ستاری:

ظرفیت های ذاتی هرمزگان به کمک حوزه دانش بنیان شکوفا می شود

تهران – ایرنا -معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت:استان هرمزگان دارای ظرفیت‌های ذاتی متعددی از جمله دریا و صنایع وابسته بی شماری است که شکوفایی آن نیازمند بهره گیری از توان حوزه دانش بنیان و استارتاپ ها است.

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری که سفر به استان هرمزگان و در نشستی با جمعی از اعضاء هیئت علمی و پژوهشگران این استان در سخنانی از یک دغدغه اساسی یعنی تعامل دانشگاه و جامعه و همچنین دانشگاه و صنعت سخن گفت.
وی معتقد است: تعامل دانشگاه و جامعه باید دو سویه و مسئله محور باشد. جامعه باید به باور کارآمدی پژوهش برسد و دانشگاه، باید با نوآوری و سامان دادن پژوهش های همراه با نیاز جامعه، این تعامل را اثربخش کند.
ستاری اظهار کرد: این که پژوهشی که صرفابا پول دولت تعریف می شود مانند صنعتی است که راه گشای اشتغال و ارزش افزوده نیست و نمی تواند گره ای از مشکلات جامعه باز کند. بنابراین باید استان تصمیم بگیرد و بخواهد راه برای حضور سرمایه گذار بخش خصوصی در عرصه پژوهش هموار شود.
ستاری چاره کارآمدی و درآمدزایی پژوهش ها را به میدان آمدن بخش خصوصی دانست و ادامه داد: ماندگاری از آن صنایع هم سو و سازگار با بوم استان است و پژوهش باید بر اساس نیاز بومی تعریف شود؛ پژوهش باید مشتری داشته باشد. استارتاپ ها، به خصوص آن هایی که در حوزه خدمات هستند با همین رویکرد مشتری و نیازمحوری، ارزش آفرین شده اند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری معتقد است: موارد مالی و دارایی های فیزیکی، مولفه های بعدی برای موفقیت پژوهش است.
به گفته ستاری مهم ترین مولفه پژوهش، جوان تحصیل کرده و خلاقی است که با پشتکار خود، پیگیر ایده خلاقانه اش می شود.
ستاری با یادآوری مثالی از کسب و کارهای استارتاپی خدماتی که اکنون در جمع کسب و کارهای میلیاردی قرار گرفته اند، از اهمیت وجود یک محیط مساعد کسب و کار سخن گفت و افزود: استارتاپی که بخواهد خدمتی را به یک شهروند ارائه دهد، نیازمند محیطی مساعد برای میدان دادن و اجرایی کردن ایده خود است.
وی ادامه داد:پارک های فناوری، مراکز رشد و شتابدهنده از این جهت حائز اهمیت اند که محیط مساعد و نیازهای کسب و کارها را برآورده می کنند.
رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان این که آماده ایم تا با حمایت های زیرساختی، این محیط مساعد شکل بگیرد، گفت: صندوق پژوهش و فناوری استان، سازوکاری است که تخصیص اعتبار و حمایت از نوآوری ها و ایده های خلاق را راهبری می کند.
ستاری ضمن تاکید بر ماهیت درون زا بودن و سازگاری اقتصاد دانش بنیان با ویژگی های بومی گفت: اقتصاد دانش بنیان، شکوفاکننده ظرفیت های بومی استان است و کسب و کاری که بر مبنای این اقتصاد شکل بگیرد، توسعه درون زا را به ارمغان خواهد آورد.
رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان، مزیت های منحصر به فرد سرزمین دریا را فرصتی برای رونق کسب و کارهای دانش بنیان استارتاپی به خصوص در حوزه دریا و صنایع دستی دانست و گفت: هرمزگان برخوردار از ویژگیهای منحصر به فرد سرزمینی است؛ مزیت هایی که می‌تواند صدها برابر صنایع کنونی که عمدتاً بر مبنای بوم استان شکل نگرفته اند، خالق ارزش افزوده و اشتغالزا باشد؛ نیاز جامعه و بومی استان نکته مهمی است که باید در توسعه صنایع لحاظ شود.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین از تعدادی شرکتهای دانش بنیان و واحدهای فناور استان هرمزگان بازدید و با فعالان فناور این کسب و کارها به گفت و گو نشست.
بازدید از دستاوردهای مجتمع پترو صنعت گامرون، فعال در حوزه پایین دستی پتروشیمی و همچنین حضور در روستای محروم آبشورک و آشنایی با شرکت فناور کیمیای باغ طبیعت تولیدکننده محصولات فناورانه بهداشتی از دیگر برنامه های ستاری در سفر به استان هرمزگان بود.
علمی ** 1836 **1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال