موزه نیویورک تابوت باستانی را به مصر پس می‌دهد

تهران- ایرنا- موزه هنر «متروپولیتن» نیویورک تابوتی زرکوب و باستانی را به مصر باز می‌گرداند.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، تصمیم بازگرداندن تابوت پس از آن اتخاذ شد که مقام‌های قضایی نیویورک اعلام کردند، این تابوت از مصر غارت شده است.
موزه هنر متروپولیتن در سال 2017 این تابوت گرانبها را که قدمت آن به سده اول قبل از مسیحیت باز می‌گردد، از یک دلال آثار هنری در فرانسه به قیمت تقریبی چهار میلیون دلار خریداری کرد اما مقام‌های قضایی نیویورک دریافتند که این تابوت مزین به چهره یک مومیایی با اسناد جعلی فروخته شده است.
به همین جهت، «دانیل ویس» مدیر موزه هنر متروپولیتن از مردم مصر و به‌ویژه «خالد العنانی» وزیر باستان شناسی این کشور عذرخواهی کرد و گفت: پس از اطلاع از این مساله که موزه، قربانی فریبکاری شده و ناخواسته در دام تجارت غیرقانونی آثار باستانی افتاده است، برای بازگرداندن این اثر به مصر، همکاری کرده‌ایم.
موزه هنر متروپولیتن با اعلام اینکه راه‌های ممکن برای جبران بهای پرداخت شده برای خرید این تابوت را بررسی می‌کند، خود را به جلوگیری از تکرار تخلفاتی علیه اموال فرهنگی در آینده، متعهد دانست.
این تابوت مزین که از زمان به‌نمایش درآمدن در فصل تابستان سال جاری، نظر تقریبا نیم میلیون بازدیدکننده را به خود جلب کرده، با روکشی از طلا پوشیده شده است، روشی که مصریان باستان از آن طریق با خدایان ارتباط می‌ گرفتند.
نام «نجم عنخ» کاهن عالی رتبه مصری روی این تابوت حک شده است.
فراهنگ**9109** 9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده*
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال