معاون بین الملل دانشگاه خواجه نصیر:

رفت‌وآمد اساتید خارجی مهمترین چالش فعالیت های بین المللی است

تهران- ایرنا- معاون بین الملل دانشگاه خواجه نصیر طوسی گفت: مهمترین چالش در فعالیت های بین الملل، مشکلات انتقال پول و رفت و آمد اساتید خارجی است.

حمیدرضا تقی راد روز یکشنبه در 'نهمین نشست سراسری هم اندیشی معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها، مراکز اموزش عالی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری' در میزگرد تخصصی روند همکاری های علمی بین المللی؛ چالش ها و فرصت ها، در خصوص چالش های بین الملل گفت: چالش ها فراوان و مهمترین چالش بحث زیرساخت‌ها است. در مبادلات مالی دانشگاه‌ها و رفت و آمدها مشکلات بسیاری وجود دارد.
وی در دانشگاه علم و صنعت، اظهار کرد: در 10 تا 15 سال گذشته دانشگاه های صنعتی در پروژه های ملی نقش بسیاری ایفا کرده اند، اما برای ورود به مسائل بین المللی نیاز به اعتماد سازی و فضاسازی در جهان وجود دارد و طرف مقابل به توانمندی علمی دانشجویان ایرانی اعتماد کامل دارد، اما زمینه های سیاسی و بین الملل باید ایجاد شود.
وی ادامه داد: ایجاد یک پروژه ملی بین المللی نیاز به آموزش، فضاسازی و سرمایه گذاری دارد.
معاون بین المللی دانشگاه خواجه نصیر تصریح کرد: وزارت علوم بودجه را محدود کرده است؛ در حالی که برای ادامه فعالیت ها نیاز به بودجه وجود دارد.
وی ادامه داد: بودجه فرصت های مطالعاتی در نیمه دوم امسال کاهش پیدا کرد و دچار مشکلاتی شد. نیاز پروژه های مشترک فرصت‌های مطالعاتی است و چشم انداز روشنی در این مورد دیده نمی‌شود. فرصت های مطالعاتی یکی از شاخص‌های مهم برای ایجاد پروژه های مشترک هستند. همچنین در نیمه دوم سال مجوزهای خاص رفت و آمد، باعث ایجاد چالش در فعالیت های بین الملل شده است که نیازمند توجه است.
تقی راد اظهار کرد: استراتژی بین المللی سازی از طرف وزارت علوم در سال های گذشته به چند دانشگاه مطرح سپرده شد. جذب دانشجویان و اساتید بین المللی از مهمترین معیارها و شاخص ها در زمینه بین المللی سازی است.
وی ادامه داد: لازم است توانمندی ها و اطلاعاتی که وجود دارد جمع‌بندی شده و مشوق های لازم از طرف وزارت علوم برای ایجاد کارهای گروهی و تیم سازی در دانشگاه ها با اساتید و دانشجویان خارجی ایجاد شود.
تقی راد عنوان کرد: دانشجویان ایرانی باید با ساختارهای خارجی و داخلی آشنا شوند.
وی افزود: برای ایجاد پروژه های بین الملل مرحله پایانی اقدامات بین المللی است. مهمترین کار استفاده از فرصت های مطالعاتی است. دعوت از طرف های خارجی برای مشارکت در فعالیت های بین المللی، استفاده از تسهیلات بنیاد نخبگان و ارتباط با ایرانیان خارج کشور از جمله عواملی است که می تواند در انجام پروژه های مشترک به کشور کمک کند.
تقی راد تصریح کرد: دانشگاه خواجه نصیر با سه کشور برنامه هایی در زمینه بین المللی دارد و همکاری‌های مستمری با آنها انجام می دهد. آلمان ساختار یافته ترین کشور است که امکان فعالیت های مشترک در قالب اتحادیه اروپا نیز وجود دارد.
معاون بین الملل دانشگاه خواجه نصیر افزود: آلمان برای همکاران و اساتید دانشگاه خواجه نصیر در این کشور، سیگنال های همکاری بسیاری فرستاده و همکاری های بسیاری ایجاد شده است.
وی تصریح کرد: فرانسه و سوئیس دومین کشورهایی هستند که تارگت بین المللی همکاری با آنها ایجاد شده، اما ساختار فرانسه با دو کشور دیگر متفاوت است. کشور فرانسه در نیمه دوم سال همکاری های خود را به دلیل مسائل سیاسی کاهش داد.
وی توضیح داد: کشور سوئیس پروژه ای با دانشکده شیمی دانشگاه خواجه نصیر داشته و کارگاه های بین المللی با دانشگاه آلمان به همراه 15 نفر از دانشجویان برگزار شده است. دو پروژه جدید نیز برای دانشکده شیمی با ارزش 450 هزار یورو با کشور آلمان و یک پروژه با دانشگاه سوئیس به ارزش 200 هزار فرانک انجام شده است.
نهمین نشست سراسری هم‌اندیشی معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، مؤسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری به میزبانی دانشگاه علم و صنعت امروز در حال برگزاری است.
9465**1584

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال