رئیس سازمان ملی بهره‌وری: سازمان بهره‌وری به دنبال استقرار چرخه بهره‌وری در دستگاه‌هاست

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «فاطمه پهلوانی» امروز (یکشنبه) در نشست خبری به مناسبت سالگرد ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی در محل سازمان ملی بهره وری، افزود: اما چرخه مدیریت بهره وری به صورت ابزاری برای ارتقای بهره وری عملیاتی در برخی استان ها و دستگاه ها اجرا شد.

پهلوانی یکی از اقدامات سازمان بهره وری را استقرار چرخه بهره وری در دستگاه ها دانست و گفت: امیدواریم اواخر اردیبهشت 1398 برآوردی از بهره وری دستگاه های اجرایی ارائه دهیم.
رئیس سازمان ملی بهره وری اظهار داشت: تلاش می کنیم شاخص های ارزیابی دستگاه ها را آماده و تا پایان 1398 گزارشی از بهره وری دستگاه ها به مجلس شورای اسلامی ارائه کنیم.
گفت: بر اساس محاسبه اطلاعات آماری بانک مرکزی بهره وری نیروی کار در سال 95 معادل صفر، سرمایه 2.4 درصد و کل عوامل تولید 1.3 درصد رشد داشت.

** شاخص بهره وری دستگاه ها اعلام می شود
وی ضمن ارائه گزارشی از شاخص بهره وری در سال های گذشته گفت: در سال 1395 که ظرفیت فروش نفت به 3.2 میلیون بشکه رسید بیشترین بهره وری را در بخش نفت داشتیم که 10.9 درصد بود.
پهلوانی اضافه کرد: در همان سال بهره وری رشد اقتصادی 1.3 درصد بوده که بیشترین بهره وری در بین بخش های 9 گانه مربوط به بخش نفت و گاز 68.5 درصد بود و حمل و نقل و انبارداری با 6.7 درصد رشد پس از نفت بیشترین بهره وری در سال 1395 را به خود اختصاص دادند.
وی بیان کرد: رشد نیروی کار در بخش نفت و گاز 44.5 درصد در سال 1395 بود و بدون نفت 0.9 درصد بود.
این مقام مسئول درباره بهره وری نیروی کار در کل اقتصاد، گفت: با توجه به آخرین آمارها 23 میلیون نفر شاغل در کشور وجود دارد، میانگین بهره وری هر نیروی کار در سال حدود 65 میلیون تومان است که در این میان نیز نفت و گاز بیشترین رقم را دارند.
وی توضیح داد: با توجه به ارزش افزوده بالا در حوزه نفت و گاز و اینکه 80 هزار نفر در این حوزه شاغل هستند بهره وری نیروی کار این بخش یک میلیارد و 941 میلیون تومان و کمترین میزان با 21 میلیون تومان مربوط به بخش ساختمان است.

** امسال آماری از بهره وری نداریم
پهلوانی در واکنش به اعتراض اصحاب رسانه مبنی بر نبود آمار بهره وری امسال، گفت: منبع اطلاعات و آمار مورد نیاز سازمان ملی بهره وری بانک مرکزی است و این بانک تاکنون اطلاعاتی درخصوص سال جاری ارایه نداده است.
وی افزود: توقف آمار اعلامی از سوی بانک مرکزی، سازمان ملی بهره وری را در فضای تاریکی قرار می دهد و این سازمان نمی تواند از داده های مرکز آمار استفاده کرد زیرا جامعیت لازم را ندارد.
رئیس سازمان ملی بهره وری با اشاره به بندهای 23 گانه سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: در بند 2 و 3 به رقابت پذیری و اتقاء بهره‌وری اشاره مستقیم شده است، با توجه به اینکه در شرایط تحریم هستیم و فشارهای زیادی وارد می‌شود، باید بیش از گذشته بر توانایی‌ها و ظرفیت‌های داخلی اتکا کنیم.
وی افزود: متاسفانه در کشور کمتر به توان تولید داخلی توجه شده و این نقطه ضعف است و باید بر توانمندی نیروی انسانی به صورت کیفی تمرکز کنیم که اکنون وجود ندارد.
پهلوانی تاکید کرد: روند بودجه ریزی حتما باید اصلاح و متوازن شود و با بودجه‌ریزی عملیاتی به بهره‌وری برسیم.
رئیس سازمان ملی بهره وری در ادامه درباره بهره وری نیروی کار و تعدیل نیروی انسانی، گفت: سازمان ملی بهره وری یک سازمان حاکمیتی و فرابخشی است و نقش توصیه ای دارد.
وی افزود: بررسی ها نشان می دهد که به نسبت افزایش تحصیلات نیروی کار، بهره وری افزایش نداشته و این امر نشان می دهد که تخصص ها و جذب نیرو متناسب با نیاز بازار نیست.
پهلوانی تاکید کرد: با این وجود نسبت 23 میلیون نفر شاغل به 80 میلیون نفر نشان می دهد که مشکلاتی در حوزه اشتغال داریم و نمی توان توصیه کرد که نیروهای کار را تعدیل کنیم.

اقتصام**9132**2022

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال