عضو هیأت علمی دانشگاه تهران:

انقلاب ایران نتیجه فضای استبدادی کشور بود

تهران - ایرنا - عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: انقلاب اسلامی ایران پاسخی به فضای استبدادی و دیکتاتوری دوران پهلوی بود.

ابراهیم متقی روز یکشنبه در چهارمین همایش ملی مردم سالاری دینی با عنوان مردم سالاری دینی، جهان اسلام و غرب اظهار کرد: جامعه وظیفه دارد میراث انقلاب را به عنوان یک تحول عظیم اجتماعی بازبینی و پیامدهای آن را نیز مورد بررسی قرار دهد.
وی در این همایش که در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، افزود: امروزه خاورمیانه عصر انقلاب را سپری می‌کند و پیرامون کشور محیط جدیدی شکل گرفته است که قالب های فکری آن با افکار و اندیشه های جامعه هماهنگی دارد.
متقی ادامه داد: پس از جنگ جهانی دوم زمینه برای تغییر در ساختار سیاسی و نظامی کشورهای پیرامون فراهم و نظریه نوسازی شکل گرفت.
استاد دانشگاه تهران افزود: این نظریه ٣ شاخص بنیادین شهری شدن، صنعتی شدن و سکولار شدن را در خود داشت و سبب شکل‌گیری انقلاب سفید ایران شد.
وی همچنین با اشاره به نظریه مردم سالاری دینی اظهار کرد: مردم سالاری دینی ترکیبی از اندیشه های دینی سال ١٣4٠ است که در دهه 5٠ گسترش یافت و در نهایت موجب شکل‌گیری اسلام سیاسی در ایران شد.
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران یادآور شد: برخی از نظریه پردازان، اسلام سیاسی ایران را خشونت بار و تلاشی در جهت برهم زدن وضعیت موجود تلقی می کنند. در حالیکه اسلام سیاسی ایران، انقلابی و دموکراتیک است و به همین سبب اسلام سیاسی ایران همواره پویا است.
وی تاکید کرد: انقلاب ایران در حقیقت پاسخ به اقتدار گرایی و دیکتاتوری دوران شاه بود، چرا که فضای استبدادی همواره گفتمان را شکل می دهد و سرکوب حکومت ها نیز موجب رادیکال می شود.
به عقیده متقی این تحول اجتماعی همچنین واکنشی به سکولاریزم نظریه پردازان نوسازی بود.
وی ادامه داد: در تفکر جامعه ایران صدور انقلاب یک امر پذیرفته شده بود. حتی افرادی چون بازرگان به این مساله اعتقاد داشتند، اما دارای رویکرد مرحله ای بودند. چراکه باور داشتند چنان چه جامعه نمونه در ایران شکل گیرد، سایر کشورها خود نسبت بدان باور می یابند.
متقی خاطرنشان کرد: اندیشه نشانه قدرت است، بنابراین باید با سایر قالب‌های قدرت پیوند یابد. بنابراین مقاومت یک تلاش دموکراتیک برای متصل شدن به قدرت است.
وی با اشاره به گفته های برخی از تحلیلگران عنوان کرد: هر انقلاب بر علیه استبداد، انقلابی اسلامی است و مبانی اندیشه های دینی بسیاری در جهان با مبانی انقلاب اسلامی ایران به حرکت درآمده است.
وی تأکید کرد: انقلاب ایران همچنین توانست نیروهای حاشیه و فراموش شده را نیز به جنش وادارد و انقلاب اسلامی برخلاف رویکردهای جنگ مسلحانه، اندیشه قدرت نرم را تبیین کرد.
9489 ** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال