رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران

«هدفمندی» به «هدرمندی» تبدیل شد

تهران- ایرنا- رئیس کمیسیون انرژ ی و محیط زیست اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه هدفمندی در بخش تولید اجرا نشد و یارانه ای به این بخش پرداخت نشد، گفت: هدفمندی در عمل به «هدرمندی» تبدیل شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «علی شمس اردکانی» امروز یکشنبه در نطق پیش از دستور نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: لایحه اصلاح ساختاری قیمت انرژی و تبدیل مابه التفاوت صرفه جویی مصرف سوخت به سرمایه تحت قانون هدفمندی یارانه ها مطرح و تصویب شد، اما هیچ گاه اجرایی نشد.
وی اضافه کرد: بر اساس این قانون، قرار شد قیمت انرژی با نرخ تورم و قیمت های منطقه ای تصحیح شود و مابه التفاوت آن برای کمک به تولید و حمایت از طبقه های کم درآمد به شکل یارانه پرداخت شود که بخش کمک به تولید آن مغفول ماند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: بوروکرات ها مانع می شوند که در بخش انرژی، کنش گران اقتصادی نقش اصلی را داشته باشند؛ آنها تلاش می کنند تا بخش انرژی دولتی و یا خصولتی حفظ شود.
شمس اردکانی افزود: قانون رفع موانع تولید از سالی که تصویب شده، توسط بوروکرات ها تاکنون ماده 12 آن شکل اجرایی به خود نگرفته است.
به گزارش ایرنا، بر اساس ماده 12 قانون رفع موانع تولید، در صورتی که یک واحد در مصرف سوخت خود صرفه جویی کند، دولت موظف است معادل یا ارزش سوخت صرفه جویی را به آن واحد اقتصادی بپردازد.

** عضویت هشت مرکز نمایشگاهی ایران در انجمن جهانی
«رحیم جلیلی» عضو هیات نمایندگان اتاق ایران نیز در نطق پیش از دستور خود به موضوع «توسعه صنعت نمایشگاهی ایران، راهکاری جهت توسعه اقتصادی کشور» پرداخت و گفت: نمایشگاه ویترین اقتصادی هر کشوری محسوب می شود و برای جذب سرمایه گذاری، افزایش درآمد ملی و اشتغال زایی موثر است.
وی با بیان اینکه برگزاری هر نمایشگاه، زمینه را برای گفت و گوی بین ملت ها فراهم می سازد، گفت: انجمن نمایشگاه ایران از 10 سال پیش کار خود را شروع کرد.
جلیلی اظهار داشت: ایران اکنون دارای 32 مرکز نمایشگاهی است که هشت مرکز آن عضو انجمن نمایشگاهی جهان هستند.
وی پیرامون سهم ایران از بازار صنعت نمایشگاهی دنیا گفت: ارزش جهانی صنعت نمایشگاهی 98 میلیارد دلار است در حالی که ارزش صنعت نمایشگاهی ایران 197 میلیون دلار است.
عضو هیات نمایندگان اتاق ایران موضوع حاکم بودن تصدی گری دولت بر صنعت نمایشگاهی را یادآور شد و افزود: تقویم نمایشگاهی و تداخل نمایشگاه ها با یکدیگر یکی از مشکلات این صنف است که از دولت درخواست می کنیم برنامه ریزی برای تقویم نمایشگاهی را به انجمن نمایشگاه ها واگذار کند.

** مشکل اصلاح قانون شوراهای اسلامی کار
«محمود تولایی» عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران نیز در نطق پیش از دستور خود به ارایه گزارشی از کمیسیون کار اتاق ارایه کرد و گفت: این کمیسیون نوپا فعالیت های گسترده ای در ارتباط با مباحث مختلفی از جمله مالیات بر ارزش افزوده، مشاغل سخت و زیان آور و تامین اجتماعی داشت.
وی گفت: قانون صندوق مکانیزه فروش تصویب شد که از فعالان اقتصادی درخواست می شود، این قانون را مطالعه کنند.
تولایی اضافه کرد: تعدادی از نمایندگان یک طرح را در مجلس در دستور کار قرار داده اند که چنانچه تصویب شود، مشکلات حادی برای واحدهای تولیدی ایجاد خواهد کرد؛ این طرح، اصلاح قانون شوراهای اسلامی کار است.
اقتصام*9189** 2078** 1559

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال