رئیس پژوهشگاه رنگ و پوشش:

فقدان آیین نامه ها و قوانین چالش اصلی محققان است

تهران - ایرنا - مدیر بین الملل پژوهشگاه علوم و فناوری رنگ و پوشش، گفت: فقدان قوانین و آیین نامه ها برای دریافت پروژه مشترک بین المللی بر سر راه محققان وجود دارد و اگر بخواهیم در پروژه مشترکی وارد شویم، مالکیت مادی و معنوی نتایج این پروژه برای ما روشن نیست.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، راضیه جعفری صبح امروز یکشنبه در پنل روند همکاری های علمی بین المللی؛ چالش ها و فرصت ها که در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، افزود: یکی از رسالت های این پروژه ها و پژوهش ها، تولید محصول است اما در تجاری سازی محصولِ بین طرفین تحقیقات، مشکل داریم. فقدان قراردادها، آیین نامه و پشتوانه ها برای مالکیت مادی و معنوی نتایج پروژه های تحقیقاتی احساس می شود.
به گفته مدیر بین الملل پژوهشگاه علوم و فناوری رنگ و پوشش، در مقالات، طرفین داخلی و خارجی برای همکاری به تفاهم می رسند اما در محصول و نتایج مثل ثبت اختراع که جزء مسائل اصلی و بنیادی است، چالش هایی دیده می شود.
جعفری به دیگر چالش پیش روی پروژه های مشترک اشاره و اظهار کرد: مسئله بعدی، چالش ها در زیرساخت است. در برخی از پروژه ها به این مسائل برخوردیم از جمله بیمه و حقوق دانشجوی خارجی که با دانشگاه های ایران همکاری می کنند. این دانشجویان خواهان دریافت شماره بیمه بین المللیِ قابل ردیابی هستند اما هنوز در این زمینه چالش هایی وجود دارد.
به گفته این محقق، دعاوی و اختلافات در مباحث حقوقی تفاهم نامه ها با دانشگاه های های دیگر وجود دارد. این دانشگاه ها تاکید دارند که وزارت علوم طرفین نباید حکمیت را بر عهده داشته باشند و مدام از ما می پرسند اگر اختلافی ایجاد شد چه نهادی از سوی ایران حکمیت این دعاوی را بر عهده می گیرد که در این مورد هم مشکلاتی وجود دارد.
جعفری همچنین به بهینه کردن پژوهش ها و پروژه های مشترک در راستای حل نیازهای کشور ایران و سایر کشورها اشاره کرد و گفت: در تعریف پروژه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی یا ایجاد فرصت های مطالعاتی برای دانشجویان و استادان، اولویت با تامین نیازهای اساسی کشور است.
9492 ** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر