تردیدها درباره حضور هِدر نوئرت در تیم ترامپ

تهران - ایرنا - «هدر نوئرت» سخنگوی وزارت امور خارجه و همچنین گزینه «دونالد ترامپ» به عنوان سفیر جدید آمریکا در سازمان ملل متحد بطور رسمی از پذیرش این پست کلیدی کناره گیری کرد و این در حالیست که ادامه همکاری او در پست کنونی نیز در تردید است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، کناره گیری هدر نوئرت از پذیرش پست سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد تایید شده است.
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی در این زمینه نوشت: نام نوئرت هرگز برای تایید برای سنا ارسال نشده است.
«رابرت پالادینو» معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز گذشته (شنبه) با انتشار بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: «امروز نوئرت از نامزدی به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد کنار کشید. رئیس جمهور بزودی نامزد جدید این پست را اعلام خواهد کرد.»
واشنگتن پست به نقل از سه نفر از افراد آگاه از این موضوع که خواستند نامشان فاش نشود، نوشت: کناره گیری نوئرت مربوط به استخدام یک پرستار است که به صورت غیرقانونی در کشور حضور داشته است.
با این حال یکی از افراد آگاه از وضعیت زندگی نوئرت گفته است که پرستار مذکور به صورت قانونی در کشور حضور داشته است. او یک تبعه جامایکایی است که نوئرت و همسرش 10 سال پیش استخدام کرده بودند و نوئرت حقوق او را به صورت پول نقد پرداخت می کرد و هنگامی که خانواده نوئرت متوجه شدند که او مالیات خود را نمی پردازد تاکید کردند که مالیات خود را بپردازد.
بر اساس گزارش واشنگتن پست، فرد مطلع از این موضوع - که خواست نامش فاش نشود - گفت: نوئرت وضعیت پرستارش را در ابتدای بررسی روند صلاحیتش در پست جدید به اداره «امنیت دیپلماتیک» اطلاع داده بود و مطمئن است که این موضوع چیزی نبوده که تایید او در سنا را از دستور خارج کند.
نوئرت که سابقه خبرنگاری و مجری گری در 'فاکس نیوز' شبکه خبری محبوب ترامپ را دارد، در دوران خدمت «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه سابق آمریکا در پست سخنگو خدمت می کرد. تیلرسون سال گذشته میلادی از پست خود کناره گیری کرد و «مایک پمپئو» جانشین وی شد.
در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا به نقل از نوئرت از ترامپ و پمپئو به خاطر اعتمادی که به او کرده اند و او را به عنوان نامزد تصدی کرسی سفارت آمریکا در سازمان ملل مد نظر داشتند، قدردانی شده است.
هدر در این بیانیه خودداری از پذیرش مسئولیت جدیدش را به دلایل خانوادگی توصیف و از حمایت رئیس جمهور، همکارانش در وزارت امور خارجه به خاطر حمایت از او قدردانی کرده است.
واشنگتن پست نوشت: همسر و فرزندان نوئرت در دورانی که وی در واشنگتن خدمت می کرد، در نیویورک بسر می برند و هنوز معلوم نیست که آیا او به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه به کار خود بازگردد یا نه.
در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا همچنین به نقل از پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا از نوئرت قدردانی شده است.
پمپئو گفت این یک تصمیم شخصی است و من به آن احترام می گذارم.
در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا اشاره ای به موضوع پرستار نوئرت و مشکل دیگری در روند تایید او در سنا نشده است.
بلومبرگ در گزارشی در همین زمینه نوشت: انتظار می رفت موضوع تایید نوئرت در سنا با توجه به فقدان تجربه دیپلماتیک یا دولتی او به موضوع جنجال برانگیزی تبدیل شود. این رسانه همچنین احتمال داد که نوئرت به عنوان مجری سابق فاکس نیوز با سئوالاتی درباره توهین دولت ترامپ به نهادهای بین المللی از جمله سازمان ملل مواجه شود.
به نوشته بلومبرگ، ترامپ روز گذشته رایزنی با مشاوران خود را درباره نامزدهای جدید احتمالی به عنوان سفیر جدید آمریکا در سازمان ملل متحد آغاز کرد. پیشتر افرادی همچون «دینا پاول» مشاور سابق کاخ سفید، «کیلی کرافت» سفیر آمریکا در کانادا، «جان جیمز» نامزد سابق سنای آمریکا و «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان به عنوان گزینه های احتمالی مد نظر بودند.
بلومبرگ نوشت: وزارت امور خارجه آمریکا از اظهار نظر درباره اینکه آیا نوئرت به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه به کار خود ادامه خواهد یا نه، خودداری کرده اما اظهارات پمپئو که در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا قید شده، نشان می دهد که او به پست کنونی باز نخواهد گشت.
بر اساس گزارش تارنمای آمریکایی هاوایی نیوز، نوئرت در زمان تصدی تیلرسون در وزارت امور خارجه آمریکا روابط خوبی با او نداشت و قصد داشت وزارت امور خارجه را ترک کند اما با کناره گیری تیلرسون وی به عنوان سرپرست دیپلماسی و امور عمومی وزارت امور خارجه آمریکا منصوب شد. این انتصاب تا اکتبر (مهر 97) ادامه داشت.
رسانه های آمریکایی نخستین بار 25 مهر گذشته اعلام کردند که ترامپ، نوئرت را به عنوان گزینه اصلی جانشینی با «نیکی هیلی» سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد مد نظر دارد.
به گزارش ایرنا، روند کناره گیری ها و برکناری ها از آغاز ریاست جمهوری ترامپ بی وقفه ادامه داشته است. افزایش اختلافات ترامپ با اعضای تیمش تا مهم ترین نهادهای این کشور از جمله وزارت امور خارجه و وزارت دفاع نیز رسیده است و به غیر از تیلرسون چندی پیش «جیمز متیس» وزیر دفاع را نیز شامل شد. تصمیم ترامپ مبنی بر خروج نظامی از سوریه و افغانستان آخرین اختلاف میان متیس و ترامپ بود.
تصمیمات نسنجیده ترامپ که اغلب بدون مشورت با مشاوران اتخاذ می شود و رفتار او در قبال مقامات ارشد و وزرایش باعث شده که از ابتدای دولت او تغییرات زیادی در اعضای تیم و مشاورانش به وجود آید.
فقط دو روز از استعفای متیس گذشته بود که «برت مک ‌گورک» نماینده ویژه رئیس جمهوی آمریکا در ائتلاف جهانی برای شکست داعش نیز برای نشان دادن اعتراض خود به تصمیم ترامپ استعفا کرد.
دمدمی مزاجی و اقدامات خودسرانه ترامپ تاکنون به اخراج یا استعفای افرادی همچون «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی دولت آمریکا، «جیمز کومی» رییس پلیس فدرال، «راینس پریبس» رییس دفتر کارکنان کاخ سفید، «والتر شاب» مدیر دفتر ملاحظات اخلاقی دولت آمریکا، «مایکل دوبکه» مدیر پیشین ارتباطات کاخ سفید، «شان اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید، «آنتونی اسکاراموچی» مدیر ارتباطات کاخ سفید که فقط 10 روز در این سمت حضور داشت، منجر شده است.
اروپام ** 9158 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال