بازدید از موزه سیمین و جلال پولی شد

تهران-ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه لایحه «تعیین بهای بازدید از خانه- موزه سیمین و جلال» را تصویب کردند.

به گزارش ایرنا و به گفته حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، براساس لایحه شهرداری، مبلغ ورودی این محل برای ایرانیان سه هزار تومان و برای گردشگران خارجی 10 هزار تومان خواهد بود.
وی افزود: این هزینه برای برخی از اقشار از جمله خبرنگاران، دانشجویان و دانش‌آموزان یک هزار و 500 تومان در نظر گرفته شده است.
خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد واقع در دزاشیب از سال 1330 تا 1332 توسط مرحوم آل احمد و در زمانی که دانشور در حال سپری کردن دوره دکتری در خارج از کشور بود، ساخته شد.
این خانه سال 1393 توسط شهرداری تهران خریداری، مرمت و بازسازی شده است.
پولی شدن بازدید از این خانه موزه در یکصدوبیست و چهارمین جلسه اعضای شورای اسلامی شهر تهران باوجود برخی نظرهای مخالف از جمله احمد مسجد جامعی به تصویب رسید.
مسجدجامعی در مخالفت با پولی شدن خانه موزه سیمین و جلال اظهارداشت: این موزه سالانه 500 میلیون تومان هزینه دارد و پولی کردن آن سالانه تنها 10 میلیون تومان درآمد ایجاد می کند که این مبلغ ناچیز است.
وی با بیان اینکه موزه های تهران خوابیده و رها هستند افزود: باید تلاش کنیم مردم از این امکانات در شهر تهران استفاده کنند.
عضو دیگر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در این خصوص گفت: در تهران موزه های متعدد از جمله موزه شریعت رضوی، خط و خوشنویسی، شهید بهشتی، شهید مطهری و ... داریم که مردم به طور رایگان از آنها استفاده می کنند.
رئیس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای اسلامی شهر تهران نیز در موافقت با پولی شدن خانه موزه سیمین و جلال گفت: تعداد قابل توجهی موزه در تهران داریم که اگر برای اداره آنها تدبیر نکنیم بزودی مجبور می‌شویم از کیفیت کار آنها بکاهیم.
سیدمحمود میرلوحی با بیان اینکه یک خانه معمولی هم سالانه نیازمند تعمیر است افزود: ساختمان موزه‌ها استهلاک دارند که باید برای تعمیر و رفع این استهلاک هزینه کنیم.
وی گفت: بهتر است این موزه‌ها را به بخش خصوصی تحویل دهیم و با درآمد حاصله، هزینه های استهلاک و تعمیر ساختمان را جبران کنیم.
در نهایت اعضای شورای شهر تهران لایحه تعیین بهای بازدید از خانه- موزه سیمین و جلال را با 12 رای موافق و 6 رای مخالف تصویب کردند.
این خانه - موزه در دزاشیب، خیابان شهید رمضانی، کوچه رهبری، کوچه پسندیده، بن‌بست ارض قرار دارد.
تهرام/7244/ 7245/ 1008

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال