش بیشتری کند که مناسبات خود را با کشورهای حوزه خلیج فارس بهبود دهد و اجازه ندهد که صهیونیست ها از این فرصت ها سوءاستفاده کنند.

او در ارتباط با کنفرانس مونیخ معتقد است: کنفرانس مونیخ هر سال برگزار می شود و دستور کارها سالانه دارد. مونیخ محیطی است که مقامات امنیتی نظامی و سیاسی دور هم جمع می شوند که با هم درباره موضوعات مهم دنیا مشورت کنند. برای ایران فرصت مغتنمی است که در این کنفرانس با مقامات اروپایی و سایر مقامات گفتگو داشته باشد. فکر می کنم این کنفرانس مانند سالهای گذشته باشگاهی سیاسی و امنیتی است که کشورها بتوانند در آن با همدیگر گفتگو و مذاکره داشته باشند. اما نمی توان از آن انتظار تحول بزرگ داشت.

پژوهشم**1699**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال