رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها:

هدف اصلی انقلاب اسلامی ایران، تمدن سازی توحیدی است

تهران- ایرنا- رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: تمدن سازی توحیدی که در بستر آن بشر به سعادت برسد، هدف اصلی انقلاب اسلامی ایران است.

حجت‌الاسلام مصطفی رستمی روز یکشنبه در مراسم افتتاحیه 'چهارمین همایش ملی مردم سالاری دینی با عنوان مردم سالاری دینی، جهان اسلام و غرب' گفت: انقلاب اسلامی ایران از سال های نخست پیروزی، از سوی دولت های غربی در معرض چالش‌های متعددی قرار گرفته است.
وی در این مراسم که در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، افزود: حمایت از دولت صدام و تجزیه طلبان، کودتا، اعمال فشارهای سیاسی و امنیتی، تحریم های اقتصادی، جنگ های رسانه‌ای و فرهنگی همگی حاکی از این مسأله است.
رستمی با تاکید بر این که ایران به لحاظ منابع طبیعی و موقعیت جغرافیایی بسیار حائز اهمیت است، عنوان کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی، ایران از دست دولت های غربی و آمریکا خارج شد و جامعه از سیطره دولت آمریکا بیرون آمد.
به گفته وی مشکل اصلی انقلاب اسلامی ایران برای دولت آمریکا به چالش کشیدن اداره دنیا به دست این کشور بود.
رستمی اظهار کرد: تا پیش از پیروزی انقلاب ایران، این نظریه که همه کشورها باید از نظام لیبرال دموکراسی اطاعت کنند و نظامی سیاسی رقیب برای آن وجود ندارد، حاکم بر کل دنیا بود.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری تصریح کرد: این نظریه توسط مردم سالاری دینی که انقلاب اسلامی ایران آن را عرضه کرد، به چالش کشیده شد.
به گفته رستمی امروزه برخی از سرسخت ترین مدافعان نظریه لیبرال دموکراسی نیز معتقد به بازگشت جهان به سوی سوسیالیسم هستند.
وی خاطرنشان کرد: در بیانات رهبر معظم انقلاب نیز همانند آن چه که در نظریه مردم سالاری دینی وجود دارد، اعتقاد به حق و قانون، ارزش های اسلامی و باورهای الهی، توحید و عبودیت، سبک زندگی و... تأکید شده است.
وی همچنین افزود: توجه به علم و دانش، پژوش، اقتصاد و اخلاق، مبارزه با فساد نیز هدف ضروری نظریه مردم سالاری دینی است.
به عقیده رستمی توقف در هریک از این مراحل به معنای رکود و شکست است.
وی تاکید کرد: هدف اساسی انقلاب اسلامی ایران تمدن سازی توحیدی است که بتواند در بستر آن سبک جدیدی از زندگی را در راستای ارزش های اسلامی فراهم کند.

* ترجمه برخی آثار همایش به زبان عربی
سید محمد رضا مرندی، رئیس دبیرخانه دائمی و دبیر علمی همایش نیز در این مراسم اظهار داشت: انقلاب ایران با سه شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی شکل گرفت. عنوان جمهوری در این انقلاب به نظریه مردم سالاری دینی اشاره داشت. نظریه ای که بیش از ٩٨ درصد مردم کشور به آن رأی دادند.
وی افزود: این نظریه در اواخر دهه ٧٠ از جانب مقام معظم رهبری نیز مطرح شد و پس از آن تبیین این نظریه در دانشگاه ها نیز مورد توجه قرار گرفت.
مرندی برگزاری این همایش ها را گامی در جهت بسط و تبیین این نظریه دانست و گفت: نخستین همایش مردم سالاری دینی در سال ٨4 در دانشگاه علامه طباطبایی و دومین همایش در سال ٨6 در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
وی ادامه داد: سومین همایش مردم سالاری دینی نیز در آذر ماه سال ٩٢ بار دیگر در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد و دستاورد هریک از این همایش ها تدوین مجموعه مقالات علمی و پژوهشی و مناظراتی از نشست های محققان بود.
به گفته مرندی تشکیل دبیرخانه رسمی همایش مردم سالاری دینی در دانشگاه شهید بهشتی، تدوین مجلات با پیش فرض علمی- پژوهشی، دریافت مجوز فعالیت از ISC و... از دیگر نتایج برگزاری این نشست ها و همایش ها است.
دبیر علمی همایش افزود: در راستای این فعالیت ها، ٣٠٠ چکیده مقاله دریافت شد که از این تعداد ٢٠٠ مقاله مورد پذیرش قرار گرفت و 4٠ مقاله نیز درجه علمی و پژوهشی دریافت کرد.
وی همچنین با اشاره به سه محور نظری، کاربردی و تطبیقی به عنوان محورهای اصلی همایش، برگزاری نشست در بیروت و ترجمه برخی از کتاب‌های همایش به زبان عربی را از برنامه های آینده در این زمینه عنوان کرد.
چهارمین همایش ملی مردم سالاری دینی با عنوان «مردم سالاری دینی، جهان اسلام و غرب» صبح امروز در سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد.
9489**1584

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال