واکنش ها به طرح دولت موقت در افغانستان

کابل - ایرنا - دو دور گفت و گوی آمریکا و طالبان در امارات و قطر برای صلح تنها سبب برجسته شدن احتمال ایجاد دولت موقت و اصلاح قانون اساسی به عنوان پیش نیاز حضور طالبان در آینده ساختار سیاسی افغانستان شد که این مطلب غیر رسمی با صف مخالفان و موافقان روبرو شده است.

به گزارش ایرنا، طرح ایجاد دولت موقت برای پایان جنگ در افغانستان و حضور طالبان در دولت آینده از جمله موضوعاتی است که تاکنون در رسانه های افغانستان به آن پرداخته شده است و شماری از سیاستمداران افغان با این طرح موافقت کرده و برخی دیگر با شدت به مخالف با آن پرداخته اند که هر کدام نیز دلایل خود را دارند.
«زلمی خلیل زاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان که پس از پایان هر نشست و سفر منطقه ای، به کابل آمده و نتایج سفرش و گفت و گوهایش را به ادعای خود با رهبران دولت وحدت ملی و احزاب سیاسی افغانستان در میان گذاشته است ؛ از اساس طرح ایجاد دولت موقت را در جریان گفت و گوها با طالبان رد کرده است.
اما با وجود این انکار کلامی باز این بحث در داخل افغانستان از طرف دولت و رهبران احزاب سیاسی دنبال می شود و هراز گاهی به آن می پردازند که می توان این سخنان نشان دهنده بی اعتمادی به انکار طرف آمریکایی یا آگاهی از خواست اصلی طالبان باشد .
«حضرت عمرزاخیلوال» وزیر سابق دارایی و سفیر پیشین دولت وحدت ملی افغانستان در اسلام آباد یکی از افرادی است که از طرح دولت موقت حمایت کرده است .
وی که در نشست مسکو هم شرکت کرده بود به رسانه های افغانستان گفته است که اگر حکومت موقت به صلح بیانجامد از آن پشتیبانی می کند.
وی تصریح کرد که اگر در نتیجه صلح یا برای صلح بحث اداره موقت به میان بیاید، چرا باید با آن مخالفت کند زیرا صلح بالاتر از هر چیز است و نباید ایجاد آن را به معنی نابودی نظام تفسیر کرد.
«محمد محقق» از دیگر طرفداران مشروط حکومت موقت است و باور دارد که اگر دولت موقت مسئولیت برگزاری انتخابات و پیشبرد روند صلح را داشته باشد، از آن حمایت خواهد کرد.
وی افزود: طرح حکومت موقت نباید به معنی برگشت به گذشته باشد و حمایت ما از حکومت موقتی است که تنها برای برگزاری انتخابات و صلح کار کند.
این طرح مخالفان خود را نیز دارد و آنها استدلال می کنند که ایجاد دولت موقت به معنی برگشت به گذشته است و دستاوردهای 18 ساله را از بین خواهد برد.
«محمد سرور دانش» معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان دیروز جمعه در مراسم تجلیل از سالگرد عقب نشینی ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق از افغانستان گفت که دولت موقت به معنی بازگشت به صفر است و تمام دستاوردهای 18 ساله این کشور را از بین می برد.
وی گفت : 18 سال پیش زمانی که پس از نشست بن تلاش برای دولت سازی آغاز شد ، سه سال زمان گرفت تا از دولت موقت عبور کردیم و به انتخابات رسیدیم و پس از 18 سال تلاش اگر بازهم به دولت موقت رجوع کنیم این عقب گرد به سود کشور نیست و بحران ایجاد می کند.
دانش از قانون اساسی افغانستان هم بشدت حمایت کرد و گفت که این قانون، اسلامی ترین و بهترین قانون در منطقه است، اگر طالبان آن را غربی می خواند، نباید از آنها گلایه کرد زیرا طالبان مزدوران بیگانه هستند.
به باور دانش هر کسی می تواند بصورت آزادانه از نواقص این قانون انتقاد کند اما نمی تواند در کل تمام قانون را ناقص بداند.
به گفته معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان ، ممکن است ماده قانون نیاز به تعدیل داشته باشد، خود قانون مسیر و راه تعدیل را در خود دارد که تنها از همان مسیر باید برای تعدیل آن اقدام شود و نه این که قانون را بدون آگاهی از آن غربی و ناقص بخوانند.
«حامد کرزی» رئیس جمهوری سابق افغانستان هم از جمله افرادی است که با طرح ایجاد دولت موقت مخالفت کرده است و باور دارد که اگر انتخابات درست هم نتواند برگزار شود، دولت کنونی به کار خود ادامه دهد، بهتر از آن است که دولت موقت ایجاد شود.
کرزی باور دارد که با ایجاد دولت موقت تنش ها در بین مردم افغانستان پایان نمی یابد و اگر انتخابات قابل قبول هم نتواند برگزار شود، او طرفدار کار دولت فعلی است.
علاوه بر این افراد و رهبران سیاسی و شماری دیگر هم هستند که با این روند موافق یا مخالف هستند اما این که چرا شماری از شخصیت های افغان با ایجاد دولت موقت مخالفت می کنند ، ترسی است که از گذشته و مقایسه آن با وضعیت کنونی دارند که این نگرانی بی مبنایی نیست زیرا با خروج ارتش شوروی تجربه شد.
در سال 1367 زمانی که ارتش سرخ ، افغانستان را ترک کرد و کمک های خود را به دولت مستقر «نجیب الله» کاهش داد، او نیز طرح مصالحه ملی را با مجاهدین یعنی فاتحان نبرد با ارتش سرخ مطرح کرد اما مجاهدین این طرح را نپذیرفته و برای گرفتن قدرت به جنگ ادامه دادند.
در سال 1371 دولت نجیب الله سقوط کرد و مجاهدین طرح حکومت موقت شش ماهه به رهبری «صبغت الله مجددی » که هفته گذشته در گذشت را اجرایی کردند که پس از پایان دوره شش ماهه ، وی قدرت را به برهان الدین ربانی رئیس حزب جمعیت اسلامی تحویل داد و قرار بود که دوره وی 9 ماه ادامه یابد، اما این سلسله به جنگ داخلی انجامید که در نتیجه انتخابات برگزار نشد و هر کسی برای گرفتن قدرت از مسیر جنگ اقدام کرد.
تجربه تلخ تداوم جنگ های دهه هفتاد خورشیدی که بعد از سقوط دولت نجیب الله رخ داد، سبب شده تا شماری وضعیت امروز افغانستان را که زمزمه خروج نظامیان آمریکایی مطرح است و بحث دولت موقت طرح شده با آن دوره مقایسه کنند و با ایجاد دولت موقت مخالفت کنند.
این ترس در ذهن رهبران دولت وحدت ملی و مردم افغانستان هم وجود دارد و بارها تأکید کرده اند که نباید به دنبال صلحی رفت که پایان جنگ را به ارمغان نیاورد.
«محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان هم بارها تأکید کرده است که نمی خواهد صلحی انجام دهد که با بهانه های مختلف به جنگ دیگری منجر شود و به این گونه صلح اجازه نخواهد داد.
اکنون که قرار است دور پنجم گفت و گوهای صلح، این بار با حضور طالبان و آمریکا در قطر برگزار شود و منابع پاکستانی هم از نشست طالبان با مقامات پاکستانی در دوشنبه پیش رو خبر داده اند ، راهی جزء انتظار برای مردم افغانستان باقی نگذاشته است.
آساق*291*1104*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال