رئیس سازمان جوانان هلال احمر در گفت و گو با ایرنا:

سطح ایمنی مدارس افزایش می یابد

تهران- ایرنا- رئیس سازمان جوانان هلال احمر از افزایش سطح ایمنی و کاهش خطرپذیری در مدارس کشور با تکیه بر تربیت تیم های دانش آموزی آماده برای مقابله با حوادث خبر داد و گفت: از ابتدای سال جدید تحصیلی در مدارس طرح ملی دادرس پیشرفته برای دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه برگزار می شود.

شهاب الدین صابونچی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، با اعلام این خبر اظهار داشت: طرح ملی دادرس پیشرفته (دانش آموزان آماده در روزهای سخت) برای (دانش آموزان پایه نهم به بعد) طراحی شده که برخی از اهداف آن توسعه و ترویج ظرفیت های خود امدادی در میان دانش آموزان، ساماندهی تیم های اولیه مدیریت بحران مبتنی بر دانش آموزان آموزش دیده توانمند و برخوردار از مهارت های کار گروهی و دسترسی به اهداف والای کارگروهی اجتماعی و روانشناسی در راستای رشد پرورش روحیه مسئولیت پذیری، همدلی و مشارکت جویی در بین دانش آموزان است.
وی ادامه داد: طرح ملی دادرس پیشرفته (دبیرستانی 2) پس از اجرای طرح (دادرس مقدماتی) برای دانش آموزان دبستانی، (دادرس 1) برای دانش آموزان دبیرستانی پایه هشتم در راستا و منطبق بر اسناد فرادستی جمعیت هلال احمر، برنامه پنجساله، استراتژی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و جمعیت های هلال احمر و همچنین سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تدوین شده است.
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اضافه کرد: امسال هفتمین دوره آموزشی طرح ملی (دادرس 1) در مهرماه در حدود 10 هزار مدرسه کشور انجام شد که 300 هزار دانش ‌آموز پایه هشتم آموزش ‌های دادرس را فرا گرفتند و با پایان این آموزش ها تیم ‌های 14 نفره دادرس مدارس در حال شکل ‌گیری است.
صابونچی توضیح داد: پس از تشکیل تیم‌ های 14 نفره (دادرس 1) در مدارس این تیم ‌ها وارد مرحله رقابت‌ های شهرستانی می ‌شوند. این رقابت ‌ها بزرگترین آزمون مهارتی است که برای دانش ‌آموزان در سراسر کشور انجام می ‌شود.
وی اظهار داشت: پس از عید نیز تیم‌ های دانش ‌آموزی وارد مرحله استانی شده و در مرحله کشوری نیز که در تابستان و تحت عنوان المپیاد آماده برگزار به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت.
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: المپیاد آماده (المپیاد مهارت های امدادی دادرسان هلال احمر) یکی از برنامه های تعریف شده آموزشی و تربیتی است که به منظور رشد و شکوفایی استعدادهای علمی و امدادی افزایش روحیه کار جمعی و همچنین افزایش سطح آگاهی دانش آموزان عضو سازمان جوانان جمعیت هلال احمر طرح ریزی و اجرا می شود.
صابونچی گفت: در تلاش هستیم که طرح دادرس را از لحظ کمی و کیفی گسترش دهیم، در راستای حمایت از سرمایه های ملی و به منظور کاهش سطح آسیب پذیری منابع انسانی در حوادث و سوانح، خصوصا در مناطق پر خطر، قرار است به زودی تفاهم‌ نامه‌ جدیدی بین سازمان جوانان جمعیت هلال احمر و معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش امضا شود که در این تفاهم نامه، مفاهیم و موضوعات طرح دادرس به صورت جدی دیده شده و ساعات بیشتری برای آموزش مهارتی به ویژه مهارت های امدادی، خودامدادی و ایمنی برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است.
سازمان جوانان هلال احمر یک نهاد مردمی و داوطلبانه است که افراد از سن کودکی، نوجوانی و جوانی جذب این سازمان شده و مفاهیم اولیه بشردوستی و اصول اولیه هلال احمر را فرامی‌گیرند. هم اکنون این سازمان بیش از هزار و ۱۰۰ کانون دانشجویی در دانشگاه ها، ۸۰۰ کانون جوانان در شهرها، ۲۵۴ کانون طلاب در حوزه های علمیه و ۷۰۰ کانون روستای فعال دارد که این کانون ها به عنوان تشکلی غیرسیاسی و غیردولتی به منظور تسکین آلام بشری، تامین احترام انسان ها، کوشش در برقراری دوستی و صلح پایدار میان ملت ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها فعالیت می کنند.
اجتمام *7029 * 3063

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال