سخنگوی وزارت کشور:

وزیر کشور به استانداران برای برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز دستور داد

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت کشور از دستور وزیر کشور به استانداران برای تعیین ساز و کار و تهیه ابلاغیه‌های مشخص جهت برخورد قاطع با ساخت و سازهای غیرمجاز و اجرای دقیق ماده 100 قانون شهرداری ها و جلوگیری از تخلفات ساختمانی خبر داد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، سید سلمان سامانی امروز- یکشنبه- با اشاره به نامه اخیر وزیر کشور به استانداران افزود: در راستای اجرای دقیق ماده 100 قانون شهرداری ها و همچنین آیین نامه اجرایی ماده 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که توجه ویژه ای در جلوگیری از بروز تخلفات ساختمانی دارد، برخورد قاطع و حداکثری با تخلفات ساختمانی و افرادی که در انجام وظایف اجرایی و نظارتی خود قصور داشته اند ضروری است.
وی با تاکید بر حفظ اراضی به عنوان سرمایه ملی ادامه داد: وزیر کشور از استانداران خواسته است با متخلفان در هر رده و دستگاهی بدون اغماض براساس ضوابط موجود برخورد کرده و آنها را به دستگاه قضایی معرفی کنند.
سخنگوی وزارت کشور به عملکرد اجرای ماده 100 قانون شهرداری ها در کشور اشاره کرد و اظهارداشت: از ابتدای تشکیل کمیسیون ماده 100 در شهرداری ها که مربوط به بررسی تخلفات ساخت و سازهای غیر مجاز است، حدود 4.5 میلیون پرونده تشکیل شد که توسط اعضای این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت یا در حال رسیدگی است.
سامانی یکی از وظایف مهم مهندسین ناظر و ماموران شهرداری در هنگام عملیات ساخت و ساز را نظارت دقیق نسبت به مراحل اجرای آن و رعایت اصول فنی و مقررات عنوان کرد و گفت: در صورت وجود نظارت دقیق و جدی نباید شاهد وجود این تعداد پرونده در کمیسیون های ماده 100 بودیم.
وی با بیان این که یکی از مشکلات حریم شهرها اجرای ناصحیح ماده 100 قانون شهرداری ها است، تاکید کرد: به دلیل فقدان برنامه مشخص و بیشتر به جهت کسب درآمد پایدار در شهرداری ها، کمیسیون ماده 100 محلی برای جریمه ساخت و سازهای غیرمجاز و به تبع آن محلی برای کسب درآمد شده است.
سخنگوی وزارت کشور با تاکید بر مقابله و مبارزه جدی با ساخت و ساز غیرمجاز در حریم شهرها و روستاها تصریح کرد: همکاری و هماهنگی تمامی دستگاه‌های مرتبط با امر ساختمان از جمله شهرداری ها، سازمان نظام مهندسی و راه و شهرسازی امری مهم و ضروری است.
سیام*3061**1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال