تبیین نقشه راه انقلاب اسلامی در آغاز دهه پنجم

تهران- ایرنا- دهه پنجم از عمر نظام جمهوری اسلامی در شرایطی آغاز شد که دشمنان این دیار کهن می کوشند در مسیر رشد و پیشرفت کشور سنگ اندازی کنند، به همین منظور آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در بیانیه ای با عنوان گام دوم انقلاب به چگونگی ادامه راه و تعیین و تبیین مسیر پیش رو پرداختند و روشنگر آینده جوانان این مرزو بوم شدند.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ گذر از 40 سالگی و شروع دهه جدید انقلاب اسلامی برای همه دلسوزان و علاقه مندان به آن همراه با یک امید و نگاه به آینده است. امید به اینکه چگونه با وجود این حجم از دشمنی ها و سنگ اندازی ها ملت ایران توانستند با صلابت و عزتمندی به حیات سیاسی و اجتماعی خود ادامه دهند و در اندیشه اینکه در آینده چه اتفاقاتی در مسیر پیشرو روی خواهد داد. بیانیه آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب پاسخی به این چگونگی ادامه راه و تعیین و تبیین مسیر محسوب می شود که در قالب بیانیه ای با نام «گام دوم انقلاب» در هفت فصل تبیین شده است.

**محورهای اصلی بیانیه
مقام معظم رهبری در این بیانیه‌ مهم و راهبردی به تبیین ویژگی‌های مسیر پر افتخار طی شده در این 40 سال و برکات خیره‌کننده انقلاب اسلامی در رساندن ایران به جایگاه شایسته ملت پرداختند و با تاکید بر امید واقع‌بینانه به آینده و نقش بی‌بدیل جوانان در برداشتن گام بزرگ دوم به طرف آرمان ها، خطاب به جوانان و آینده‌سازان ایران مقتدر، الزامات این جهاد بزرگ را در هفت سرفصل اساسی، به شرح زیر بیان کردند:
1.ثبات و امنیت و حفظ تمامیت ارضی ایران
2.موتور پیشران کشور در عرصه علم و فناوری و ایجاد زیرساخت‌های حیاتی و اقتصادی و عمرانی
3.به اوج رسانیدن مشارکت مردمی و مسابقه خدمت‌رسانی
4.ارتقاء شگفت‌آور بینش سیاسی آحاد مردم
5.سنگین کردن کفه عدالت در تقسیم امکانات عمومی کشور
6.افزایش چشمگیر معنویت و اخلاق در فضای عمومی جامعه
7.ایستادگی روزافزون در برابر قلدران و زورگویان و مستکبران جهان.

**بازتاب داخلی بیانیه گام دوم
بیاینه «گام دوم انقلاب» خیلی سریع مورد توجه سران دولت، ائمه جماعات و کارشناسان و اندیشمندان از هر 2 جناح اصولگرا و اصلاح طلب قرار گرفت و باعث اظهارنظر آنها در تحلیل و تفسیر این بیانیه مهم قرار گرفت.

در ادامه به برخی از مهم ترین واکنش ها در ارتباط با آن می پردازیم:
-حسن روحانی رییس جمهوری:
این بیانیه تاریخی القائات دشمنان را از چهره انقلاب اسلامی زدود، پیوند میان انقلابی‌گری و اعتدال اسلامی را تبیین کرد و با ارایه تحلیلی موشکافانه از ریشه‌ها، دستاوردها، آسیب‌ها، چالش‌ها و چشم‌اندازهای انقلاب اسلامی و مرزبندی دقیق میان انعطاف و تصحیح‌پذیری با انفعال و عقب‌گرد، رمز پویایی انقلاب اسلامی را جمع میان آرمان‌گرایی و واقع‌بینی دانست و دفاع مستحکم از صلح‌جویی و ستم ستیزی، عبرت‌آموزی از تاریخ در عین آینده‌نگری و پیشرفت‌گرایی، تقویت عوامل اقتدار جمهوری اسلامی، تأکید بر خوش‌بینی و امید به آینده به عنوان کلید همه قفل‌ها و مقابله با نومیدسازی و ایجاد ترس کاذب را از الزامات سیاست‌های راهبردی جمهوری اسلامی در دهه پیش‌رو قرارداد.

- آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه:
این پیام واقعا پیام خاصی بود که انسان از متن این پیام احساس می‌کند که از متن صمیم وجود رهبری تراوش کرده و ایشان در کسوت پیر راه رفته‌ای که تمام این مسیر و پیچ و خم ها را طی کرده، مشکلات را دیده و تحلیل های روشن دارد و برای آینده مردم کشور خویش ترسیم روشنی می‌کند، با مردم سخن می‌گوید، مخصوصا مخصوصا جوانان و استعداد آنها و توان داخلی را مورد توجه قرار می‌دهد. ما امیدواریم که این پیام در مجامع مختلف، مورد بررسی قرار بگیرد، تحلیل شود و خصوصا برای نسل جوان، تبیین شود، اگر چه الحمدالله نسل انقلاب ما، فهیم هستند و خودشان به خوبی تحلیل می‌کنند و پیام را دریافت می‌کنند.

- آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان:
هر کسی که محتوای این بیانیه را مطالعه می‌کند، ارادتش به مقام معظم رهبری بیشتر می‌شود. مسئولان و عمدتا دولت باید خواسته‌های معظم له در این بیانیه را پیگیری کنند و این گونه نباشد که به قدردانی بسنده شود و آن را اجرا نکنند. این قدرشناسی در قبال جوانان و دعوت آنان برای حضور در صحنه، اثر خوبی در آینده خواهد داشت و جوانان را دلگرم می‌کند. نهاد‌های اجرایی بتوانند قدم به قدم بیانات رهبر معظم انقلاب را اجرا کنند به نحوی که ایشان از اثربخشی فرمایشات شان خوشحال شوند.

- حجت‌الاسلام سید احمد علم‌الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی
در نقطه عطفی انقلاب مقدس اسلامی ما دارد و رهبر حکیم انقلاب با صدور بیانیه‌شان، دستاوردهای شگرف 40 ساله انقلاب را تبیین فرمودند و با توصیه‌های اساسی که در این بیانیه داشتند، حتماً باید برای آن، همایش‌های متعددی در گوشه و کنار و زوایای کشور تشکیل بشود و در جریانی که در توصیه‌های اساسی داشتند، رسالت اصلی ما را در این انقلاب معین کردند.

**بازتاب بیانیه رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های خارجی
بیانیه رهبری که از چند روز پیش تبلیغات وسیعی در رسانه های داخلی درباره انتشار آن شده بود، با واکنش های گسترده ای در میان خبرگزاری ها و رسانه های خارجی روبرو شد. در ادامه به برخی از این بازتاب های بین المللی می پردازیم:

-خبرگزاری آسوشیتدپرس: رهبر ایران در پیام خود اعلام کرد که راه حل هیچ مساله ای با مذاکره با آمریکا به دست نمی‌آید و مذاکره تنها آسیب‌های معنوی و مادی را با خود به همراه خواهد آورد.

-خبرگزاری رویترز: رهبر ایران گفت که مشکلات ایران با آمریکا حل و فصل نمی‌شود. ملت ایران اکنون شاهد آن هستند که تعدادی از دولت‌های اروپایی قابل اعتماد نیستند.

-رسانه صهیونیستی تایمز آو رژیم اسراییل: رهبر ایران در پیام امروز خود اعلام کرد که آمریکا در هر مقابله‌ای با ایران شکست خواهد خود. رهبر ایران در ادامه گفته است که چالش اصلی آمریکا در خاورمیانه حمایت ایران از فلسطینیان است.

اینک در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی امید است تا همگان با پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب در مسیر توسعه و پیشرفت ایران حرکت کنند تا در پرتو همبستگی و اتحاد در هنگامه ای که دشمنان این مرز وبوم درصدد کارشکنی و توطئه هستند به بالندگی و سر منزل مقصود دست یابند و با بی اثر کردن تحریم های یک جانبه دگربار سبب حیرت جهانیان شوند.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به منظور واکاوی بیشتر بیاینه گام دوم انقلاب با مهدی جمشیدی عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و انقلاب به گفت وگو پرداخته است.

در ادامه متن کامل گفت وگو آمده است:
**ایرنا: بیانیه گام دوم انقلاب با چه هدف و رویکردی از طرف مقام معظم رهبری تدوین شده است؟
***جمشیدی: پانهادن انقلاب به 40 ‌ساله‌ دوم حیات خود، معنی و دلالت روشنی دارد و عبارت از این است که اینک پس از این مدت که نسل‌های اول و دوم انقلاب، بار آن‌ را بر دوش کشیدند و انقلاب را به ‌پیش بردند، اینک باید نسل‌های سوم و چهارم انقلاب، زمام و عنان را به‌دست گرفته و نقش اساسی و کانونی را برعهده گیرند. به‌بیان‌دیگر، انقلاب از این پس، بر اراده و توان این 2 نسل، تکیه خواهد زد و اینان هستند که مقاصد ناتمام انقلاب را محقق خواهند کرد. ازاین‌رو، رهبر معظم انقلاب بر آن شدند که بیانیه‌ خویش را درباره‌ گام دوم انقلاب، خطاب به نسل‌های سوم و چهارم انقلاب بنویسند و خواسته‌ها و توصیه‌های خود را با آنها در میان بگذارند.

**ایرنا: تصور می کنید چه میزان این بیانیه راهبردی و عملی در جهت بهبود اوضاع کشور صورت بگیرد؟
***جمشیدی: چنین چرخشی، برخاسته از تحولات سنی در بدنه‌ اجتماعی انقلاب است و به‌ نظر نمی‌رسد، ریشه‌ دیگری داشته باشد. البته در عین‌حال، این چرخش طبیعی با نیازها و خلاها در زمینه حکمرانی و تدابیر رسمی نیز بوده است. این چرخش، وقتی از طرف عالی‌ترین مقام سیاسی نظام جمهوری‌اسلامی اعلام می‌شود، از این واقعیت خوشایند حکایت می‌کند که اراده‌ای جدی و حقیقی برای تحقق آن وجود دارد و باید مقدمات و بسترهای آن فراهم شود. ازاین‌رو، ما باید باور کنیم که در دوره‌ پیش‌رو، باید عهده‌دار مسوولیت‌ها و رسالت‌های تاریخی شویم و مراحل و مراتب بعدی انقلاب را به‌ دست خود، به فعلیت برسانیم.

**ایرنا: بازخورد عمومی در برابر بیانیه مقام معظم رهبری چگونه خواهد بود؟
***جمشیدی: انتظار می‌رود که نسل‌های اول و دوم انقلاب که در طول چهار دهه‌ گذشته، پیوسته در صحنه‌ تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های رسمی حاضر بوند و ایفای نقش کردند، به‌تدریج، فضای حکمرانی را در اختیار نیروهای جوان قرار دهند تا به‌ این‌ واسطه، خونی تازه در رگ‌های انقلاب جاری شود و جوشش و تحرک دوباره بیابد و اندیشه‌ها و طرح‌های نو شکل گرفته و برپایه تجربه‌های تلخ و شیرین چهار دهه‌ گذشته، فتوحات و توفیقات تازه‌ای به‌دست آید. جمع گسترده‌ای از جوانان نسل سومی در این‌مدت، حاشیه‌نشین بوده‌اند و قابلیت‌ها و استعدادهای‌ آنان، آن طور که باید به‌کار گرفته نشد و نتوانستند در جایگاه‌های بالا و تعیین‌کننده قرار گیرند و تجربه کسب کنند. اینک شایسته است که ورق به‌نفع قدرت‌گیری آنها بازگردد و از استعدادهای نهفته‌ آنان استفاده شود.

پژوهشم**9280**2002**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال